Nauka

Astronauci wydrukowali sobie... klucz nasadowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:00
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydrukowali sobie ważne narzędzie. Program niezbędny do trójwymiarowego druku został wysłany z Ziemi pocztą elektroniczną.
Audio
Barry Wilmore i jego klucz nasadowy wydrukowany w 3D na orbicie
Barry Wilmore i jego klucz nasadowy wydrukowany w 3D na orbicieFoto: NASA.

To pierwsze takie wydarzenie w historii. Nigdy wcześniej żadne narzędzie nie zostało wysłane e-mailem, a potem wydrukowane.

Astronauci z dumą prezentują świeżutki klucz nasadowy. Potrzebował go astronauta Barry Wilmore; wcześniej musiałby czekać na transport z Ziemi, teraz może sobie go po prostu zrobić dzięki drukarce 3D.

Załoga Stacji przygotowuje się już do Bożego Narodzenia i ma nawet małą choinkę. - Dla nas będą to pamiętne święta, bo będziemy obserwować Ziemię. Wy też bawcie się dobrze z rodzinami, Wesołych Świąt - mówi astronauta NASA, Terry Virts.

W tym roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może posłużyć jako wigilijna pierwsza gwiazdka: 24 grudnia przy dobrej pogodzie będzie ją widać nad Polską przez kilka minut od około 16:48. Na nocnym niebie Stacja jest jaśniejsza niż jakakolwiek gwiazda.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trwa śledztwo w sprawie eksplozji rakiety Antares

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 14:20
W USA rozpoczyna się śledztwo w sprawie rakiety Antares, która eksplodowała tuż postarcie z bazy Wallopsa w stanie Wirginia. W wyniku wybuchu rozpadł się prywatny statek Cygnus; który miał lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologiczna rewolucja. Pierwszy wydruk 3D w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:17
Kolejna bariera technologiczna - pokonana. Astronauci po raz pierwszy wydrukowali trójwymiarowy obiekt na orbicie okołoziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test Oriona zakończony sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 18:00
Tak odważnego testu kosmicznego nie było od 40 lat. Nowoczesna kapsuła Orion, która docelowo ma wozić ludzi na Marsa, została wystrzelona z bazy kosmicznej na Przylądku Canaveral na Florydzie. I wróciła.
rozwiń zwiń