Nauka

LHC znów stoi. Miał spięcie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 22:22
Kilka dni temu Wielki Zderzacz Hadronów wznowił prace, ale drobna awaria systemu magnesów ponownie opóźnia rozruch maszyny.
LHC podczas remontu
LHC podczas remontuFoto: CERN/materiały prasowe.

Spięcie odkryto podczas minionego weekendu. Prawdopodobnie spowodował go kawałek metalu, który dostał się do obwodów zderzacza. - To zwykły śmieć - mówi Paul Collier z CERN. - Musimy się go pozbyć, ponieważ obwód nie zadziała, dopóki ten kawałek tam jest - dodaje.

Ukłądy LHC są chłodzone do temperatury bliskiej zeru absolutnemu, operacja wyjęcia metalu nie będzie zatem łatwa. Pierwsza metoda to rozszczelnienie izolacji i ponowne chłodzenie obwodów po wyjęciu śmiacia, co może trwać kilka tygodni.

Istnieją też dwie metody „zdalnego” usunięcia przeszkody, na przykład przy pomocy helu w stanie gazowym, chociaż takie „odkurzanie” może przemieścić metal w niedogodne miejsce. Kolejnym rozwiązaniem byłoby wypalenie problemu przy pomocy prądu. - Sądzimy, że to bezpieczne - mówi Collier.

Inżynierowie z CERN prześwietlają kłopotliwy obwód promieniami rentgena, aby poznać dokładne własności śmiecia. Naukowcy są przekonani, że już wkrótce LHC ruszy ponownie i będzie zderzać cząstki z energiami, o jakich wcześniej nie śniliśmy.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: CERN fizyka NAUKA
Czytaj także

Potężniejszy LHC gotowy do startu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 13:00
Największy akcelerator na świecie gotowy do ponownego uruchomienia. Fizycy z całego świata czekają na tę chwilę. Jakie są cele badawcze zmodernizowanego zderzacza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Zderzacz Hadronów znów pracuje

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 17:03
W czwartek (12.03) rozpoczął się Run 2, czyli rozruch największego urządzenia na świecie, tzn przyspieszacza cząstek LHC. Był nieczynny od 2013 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magnesy, dane, komory słomkowe. Polski wkład w CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 00:00
Wielki Zderzacz Hadronów rusza ponownie. Jaką rolę w badaniach CERN odgrywają Polacy?
rozwiń zwiń