X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy opracowali materiały barierowe, które tłumią pola elektromagnetyczne

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 09:45
Tapety i zasłony zabezpieczające przed podsłuchami, czy pokrowce uniemożliwiające kradzież danych ze smartfona - to niektóre z możliwych zastosowań innowacyjnych materiałów włókienniczych opracowanych w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP

Prowadzone od lat w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi badania w zakresie modyfikacji wyrobów włókienniczych pozwoliły na opracowanie materiałów do ekranowania (tłumienia) pól elektromagnetycznych (PEM), w strukturę których wprowadzono elementy elektroprzewodzące.


Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Uzyskanie lekkich, dobrze układających się materiałów barierowych możliwe było dzięki naniesieniu na wyrób włókienniczy bardzo cienkich powłok metalicznych z metali przewodzących, ich stopów lub tlenków metali.

- Zastosowaliśmy metodę rozpylania magnetronowego. Badania w projekcie ENVIROTEX pozwoliły nam uzyskać wyroby układalne, zawierające powłoki składające się z różnych metali i ich stopów - wyjaśniła dyrektor IW w Łodzi prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz.

Opracowane materiały mogą tłumić pole elektromagnetyczne, w zależności od tego z jakich metali jest powłoka, w bardzo szerokim zakresie częstotliwości - od 50 Hz do 2 GHz.

Materiały przetestowane zostały już w diagnostyce medycznej, gdzie na promieniowanie elektromagnetyczne narażeni są nie tyle pacjenci, co personel obsługujący urządzenia diagnostyczne np. w gabinetach fizykoterapii czy w szpitalach.

Zdaniem prof. Sójki-Ledakowicz okładziny na ściany, parawany czy pokrowce na aparaturę z takich materiałów spowodują wytłumienie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez urządzenia.

Takie pole elektromagnetyczne nie tylko źle oddziałuje na ludzi, ale może też zakłócać pracę innej aparatury diagnostycznej znajdującej się w pobliżu.

- Zainteresowanie, że jest ekran, który może tłumić PEM i być pokrowcem na aparaty wykazali neurochirurdzy, którzy przyznali, że przed ciężkimi operacjami, bardzo często przed wejściem na salę, robione jest jeszcze badanie tomografem czy rezonans magnetyczny, aparaty są blisko siebie, zakłócają się wzajemnie i do końca nie wiadomo czy ten wynik jest wiarygodny - wskazała szefowa IW w Łodzi.

Polskie materiały barierowe mogą też zabezpieczać serwerownie np. banków czy instytucji i urzędów użyteczności publicznej, chroniąc ich bazy danych. Zasłony czy tapety z takich materiałów mogą także chronić np. pokoje tajnych narad przed podsłuchami i sprawić, że poufne informacje nie wydostaną się na zewnątrz z takiego pomieszczenia.

Przykładem tego, że taki materiał barierowy tłumi pole elektromagnetyczne, może być owinięcie w materiał ekranujący telefonu komórkowego z pełnym zasięgiem, co sprawia, że na telefon nie można się dodzwonić.

Prof. Sójka-Ledakowicz podkreśliła, że takie materiały barierowe mogłyby być wszywane np. do torebek jako dodatkowe kieszenie lub pokrowce na karty płatnicze czy na telefon, chroniąc w ten sposób przed kradzieżą danych ze smartfonu czy kart.

***

Materiały barierowe chronione są już polskimi zgłoszeniami patentowymi. Trwa natomiast procedowanie zgłoszeń europejskich i międzynarodowych. - Po ich uzyskaniu będziemy mogli oferować licencję na nasz produkt nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych rynkach - podkreślił dyrektor Instytutu Włókiennictwa w Łodzi.

kk

Zobacz więcej na temat: technologie NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń