Nauka

Jest nowy almanach - publikacja na temat zjawisk astronomicznych w 2017 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 12:00
Almanach Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) jest dostępny w wersji elektronicznej, a także na urządzenia mobilne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/LoganArt

Almanach astronomiczny ma wieloletnią tradycję. Wywodzi się od "Kalendarza astronomicznego" wydawanego w latach 1992-2008 przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

Kontynuacją kalendarza jest właśnie almanach, ukazujący się od 2008 roku. W roku 2015 wydawcą almanachu zostało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Edycja almanachu na rok 2017 liczy 274 strony zawierające różnego rodzaju tabele, zestawienia, wykresy, mapki i opisy do nich. Zakres zjawisk, dla których zawarto efemerydy jest bardzo szeroki.

Publikacja jest przydatna zarówno osobom chcącym przykładowo sprawdzić, o której godzinie wejdzie dana planeta, jak i specjalistom w tej dziedzinie, obserwującym ciała niebieskie przy bardziej naukowym podejściu.

- Almanach ma w zamierzeniu obejmować całokształt problematyki obserwacyjnej. Pełni także funkcję kalendarza - powiedział dr Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej, autor almanachu.


- Jest przydatnym narzędziem dla wszystkich osób, które ciekawią zjawiska astronomiczne widoczne na niebie. Zarówno te, które można określić jako najbardziej powszechne w naszym codziennym życiu, jak wschody i zachody Słońca, aż po obserwowane przez osoby pasjonujące się poszczególnymi działami astronomii obserwacyjnej, jak np. zakrycia gwiazd przez planetoidy - wytłumaczył.

W almanachu zawarto m.in. wschody i zachody Słońca na każdy dzień, wschody i zachody oraz fazy Księżyca, wschody i zachody planet, dane dla planet karłowatych i jaśniejszych planetoid, informacje o najjaśniejszych kometach, spis wszystkich znanych rojów meteorów, informacje o zaćmieniach Słońca i Księżyca.

Są też wykresy przydatne przy obserwacjach księżyców planet, a także dane dla obserwatorów gwiazd zmiennych, czy momenty zakryć gwiazd przez Księżyc i planetoidy dla 12 miast Polski. Jest też rozdział przydatny przy określaniu zanieczyszczenia świetlnego w naszej okolicy, a nawet atlas Księżyca.

***

"Almanach Astronomiczny na rok 2017" jest dostępny bezpłatnie do pobrania w portalu Uranii (www.urania.edu.pl/almanach), w wersji jako jeden plik PDF lub podzielony na poszczególne sekcje.

Publikacja znajduje się także w zasobach Google Play, co ułatwia korzystanie z niej przez użytkowników urządzeń mobilnych, szczególnie w przypadku smartfonów i tabletów z zainstalowanym systemem operacyjnym Android.

PAP - Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos astronomia
Czytaj także

Ciemna energia, czerwone światła i mapa wszechświata w 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 21:24
- Żyjemy we wszechświecie, który jest zdominowany przez swoją ciemną stronę, bo materia, której możemy dotknąć, stanowi tylko niewielki procent całości, a pozostałość to ciemna energia - mówi prof. Agnieszka Pollo.
rozwiń zwiń