Nauka

Całkowite zaćmienie Słońca - transmisje online z USA

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 19:03
Już dziś na niebie rozegra się niezwykłe widowisko. Zaćmienie Słońca nie będzie niestety widoczne w Polsce. Na szczęście będzie je można obejrzeć dzięki internetowm transmisjom na żywo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Allexxandar/shutterstock.com/cc

Pas fazy całkowitej zaćmienia zacznie być widoczny o godzinie 16:49 UT (18:49 naszego czasu) na północnym Pacyfiku.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Później przejdzie przez terytorium Stanów Zjednoczonych, przez stany Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Iowa, Missouri, Kentucky, Tennessee, Georgia, Karolina Północna, Karolina Południowa, a następnie zakończy się na Atlantyku o godzinie 20:03 UT (22:03 w Polsce).

Centralna faza zaćmienia nastąpi niedaleko miasta Hopkinsville w stanie Tennessee.

Szerokość pasa zaćmienia całkowitego wyniesie 115 km, a faza całkowita potrwa maksymalnie 2 minuty i 40 sekund.

Gdzie można obejrzeć zaćmienie online?

Można skorzystać m.in. ze strony internetowej NASA, która pod adresem https://www.nasa.gov/eclipselive będzie pokazywać aż 10 transmisji, w tym m.in. z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), kosmicznych obserwatoriów, a nawet z balonów stratosferycznych.

NASA spodziewa się widowni od 100 milionów do nawet pół miliarda osób z całego świata. Na wszelki wypadek będzie działać też zapasowa strona http://eclipse.stream.live.

Zaćmienie transmitować będą również inne amerykańskie instytucje, uniwersytety, organizacje czy osoby prywatne. Aby do tych przekazów dostrzeć, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarki internetowej, wpisując np. frazy "solar eclipse 2017 live".

Wiele transmisji i zdjęć z zaćmienia pojawi sie też na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube i w innych mediach społecznościowych.

Strona Eclipse Megamovie (https://eclipsemega.movie/) planuje skompilować nadesłane przez użytkowników filmy i zdjęcia w jedno nagranie, pokazujące cały przebieg zjawiska. Swoje materiały udostępni do tego celu ponad 1000 fotografów i miłośników astronomii oraz wielu innych internautów.

Na obserwację zaćmienia do USA wybiera się wiele osób - miłośników astronomii czy "łowców zaćmień", zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie.

Niektóre z tych grup również planują transmisje i relacje z zaćmienia - np. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne (http://moa.edu.pl), Wielka Wyprawa PTMA (https://www.facebook.com/wyprawy.ptma), kaliska wyprawa Malapert Solar Eclipse Expedition (http://www.malapert.pl), kanał YouTube o nazwie "Z głową w gwiazdach" (https://www.youtube.com/channel/UCJGmak23fsMxdthjE5i1UlA) i inne.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń