Nauka

Usłyszeć obraz - system odczytywania kolorów przy pomocy dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 12:00
Czy można usłyszeć "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali nowatorski system, który umożliwia - przy użycia sensora ruchu - odczytywanie obrazów cyfrowych za pomocą dźwięku.
Rozwiązanie pozwala niewidomym usłyszeć obraz
Rozwiązanie pozwala niewidomym "usłyszeć" obrazFoto: PAP

- Projekt przeznaczony jest dla osób niewidomych i słabo widzących, ale też może wnieść nową jakość do obcowania ze sztuką wśród osób w pełni sprawnych - powiedział dr inż. Radosław Bednarski z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej.

Projekt "Usłyszeć obraz" pozwala na wygenerowanie dźwięku odpowiedniego dla oznaczanego przez użytkownika koloru na cyfrowej reprezentacji obrazu. Mapowanie wskazania na rzeczywistą przestrzeń obrazu odbywa się poprzez sensor ruchu.

- To pierwsze takie rozwiązanie, które pozwala osobom niewidomym "usłyszeć obraz", bowiem dźwięki mają odwzorowywać barwy. W związku z czym, oglądając obraz można doznawać dodatkowych odczuć słuchowych - wskazał dr Bednarski.

Jak to działa?

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Aplikacja stworzona w ramach projektu przetwarza składowe poszczególnych kolorów według modelu HSV i w zależności od położenia aktualnego koloru w kole barw - emituje odpowiedni dźwięk.

Jak system działa w praktyce? Stojąc przed danym obrazem, użytkownik wskazuje dłonią jakiś punkt w jego obrębie. Dzięki wykorzystaniu sensora ruchu, który umieszczony jest nad obrazem, miejsce wskazywane przez użytkownika oznaczane jest czerwoną kropką na cyfrowej reprezentacji obrazu na monitorze.

Mapowanie przestrzeni sensora ruchu na przestrzeń obrazu pozwala na orientację położenia kropki na oryginalnym obrazie. Wiedząc, jaki kolor odpowiada danemu dźwiękowi - użytkownik jest w stanie "usłyszeć obraz".

- Użytkownik wskazuje punkt na obrazie i kiedy porusza dłonią po przestrzeni obrazu, słyszy melodię, ponieważ każdy kolor, każdy piksel na obrazie ma przypisany odpowiedni dźwięk - wytłumaczył współtwórca systemu Damian Jóźwiak.

Dzięki temu osoba z dysfunkcją wzroku może zapoznać się nie tylko z kolorami na obrazie, ale nawet przeprowadzić analizę rozkładu barw czy ich zmian.

W projekcie wykorzystano fakt, iż u osób z dysfunkcją wzroku zmysły stają się bardziej wrażliwe na bodźce dźwiękowe. Dzięki temu mogą usłyszeć to, czego nie widzą.

Twórcy przyznają, że ich metoda nie sprawdzi się w przypadku osób ze ślepotą wrodzoną. Może być jednak okazją do zapoznania się z malarstwem dla osób ze ślepotą nabytą oraz ślepotą barw.

***

System został przetestowany w łódzkim okręgu Polskiego Związku Niewidomych. Zdaniem Radosława Bednarskiego badane osoby odczytywały kolory z dokładnością ok. 80 proc.

System został zgłoszony do opatentowania. Jego pilotażowa instalacja wkrótce ma zostać zamontowana w Muzeum Miasta Łodzi.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie

Czytaj także

Pomysł Polaków zrewolucjonizuje produkcję samolotów?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:17
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach opracowali polimer do produkcji poszycia samolotów, chroniący je przed skutkami uderzenia piorunów i tańszy niż obecnie stosowane rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelita Światowid ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:00
Światowid to pierwszy polski satelita komercyjny. Za przygotowanie satelity odpowiedzialna jest firma SatRevolution.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrząszcz" - robot polskich studentów jedzie na zawody do USA

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:25
"Chrząszcz" to autonomiczny robot, który potrafi omijać przeszkody i samodzielnie znaleźć drogę do celu. Skonstruowali go studenci z Politechniki Wrocławskiej.
rozwiń zwiń