Nauka

"Chrząszcz" - robot polskich studentów jedzie na zawody do USA

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:25
"Chrząszcz" to autonomiczny robot, który potrafi omijać przeszkody i samodzielnie znaleźć drogę do celu. Skonstruowali go studenci z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wyjaśnił Mateusz Michalak, prezes Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" na Politechnice Wrocławskiej, innowacyjność "Chrząszcza" polega na tym, że on sam musi odnaleźć się w przestrzeni. - Wykryć, że idzie człowiek, że ma przeszkodę, kałużę i ominąć to, albo w jakiś inny sposób zareagować i dotrzeć do wyznaczonego celu - wskazał.

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Ważący 6 kg robot został zbudowany na platformie zdalnie sterowanego samochodu, w którym studenci całkowicie zmodyfikowali elektronikę. - Robot na początku był sterowany pilotem, obecnie jest wyposażony przez nas w superkomputer, a także trzy płytki, których jesteśmy autorami - wytłumaczył prezes KoNaR-u.

Jedna z zaprojektowanych przez studentów płytek steruje zasilaniem, ponieważ pojazd ma różne źródła i poziomy napięć. Kolejna odbiera sygnały od komputera i steruje silnikami. Trzecia jest płytką typowo czujnikową obsługującą przede wszystkim czujnik AHRS, czyli połączenie żyroskopu, akcelerometru i magnetometru.

Każde koło pojazdu ma niezależne zawieszenie i napęd. Na platformie studenci zamontowali także m.in. odbiornik GPS oraz lidar, czyli urządzenie przypominające radar, ale wykorzystujące światło zamiast mikrofal.

"Chrząszcz" jedzie do USA

"Chrząszcz" powstał na międzynarodowe zawody robotów RoboGames, które pod koniec kwietnia odbędą się pod San Francisco w Dolinie Krzemowej.

- Konkurencja, w której wystartujemy, nazywa się Robomagellan. Polega ona na tym, że dostajemy koordynaty GPS, w których znajduje się pachołek drogowy. Robot, omijając różne przeszkody, np. drzewa czy wysokie krawężniki, ma dojechać do pachołka i go dotknąć - opowiedział współtwórca robota Łukasz Chojnacki.

Jednym z nowatorskich elementów robota jest wizja za pomocą kamery stereowizyjnej, dzięki której robot wykrywa, gdzie aktualnie znajduje się miejsce, do którego ma dojechać. - Zastosowaliśmy algorytmy sztucznej inteligencji, maszynowego uczenia i za pomocą tych algorytmów robot jest w stanie wykryć pachołek - dodał Chojnacki.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: technologie NAUKA

Czytaj także

Satelita Światowid ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:00
Światowid to pierwszy polski satelita komercyjny. Za przygotowanie satelity odpowiedzialna jest firma SatRevolution.
rozwiń zwiń