Nauka

Krakowscy naukowcy wynaleźli inteligentny inhalator dla astmatyków

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 19:21
Dzięki połączeniu urządzenia z aplikacją mobilną astmatycy łatwiej przewidzą ataki i im zapobiegną. W styczniu urządzenie będzie testowane na grupie 40 pacjentów. Do sprzedaży trafi najwcześniej na wiosnę.
FindAir
FindAirFoto: PAP

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

FindAir gromadzi dane na temat zażywania leku i stanu zdrowia pacjenta. Zapisuje te informacje i przesyła je do aplikacji, która analizuje je za pomocą specjalnych algorytmów. Na tej podstawie można stworzyć spersonalizowany obraz przebiegu choroby, a także uzyskać pomoc - ostrzeżenie przed nadchodzącym atakiem.

Aplikacja analizuje wszystkie okoliczności - m.in. czynniki pogodowe i alergeny w otoczeniu - w jakich konieczne było użycie leku i na podstawie tych danych przewiduje kolejne ataki, dając wskazówki co jest ich prawdopodobną przyczyną i jak ich unikać, a także jak dawkować lek.

PAP

FindAir to pomysł Jacka Mikosza, studenta inżynierii wzornictwa przemysłowego Politechniki Krakowskiej. Mikosz przyznał, że do stworzenia inhalatora zainspirowało go życie. - Osoby w moim bliskim otoczeniu zmagały się z astmą. Gdy dostałem tradycyjny inhalator do ręki, zauważyłem wiele niedoskonałości - powiedział.

Współtwórca inhalatora Michał Czyż, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK), podkreślił, że inhalator został zaprojektowany z myślą o wszystkich astmatykach, ale jego obsługi najszybciej nauczą się osoby znające nowe technologie, nie bojące się użyć telefonu komórkowego i aplikacji mobilnych.

Obecnie trwa produkcja 40 sztuk prototypu. W styczniu 2017 roku przetestują je pacjenci. Wynalazkiem interesują się już różne placówki medyczne, jednak sprzedaż mogłaby ruszyć dopiero po testach urządzenia, czyli najwcześniej wiosną.

- Rynek jest bardzo duży, szacuje się, że na całym świecie liczba osób, u których zdiagnozowano astmę, to ponad 250 mln. Nasz projekt stawia na rozwiązywanie codziennych problemów pacjenta. Chcemy, aby z naszym urządzeniem komfort ich życia rósł, a uciążliwość choroby malała - podsumował współtwórca projektu i brat pomysłodawcy wynalazku Tomasz Mikosz.

kk

Zobacz więcej na temat: medycyna astma NAUKA zdrowie
Czytaj także

Ekspert: powtarzających się bólów głowy nie należy lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 11:15
- Coraz więcej osób przestaje traktować ból głowy jako zwykłą dolegliwość, z którą trzeba żyć. Coraz częściej z tego powodu zgłaszamy się do lekarza po poradę - powiedział neurolog dr Tomasz Nowakowski.
rozwiń zwiń