Nauka

Naukowcy: psy dorównują inteligencją społeczną dwuletnim dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 12:05
Tak dobrych wyników w tej dziedzinie nie uzyskują nawet szympansy - czytamy na łamach czasopisma "Animal Behaviour".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: holbox/shutterstock.com

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony przeprowadzili wszechstronne badanie umiejętności poznawczych na 552 psach różnych ras, 105 dwuletnich dzieciach i 106 dziko żyjących szympansach.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Zdolności społeczne mierzyli m.in. poprzez udzielanie maluchom i zwierzętom niewerbalnych wskazówek - wskazywanie palcem, bądź patrzenie w określonym kierunku - co do umiejscowienia ukrytych smakołyków lub zabawek.

Okazało się, że szympansy dobrze radziły sobie w zadaniach wymagających wykorzystania zdolności przestrzennych, ale w testach umiejętności komunikacyjnych i kooperacyjnych to psy wiodły prym. Wyniki osiągane przez czworonogi były zbliżone do tych uzyskiwanych przez dzieci.

Jak powiedział jeden z autorów eksperymentu Evan MacLean, zarówno u dzieci, jak i u psów zaobserwowaliśmy podobny wzór. - Jeśli pies wypadał dobrze pod względem jednej umiejętności społecznej, zwykle dobrze sobie radził też z innymi zadaniami o charakterze społecznym. Sytuacja tak samo wyglądała u dzieci, ale u szympansów już nie - wskazał.

- Według naszej roboczej hipotezy psy i ludzie wypracowali podobne umiejętności w wyniku podobnych procesów ewolucyjnych, co sugeruje, że niektóre aspekty ludzkiej ewolucji przypominały procesy zachodzące w trakcie udomawiania psów. Tak więc poprzez badanie psów i przebiegu ich udomowienia możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat ludzkiej ewolucji - dodał.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Naukowcy: budka lęgowa nie dorasta do pięt prawdziwej dziupli

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:28
Naukowcy - Marta Maziarz oraz Tomasz Wesołowski z Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego i Richard K. Broughton z Centre for Ecology and Hydrology w Oxfordshire (Wielka Brytania) - zbadali warunki panujące w dziuplach i budkach.
rozwiń zwiń