Nauka

W Zoo Safari w Borysewie przyszły na świat czworaczki tygrysa białego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 15:26
Ogród zoologiczny w Borysewie specjalizuje się w hodowli białych, rzadko spotykanych w naturze zwierząt, m.in. tygrysów i lwów.
Małe tygrysiątka w Zoo Safari w Borysewie
Małe tygrysiątka w Zoo Safari w BorysewieFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- To już trzeci miot białej tygrysicy imieniem Safran. W poprzednich przyszły na świat dwojaczki i trojaczki - powiedział właściciel zoo w Borysewie Andrzej Pabich. Zwierzęta będzie można oglądać na wybiegu w połowie czerwca.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Pabich podkreślił, że zwierzęta dobrze rozmnażają się w prowadzonym przez niego ogrodzie zoologicznym ponieważ są pod bardzo dobrą opieką. Zoo współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. 

- Zwierzęta są pod znakomitą opieką medyczną - na podstawie badań krwi opracowywane są dla nich odpowiednie zestawy witamin i minerałów, w razie potrzeby są badane tomografem czy rezonansem magnetycznym - wskazał właściciel ogrodu.

Zoo w Borysewie - jak zaznaczył Pabich - posiada obecnie 20 proc. światowej populacji białych tygrysów i 15 proc. populacji białych lwów. Na całym świecie jest po ok. 100 egzemplarzy białych lwów i tygrysów.

Białe umaszczenie wielkich kotów spowodowane jest działaniem genu recesywnego - jego nosicielami muszą być oboje rodzice, co w naturze zdarza się bardzo rzadko.

***

Zoo Safari w Borysewie istnieje od 2008 roku. Od kilku lat posiada status ogrodu zoologicznego. Na 26 hektarach żyje tu 500 osobników 90 egzotycznych gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów.

1 czerwca otwarty zostanie basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli. Kolekcja tych zwierząt, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów, została nabyta od prywatnego hodowcy-pasjonata z jednego z krajów Europy Zachodniej.

Wszystkie gady pochodzą z jednej hodowli, gdzie wspólnie dorastały, zatem znakomicie się tolerują. Wśród krokodyli nilowych znajduje się 37 samic (w tym jedna o nietypowym żółtym zabarwieniu) i trzy samce.

Krokodyle nilowe. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Krokodyle nilowe. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Trudne relacje ptaków i ssaków. Czy żubr może zaprzyjaźnić się z wroną?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:44
Wzajemne relacje ptaków i ssaków pokazują, że nie zawsze duży może więcej. Zdarza się, że to rybitwa przegoni lisa. Czasem też bizon z przyjemnością przewiezie na swym grzbiecie kawkę. Dr Andrzej Kruszewicz wyjaśnia na czym polegają relacje między gatunkami. 
rozwiń zwiń