X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Juno sprawdzi, co jest w środku Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 19:30
Z Florydy wystartowała sonda Juno. Ma badać tajemnice największej planety Układu Słonecznego. Jej badania mogą się okazać zupełnie przełomowe!
Audio

NASA wysłała właśnie w kosmos kolejną sondę.  Na orbitę wyniosła ją raketa Atlas 5. Juno, bo tak nazywa się sonda, będzie badała największą planetę Układu Słonecznego, Jowisza. Orbitę giganta osiągnie w lipcu 2016 roku.

Juno ma pomóc w zrozumieniu procesów, dzięki którym uformował się Jowisz, a tym samym – spora część Ukłądu Słonecznego. Jowisz to gazowy gigant, podobnie jak planety „za nim”: Saturn, Uran i Neptun. - Dostaniemy skłądniki Jowisza – ekscytuje się  Scott Bolton, główny naukowiec misji. - Dowiemy się, jak jest zbudowany, jaką ma strukturę w środku.
Wiele cech Jowisza czyni go zupełnie unikatowym. Planeta powstałą prawdopodobnie w wyniku skupienia gazów na wstępnym etapie kształtowania się Układu Słonecznego. Ma dwa razy więcej masy niż wszystkie inne elemetny naszego Układu razem wzięte (z wyjątkiem Słońca, oczywiście). Po setkach lat obserwacji Jowisza nie wiemy także, czy w ogóle ma stałe jądro.
Misja Juno kosztowała 1,2 miliarda dolarów. Ma odpowiedzieć na powyższe pytania, a także na wiele innych. Zbada skład chemiczny, pole grawitacyjne i magnetyczne Jowisza. - Użyjemy detektora mikrofalowego, przelatując tuż nad chmurami Jowisza. Sprawdzimy, ile wody zawierają – mówi  Fran Bagenal z University of Colorado, jeden z naukowców misji. Będzie także sesja zdjęciowa w różnych długościach fal. Jednym słowem – za pięć lat zobaczymy Jowisza z naprawdę bliska. 

Juno ma pomóc w zrozumieniu procesów, dzięki którym uformował się Jowisz, a tym samym – spora część Układu Słonecznego. Jowisz to gazowy gigant, podobnie jak planety „za nim”: Saturn, Uran i Neptun. - Dostaniemy składniki Jowisza – ekscytuje się  Scott Bolton, główny naukowiec misji. - Dowiemy się, jak jest zbudowany, jaką ma strukturę w środku.

Wiele cech Jowisza czyni go zupełnie unikatowym. Planeta powstała prawdopodobnie w wyniku skupienia gazów na wstępnym etapie kształtowania się Układu Słonecznego. Ma dwa razy więcej masy niż wszystkie inne elemetny naszego Układu razem wzięte (z wyjątkiem Słońca, oczywiście). Po setkach lat obserwacji Jowisza nie wiemy także, czy w ogóle ma stałe jądro.

Misja Juno kosztowała 1,2 miliarda dolarów. Ma opowiedzieć na powyższe pytania, a także na wiele innych. Zbada skład chemiczny, pole grawitacyjne i magnetyczne Jowisza. - Użyjemy detektora mikrofalowego, przelatując tuż nad chmurami Jowisza. Sprawdzimy, ile wody zawierają – mówi  Fran Bagenal z University of Colorado, jeden z naukowców misji. Będzie także sesja zdjęciowa w różnych długościach fal. Jednym słowem – za pięć lat zobaczymy Jowisza z naprawdę bliska. 

(ew/NASA)

Zobacz więcej na temat: Floryda kosmos NASA słońce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak