X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Norwid nigdy nie był stary

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 07:00
To on wymyśli wyraz "polactwo", krytykował elity, podążał za nowoczesnością i poszukiwał prawdy. Jak Cyprian Kamii Norwid trafił do grona wieszczów narodowych, opowiadał profesor Bogusław Dopart w Dwójce.
Audio
  • Wieczór literacki: "Ciemna to pieśń jest" - archiwalne nagranie audycji Witolda Malesy z udziałem prof. Bogusława Doparta

190 lat temu w 1821 roku urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz i rzeźbiarz. Dziś jeden z wielkich polskich poetów romantycznych, kiedyś zapomniany, odrzucony.

Z okazji tej rocznicy przypominamy archiwalną audycję Programu Drugiego Polskiego Radia. W 2008 roku z okazji obchodów Roku Norwidowskiego w Polsce gościem Witolda Malesy był profesor Bogusław Dopart z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny znawca twórczości poety.

Profesor wspomina, że Norwida jako "poetę wyklętego" zdefiniował w 1901 roku Miriam, (Zenon Przesmycki), odkrywca jego twórczości, przez lata zapomnianej. - Był twórcą odtrąconym, był odrzuconym przez społeczeństwo, ale nie był "poetą wyklętym", ponieważ sam nie odtrącił społeczeństwa - wyjaśnia Dopart.

Cyprian Kamil Norwid zawsze starał się interesować tym, co nowe, obserwował emigrację, aktualne wydarzenia, doskonale znał twórczość mu współczesnych. - Norwid nigdy, nie przestał być umysłem czynnym, otwartym, współbrzmiącym z czasem, interesującym się tym, co nowe. Nigdy nie został "starym poetą-myślicielem" - wyjaśniał profesor.

Dziś Norwida możemy określić jako analityka społeczeństwa. - To on wymyślił wyraz "polactwo", obelżywy niewątpliwie, jakoś nienorwidowski. Potrafił też sprzeciwiać się elitom, krytykował pustosłowie życia salonowego - opowiadał gość Witolda Malesy.

Jak Cyprian Kamil Norwid widział kulturę, co myślał o nowoczesnej cywilizacji, jakie były jego przesłania, jak znalazł się wśród wieszczów romantycznych oraz czy zasadnym jest porównywanie poetów różnych epok, jakimi byli Cyprian Kamil Norwid i Zbigniew Herbert opowiadał profesor Bogusław Dopart w dalsze części audycji Wieczór literacki - "Ciemna to pieśń jest"- posłuchaj.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni