X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Tajemniczy DAAS - debiut jakich mało!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:30
Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe "Zebra" przyznało Adrianowi Pankowi Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna za film "Daas". Ten film trzeba zobaczyć!
Audio

Nie tylko z powodu nagrody, ale zacznijmy właśnie od niej. „PERSPEKTYWA” to nagroda, przyznana w tym roku po raz pierwszy, dla reżysera za najbardziej obiecujący debiut, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Tegorocznym laureatem został Adrian Panek , reżyser filmu "Daas". W Kapitule przyznającej nagrodę „PERSPEKTYWA” zasiadają: Jacek Bromski, Juliusz Machulski, Krystyna Morgenstern, Grażyna Torbicka, Michał Kwieciński i Andrzej Kotkowski.

"Daas" to fabularny debiut Panka. Wcześniej były dwa filmy krótkometrażowe, zrealizowane w ramach Programu 30 minut  "Męczeństwo Mariana" z 2006 roku i "Moja biedna głowa" z 2009 roku, stanowiąca część cyklu "Dekalog 89+".

Co takiego ma w sobie "Daas"? Akcja filmu przenosi nas w wiek XVIII. Osią mrocznej i wciągającej jak kryminał opowieści jest autentyczna postać Jakuba Franka , twórcy żydowskiej sekty frankistów. Frank wraca z Turcji (gdzie studiował kabałę) do Polski w roku 1755 i ogłasza się Mesjaszem, budując dookoła siebie grupę zwolenników, głównie Żydów, których namawia na chrzest katolicki, co miało dla nich stanowić gwarancję nieśmiertelności, kompromitując jednocześnie "talmudystów". Pomagał nawet władzom kościelnym w oskarżaniu ortodoksyjnych Żydów o używanie chrześcijańskiej krwi w swoich obrzędach religijnych. Katolicyzm był jednak dla Franka tylko etapem w dojściu do prawdziwego (jak uważał) odkrycia Boga. Władze Kościoła katolickiego popierały jego działania mając na uwadze co innego - szansę na przekonanie wyznawców judaizmu do przejścia na katolicyzm. To rzecz jasna niezwykle uproszczony opis historii, która zainspirowała scenariusz filmu Adriana Panka.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1776. Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (w tej roli Mariusz Bonaszewski ) otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski Jakuba Franka ( Olgierd Łukaszewicz ). Autorem donosu jest były wyznawca Franka, Jakub Goliński ( Andrzej Chyra ). Klein rozpoczyna dochodzenie a w jego wyniku podejrzewa spisek, którego celem jest zamach stanu. Aura tajemnicy, niewyjaśnione zjawiska i mylne tropy stanowią stały element każdego kolejnego etapu śledztwa. A do tego Panek osiągnął w "Daas" mistrzostwo operowania nastrojem. Wielki w tym udział autora zdjęć- Arkadiusza Tomiaka, kadry są cudownie dopieszczone, w czym pomaga także scenografia i kostiumy. I mrok, dużo mroku.

Zaletą "Daas" są bezsprzecznie trzej główni bohaterowie oraz wcielający się w nich aktorzy. Frank Olgierda Łukaszewicza jest dobroduszny i odrażający w tym samym momencie. Do końca nie wiadomo jak go odczytać - Łukaszewicz unika wszelkiej jednoznaczności. Goliński Andrzeja Chyry to bohater rozdarty pomiędzy marzeniami a rzeczywistością, postępem (fabryka gumy) a tym co dawne, ze zrujnowanym życiem rodzinnym, co jest bezpośrednim powodem zerwania z frankistami. Klein Bonaszewskiego to precyzyjny trybik w machinie cesarstwa, urzędnik, którego racjonalny ogląd świata zostaje wystawiony na wielką próbę...

Rzecz jasna przyjemność oglądania filmu, nie musi się wiązać z wiedzą na temat jego realizacji, w tym jednak wypadku nie mogę przeoczyć tej kwestii. Imponująca produkcja, która powstała w ramach bardzo skromnego budżetu - jak to możliwe? "Daas" ukazał się właśnie na DVD, serdecznie polecam, takie debiuty trzeba znać!

 

Agnieszka Szydłowska (Trójka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni