Kultura

Spotkanie na Paniadze

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 07:50
Na głównym deptaku Rzeszowa tradycyjnie odbywa się Święto Paniagi, czyli ulicy 3 Maja.

Piosenki o miłości, korowód taneczny, koncerty gwiazd polskiej muzyki popularnej i jazzowej, pokazy sztuk walki, kino letnie - to niektóre z atrakcji, głównego deptaka Rzeszowa, które tradycyjnie odbywa się 3 maja.

Tegoroczne obchody Święta Paniagi rozpocznie tradycyjna poranna msza święta w kościele Farnym, po której odbędą się oficjalne uroczystości z okazji Święta 3 Maja przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku.To najważniejsze oficialne uroczystości. Po nich przyjdzie pora na zabawę i część artystyczną Święta.

Atrakcje Święta Paniagi odbywać się będą w trzech miejscach jednocześnie, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Podczas programu muzycznego "Umówiłem się z nią na Paniadze" można będzie usłyszećznane szlagiery w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej, m.in.: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Czy Pani mieszka sama", "Miłość Ci wszystko wybaczy", "Na pierwszy znak", "Ja się boję sama spać".

Uzupełnieniem tego koncertu będzie opowieść o historii Paniagi, jako o ulicy Miłosnych Westchnień, którą przedstawi znany gawędziarz i znawca historii Rzeszowa Marek Czarnota.

Głównymi atrakcjami będą wieczorne koncerty Tomasza Stańki, Krzysztofa Krawczyka oraz Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, którym towarzyszyć będzie Strzyżowski Chór Kameralny.

W czasie imprezy, która potrwa do godzin nocnych odbędą się jeszcze występy wokalne rzeszowskich uczniów i studentów, pokazy taneczne, sztuk walki, wystawy fotografii, uczniowski pokaz mody i barmański show, a także prezentacja policyjnych pojazdów i tresury psa policyjnego.

Najbardziej malowniczym elementem Święta Paniagi będzie korowód taneczny, z udziałem m.in. rzeszowskich zespołów pieśni i tańca, szkoły salsy, zespołu Bollywood, wykonawców tańca współczesnego. Uczestnicy przejdą Paniagą tańcząc poloneza.

Nie zabraknie też jarmarku wzdłuż Paniagi, na którym będzie można nabyć żywność ekologiczną, wyroby pszczelarskie, cukiernicze, nalewki oraz różnego rodzaju pamiątki: obrazy, rzeźby, ceramikę, a także spróbować specjałów staropolskiej kuchni.

Tegoroczne Święto Paniagi zakończy bezpłatny pokaz nagrodzonego Oskarami filmu "Jak zostać królem". Projekcja zainauguruje Kino Letnie.

Paniaga to obecnie ulica 3 Maja. Powstała w XIV wieku i była głównym traktem pomiędzy najważniejszymi obiektami miasta - rynkiem, kościołem Farnym i rzeszowskim zamkiem. Ulica początkowo nosiła nazwę Pijarska, później Popijarska, a jeszcze później Pańska, którą mieszkańcy potocznie nazywali Paniagą.

W XIX stuleciu stała się miejscem spotkań mieszkańców, a dla zakochanych miejscem romantycznych spacerów. Po wyłączeniu ulicy z ruchu kołowego w XX wieku, stała się głównym deptakiem miasta i znowu miejscem niedzielnych spacerów i spotkań. Święto Paniagi odbywa się od 2003 roku, zawsze 3 maja.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni