X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Michał Nogaś o "Białej Marii" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 19:52
- To piękna i mądra książka. Napisana prawdziwie po mistrzowsku. Bez zbędnego słowa, prostymi zdaniami - pisze dziennikarz Trójki w recenzji dla kultura.polskieradio.pl.
Audio

Hanna Krall otwiera się przed czytelnikiem, opowiada o sobie, o cudzie przetrwania i o historiach, które przydarzyły się innym. Jest w "Białej Marii" "czarniutka" dziewczynka o pięknych oczach, która chowa się w szafie i której nikt nie chce zaprowadzić do chrztu. Krall napisze o niej po latach: "Znałam tę małą dość dobrze". Zapewne napisze o sobie…

Są scenarzysta i reżyser, tworzący swój kolejny film w małym mieszkanku na warszawskich Stegnach. Historię, nie po raz pierwszy, dostarczy im pisarka. To Kieślowski i Piesiewicz piszą kolejną część „Dekalogu”, w której Żydówka odwiedza kobietę, szanowaną profesor etyki, która niegdyś odmówiła jej schronienia. Jest ubek, który „czarniutkiej” nie chciał podać do chrztu, ale "przydał się na Ziemiach Zachodnich", wysiedlając Niemców, a autochtonów śledząc. Los nie był dla niego łaskawy, może to ta „wina niezarzucalna”?

/

Są też inne postaci, są przedmioty. Choćby "Biała Maria", podobno najpiękniejszy ze wszystkich serwisów Rosenthala, powstały z miłości. I torebka Zofii Sikorskiej, zakopana pod kamieniem, w pobliżu ganku, w Osmolicach. Córka zginęła w katastrofie wraz z generałem, „w torebce będą dokumenty rodzinne i indeks. (…) Prawa narodów Zofia Sikorska nie zdążyła zaliczyć”. I jest ten poruszający monolog Marii, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, ta ostatnia, najkrótsza nowelka. Czy to ważne, co zrobiła (ważne, uratowała „czarniutką” dziewczynkę i jej matkę), skoro mogła jeszcze więcej? Czy zostanie jej wybaczone, że tak bardzo narażała innych, w tym własną siostrę?


Hanna Krall utkała tę książkę ze scen, gestów, chwil. Spotkała reportaż z literacką fikcją, nikogo nie pytając o zdanie i czyniąc z tej formy perełkę. Wymaga od czytelnika w zamian tak niewiele – skupienia, wejścia w te opowieści, by uchwycił nić, łączącą ludzi i przedmioty. Błędem byłoby jej nie posłuchać.


Michał Nogaś


P.S. "Pościel nieśli. Niemcy szukali złota i cięli poduszki i pierzyny. Złota nie było, tylko pierze się wysypało i wiatr je niósł. Zrobiła się chmura. Popłynęła nad ludźmi, potem zawirowała i rozniosła się, rozsnuła gdzieś, chyba po niebie".

Jeżeli chcesz posłuchać reportażu "Głośniej", którego bohaterką jest Hanna Krall, kliknij TU.

Zobacz więcej na temat: Hanna Krall KSIĄŻKA Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Cierpienie zamknięte w książce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:00
- Mimo iż są przesiąknięte nieszczęściem, to przede wszystkim są to opowieści mądre - mówi Michał Nogaś o książce "Teraz się nie umiera" Ireny Krzywickiej.
rozwiń zwiń