Kultura

Od "Cervantesa do Pereza-Reverte'a", czyli literatura na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 16:00
Ukazał się pierwszy tom z cyklu nowej serii książkowej "Literatura na ekranie". Jest on poświęcony ekranizacjom literatury hiszpańskojęzycznej.
Audio
  • O tomie "Literatura na ekranie" opowiada dr Kamila Żyto

Dr Kamili Żyto, współredaktorka tomu "Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a", która była gościem Ryszarda Jaźwińskiego wyjaśniła, że literatura i filmografia angielska i amerykańska są dobrze znane. Istnieje luka jeśli chodzi o literaturę hiszpańską i iberoamerykańską. – Zekranizowane filmy są obecne na festiwalach, rzadziej trafiają do szerokiej dystrybucji. Dlatego postanowiłyśmy (przyp. red. wraz z prof. Alicją Helman, redaktorką całej serii), że chcemy tę literaturę i kinematografię przybliżyć - dodała.

Oprócz tekstów o "Don Kichocie" i "Klubie Dumas" Pereza-Reverte'a w tomie znalazły się  m.in. eseje o adaptacjach prozy Blasca Ibaneza, Unamuno, Borgesa czy Marqueza, filmach Wellesa, Saury, Polańskiego i Bertolucciego.

Dr Kamili Żyto podkreśla, że kluczem doboru nie była popularność tekstów, tylko przeciwne - ich duże pod tym względem zróżnicowanie. Jej zdaniem w książce znajdą coś ciekawego dla siebie znawcy i miłośnicy kina, jak i Ci, którzy sporadycznie oglądają filmy.

 Już niebawem w cyklu "Literatura na ekranie" pojawią się kolejne tomy. Tym razem poświęcone będą literaturze niemieckiej i włoskiej. Redaktorem całej serii będzie prof. Alicji Helma, przy każdym tomie współredaktorami będą osoby zakorzenione w innych kulturach.

Aby wysłuchać całej rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z dr Kamilą Żyto, wystarczy klinąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

Zobacz więcej na temat: literatura boks KSIĄŻKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kanon opanowany przez Literackie Biuro Śledcze

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 21:00
Co roku niemałe grono nieszczęsnych 19-latków zostaje wysłane po niewoli do tajemniczej krainy o burzliwych dziejach i zmiennych granicach. Jej nazwa to "Lektury do matury".
rozwiń zwiń