X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Odszedł Andrzej Piszczatowski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:46
Od 1975 roku był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a od wielu lat z Teatrem Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzeja Piszczatowskiego wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
  • Andrzej Piszczatowski o historii z Saksofonu basowego - nagranie archiwalne
  • Andrzej Piszczatowski o Teatrze Domowym - nagranie archiwalne

Andrzej Piszczatowski był wielokrotnie nagradzanym aktorem i reżyserem radiowym. W 2005 roku dostał nagrodę Grand Prix konkursu radiowego V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie za adaptację i reżyserię spektaklu "Saksofon basowy". Odbierając wyróżnienie Andrzej Piszczatowski podkreślił, że historia o dylematach czeskiego muzyka podczas II wojny światowej jest pretekstem do rozważań o życiowych wyborach.

Andrzeja Piszczatowskiego i pracę z nim wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Mówi o nim "był", choć przyznaje, że trudno użyć czasu przeszłego.

- Był jednym z najwybitniejszych reżyserów, jacy pracowali w Teatrze Polskiego Radia. Był dla nas kimś bardzo ważnym. Stworzył swój własny styl, cechujący się wielką precyzją i odwagą w kreowaniu rzeczywistości. Był wybitnym mistrzem w pracy z aktorem - opowiada Janusz Kukuła.

W 2008 roku słuchowisko "Stare wiedźmy" autorstwa Krystyny Kofty, reżyserowane przez Andrzeja Piszczatowskiego otrzymało Grand Prix 8. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Reżyser skromnie podkreślił, że "Stare Wiedźmy" nie powstałyby, gdyby nie wyjątkowe kobiety, jak Krystyna Kofta, Krystyna Frelich, Mirosława Dubrawska i Danuta Szaflarska.

Andrzej Piszczatowski wystąpił w kilkudziesięciu filmach, zarówno produkcjach polskich, jak i zagranicznych (m.in. "Doktor Murek", "Młode wilki", "Boża podszewka", "Ryś"). Podkładał głos w kilkunastu filmach, grał w serialach - "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Niania", "Ojciec Mateusz".

Występował też w spektaklach Teatru Telewizji przygotowanych pod kierunkiem między innymi Laco Adamika, Ryszarda Majora, Zygmunta Huebnera i Tomasza Zygadły. Był wielokrotnie nagradzanym aktorem i reżyserem radiowym.

W ramce Posłuchaj można odnaleźć archiwalne wypowiedzi Andrzeja Piszczatowskiego. Aby je odsłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku.

Urodził się 22 października 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył studia na warszawskiej PWST. W latach 1968-1974 występował w Teatrze Wybrzeże. Był jednym z twórców podziemnego Teatru Domowego, który w 1982 roku założył wraz z Ewą Dałkowską, Emilianem Kamińskim i Maciejem Szarym. Do 1989 roku teatr ten wystawił około 150. przedstawień. Artyści występowali głównie w prywatnych mieszkaniach, a także w salach parafialnych i w plenerze. Odszedł dziś nad ranem, miał 66 lat.

Za działalność opozycyjną w stanie wojennym Andrzej Piszczatowski otrzymał w 2006 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok później jako "cichy bohater stanu wojennego" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(pj/IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni