Kultura

Odszedł Andrzej Piszczatowski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:46
Od 1975 roku był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a od wielu lat z Teatrem Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzeja Piszczatowskiego wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
  • Andrzej Piszczatowski o historii z Saksofonu basowego - nagranie archiwalne
  • Andrzej Piszczatowski o Teatrze Domowym - nagranie archiwalne

Andrzej Piszczatowski był wielokrotnie nagradzanym aktorem i reżyserem radiowym. W 2005 roku dostał nagrodę Grand Prix konkursu radiowego V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie za adaptację i reżyserię spektaklu "Saksofon basowy". Odbierając wyróżnienie Andrzej Piszczatowski podkreślił, że historia o dylematach czeskiego muzyka podczas II wojny światowej jest pretekstem do rozważań o życiowych wyborach.

Andrzeja Piszczatowskiego i pracę z nim wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Mówi o nim "był", choć przyznaje, że trudno użyć czasu przeszłego.

- Był jednym z najwybitniejszych reżyserów, jacy pracowali w Teatrze Polskiego Radia. Był dla nas kimś bardzo ważnym. Stworzył swój własny styl, cechujący się wielką precyzją i odwagą w kreowaniu rzeczywistości. Był wybitnym mistrzem w pracy z aktorem - opowiada Janusz Kukuła.

W 2008 roku słuchowisko "Stare wiedźmy" autorstwa Krystyny Kofty, reżyserowane przez Andrzeja Piszczatowskiego otrzymało Grand Prix 8. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Reżyser skromnie podkreślił, że "Stare Wiedźmy" nie powstałyby, gdyby nie wyjątkowe kobiety, jak Krystyna Kofta, Krystyna Frelich, Mirosława Dubrawska i Danuta Szaflarska.

Andrzej Piszczatowski wystąpił w kilkudziesięciu filmach, zarówno produkcjach polskich, jak i zagranicznych (m.in. "Doktor Murek", "Młode wilki", "Boża podszewka", "Ryś"). Podkładał głos w kilkunastu filmach, grał w serialach - "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Niania", "Ojciec Mateusz".

Występował też w spektaklach Teatru Telewizji przygotowanych pod kierunkiem między innymi Laco Adamika, Ryszarda Majora, Zygmunta Huebnera i Tomasza Zygadły. Był wielokrotnie nagradzanym aktorem i reżyserem radiowym.

W ramce Posłuchaj można odnaleźć archiwalne wypowiedzi Andrzeja Piszczatowskiego. Aby je odsłuchać wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku.

Urodził się 22 października 1945 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył studia na warszawskiej PWST. W latach 1968-1974 występował w Teatrze Wybrzeże. Był jednym z twórców podziemnego Teatru Domowego, który w 1982 roku założył wraz z Ewą Dałkowską, Emilianem Kamińskim i Maciejem Szarym. Do 1989 roku teatr ten wystawił około 150. przedstawień. Artyści występowali głównie w prywatnych mieszkaniach, a także w salach parafialnych i w plenerze. Odszedł dziś nad ranem, miał 66 lat.

Za działalność opozycyjną w stanie wojennym Andrzej Piszczatowski otrzymał w 2006 roku srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok później jako "cichy bohater stanu wojennego" został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(pj/IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni