Kultura

Najlepszy film

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:32
W kategorii najlepszy film Oscara otrzymał "Zniewolony".
Kadr z filmu Zniewolony. 12 Years a Slave
Kadr z filmu "Zniewolony. 12 Years a Slave"Foto: materiały promocyjne

Zniewolony (12 Years a Slave)

reż. Steve McQueen

Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.

Pozostałe nominacje w kategorii najlepszy film:

"American Hustle"

reż. David O. Russell

Film opowiada historię błyskotliwego oszusta Irvinga Rosenfelda, który wraz z partnerką i kochanką, Brytyjką Sydney Prosser zostaje zmuszony do pracy dla niezrównoważonego agenta FBI Richiego DiMaso. Wciąga on parę w równie niebezpieczny, co pociągający świat wpływowych lobbystów i mafii.

Kapitan Philips (Captain Philips)

reż. Paul Greengrass

To historia uprowadzenia w 2009 roku przez somalijskich piratów kapitana Richarda Philipsa, który dowodził transportowcem MV Maersk Alabama. Kapitan, oddał się w ręce piratów w zamian za gwarancję bezpieczeństwa dla załogi. Został odbity przez oddziały amerykańskie kilka dni później. To pierwszy od 1815 roku przypadek, kiedy to amerykański statek został porwany przez piratów.

Witaj w klubie (Dallas Buyers Club)

reż. Jean-Marc Vallée

Pełna humoru, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.

 

Grawitacja (Gravity)

reż. Alfonso Cuarón

Szczątki satelity uderzają w stację kosmiczną na orbicie ziemskiej, niszcząc i zabijając niemalże wszystkich poza parą astronautów, którzy walczą o przetrwanie i powrót do domu.

Ona (Her)

reż. Spike Jonze

Samotny pisarz Theodore kupuje nowy system operacyjny, który jest tak zaprojektowany, aby spełnić wszystkie potrzeby użytkownika. Między nim, a jego systemem operacyjnym rozwija się romans. Ta nieprawdopodobna opowieść pokazuje jak wielki wpływ może mieć na nas nowoczesna technologia.

Nebraska

reż. Alexander Payne

Bohaterem dramatu jest starzejący się alkoholik i ojciec, któremu wydaje się, że wygrał milion dolarów w loterii Publisher's Clearing House. Rodzina robi wszystko, aby wyperswadować mu pomysł odebrania urojonej nagrody. Aby otrzymać pieniądze, bohater musi udać się z Montany do Nebraski. W drodze towarzyszyć będzie mu syn, z którym wcześniej nie miał wiele wspólnego.

Tajemnica Filomeny (Philomena)

reż. Stephen Frears

Filomena Lee jest prostą, religijną Irlandką. Jako młoda dziewczyna zaszła w ciążę  i zhańbiona została odesłana do klasztoru. Tam urodziła dziecko, które zakonnice oddały do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna. Pomaga jej Martin Sixsmith – błyskotliwy dziennikarz polityczny, zainteresowany kontrowersyjnym tematem.

Wilk z Wall Street (The Wolf of Wall Street)

reż. Martin Scorsese

Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe – w tym także Belfort okazał się mistrzem.
Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to na co zasłużył.

Zobacz więcej na temat: Oscary 2014
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Oscary 2014. Kto zatriumfuje 3 marca?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:52
Znamy nominacje do tegorocznych Oscarów. Najwięcej, bo aż po 10, otrzymały filmy "American Hustle" i Grawitacja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:59
W kategorii najlepszy aktor Oscara otrzymał Matthew McConaughey za film "Witaj w klubie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:49
W kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa Oscara otrzymała Lupita Nyong'o za rolę w "Zniewolonym".
rozwiń zwiń