Polskie Radio
Section05
Ameryka Północna

Sąd Najwyższy USA zakaże aborcji? Joe Biden straszy Amerykanów

Prezydent USA Joe Biden ocenił w środę, że nieoficjalne informacje o możliwym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA zakazującym aborcji, może zapowiadać dalsze decyzje idące w tym kierunku. - Będziecie świadkami tych decyzji, które jeszcze bardziej podzielą Stany Zjednoczone. Będziemy się kłócić o sprawy, o które nie powinniśmy się kłócić - ostrzegł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Joe Biden aborcja

Niezależność gazowa od Rosji. Wiceszef MSZ: chcielibyśmy, by inne kraje UE podążały za przykładem Polski

- Wiedzieliśmy, że Rosja może nas szantażować dostawami gazu i byliśmy na to przygotowani - powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Jak dodał, Polska chciałaby, aby inne kraje UE poszły za jej przykładem i uniezależniły się od rosyjskich surowców energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Marcin Przydacz Rosja służby i bezpieczeństwo gaz energetyka

Polska lobbuje za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Przydacz: potrzebna jest stała obecność wojsk USA

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział we wtorek w Waszyngtonie, że "potrzebna jest trwała i stała obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO". - Widzę coraz więcej przychylnych głosów, jesteśmy dużo bliżej finalnych decyzji, ale jeszcze trzeba na nie poczekać - wskazał wiceminister.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Marcin Przydacz Rosja NATO służby i bezpieczeństwo

Polska katedra na Uniwersytecie Georgetown? Gliński: nasza pozycja na świecie zmienia się błyskawicznie

- Pracujemy nad stworzeniem polskiej katedry, a nawet centrum polskiej historii na Uniwersytecie Georgetown - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie na tej prestiżowej uczelni w Waszyngtonie. Jak podkreślił, rosnąca pozycja Polski w obliczu obecnego kryzysu daje szanse na promowanie polskiego punktu widzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA HISTORIA KULTURA wojna 2022 Ukraina

Biden wnioskuje do Kongresu o dodatkowe wsparcie dla Ukrainy. Chodzi o 33 miliardy dolarów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o dodatkowe 33 miliardy dolarów na wsparcie militarne, ekonomiczne i humanitarne Ukrainy. Podczas wystąpienia w Białym Domu amerykański przywódca stanowczo oświadczył, że Putinowi nigdy nie uda się podporządkować Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden USA Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Marek Wałkuski

"Odstają od całej reszty". Piotrowski o stosunkach Berlina z Moskwą i Kijowem

- Biorąc pod uwagę rok pobłażania Niemcom ze strony administracji Bidena, to teraz piłka jest po stronie Berlina, który powinien wykazać się dobrą wolą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentując stanowisko Niemiec wobec sankcji na Rosję i wsparcia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel relacje polsko-amerykańskie stosunki polsko-amerykańskie

Prezydent Duda po spotkaniu zwołanym przez Bidena: nie wolno dopuścić do tego, aby Rosja wygrała tę wojnę

- Jesteśmy świadkami rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina potrzebuje wsparcia. Był cały szereg deklaracji dalszej pomocy - powiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie liderów największych państw NATO. Dodał, że jest "coraz większa determinacja" ws. nakładania na Rosję sankcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Joe Biden Andrzej Duda wojna na Ukrainie wojna 2022 Biały Dom Ameryka Północna prezydent NATO