Polskie Radio
Section05
Ameryka Północna

Prof. Zbigniew Lewicki: Donald Trump sprawdza się jako przywódca w czasach pandemii

- Donald Trump mówi, wyjaśnia i choć czasami się myli, widać, że w tym trudnym momencie pandemii potrafi być przywódcą narodu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. - Poparcie Trumpa w sondażach zbliża się 50 procent. To bardzo wysoki wynik jak na 4. rok prezydentury - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Donald Trump Joe Biden Polskie Radio 24 koronawirus wybory w USA wybory prezydenckie w USA Łukasz Sobolewski Ameryka Północna

Polka mieszkająca w USA: w Nowym Jorku sytuacja jest tragiczna

- Od dwóch dni w Waszyngtonie jest zakaz wychodzenia na ulice. Restauracje serwują posiłki na wynos. Ogólnie w stolicy nie czuje się jeszcze tego, co dzieje się w Nowym Jorku, czyli że koronawirus jest wszędzie, a szpitale są przepełnione - powiedziała Irena Lasota, polska publicystka mieszkająca w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Stany Zjednoczone koronawirus pandemia Antoni Opaliński epidemia Donald Trump Ameryka Północna ŚWIAT

Korespondent Polskiego Radia o sytuacji w USA: liczba ofiar będzie rosła z dnia na dzień

- Rośnie lista ofiar śmiertelnych i liczba przypadków koronawirusa, także liczba hospitalizacji, ale nie jest to wzrost wykładniczy, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze tydzień temu - relacjonował w Polskim Radiu 24 Marek Wałkuski. W audycji również informacje o walce z epidemią na Litwie przekazane przez Kamila Zalewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT koronawirus USA Marek Wałkuski Stany Zjednoczone Ameryka Północna

"Jesteśmy w gotowości". Szef Sojuszu o aktywności militarnej Rosji w pobliżu granic z NATO

- NATO obserwuje znaczący wzrost aktywności wojskowej Rosji w pobliżu swoich granic - powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg zapewnił podczas wideokonferencji prasowej, że mimo pandemii koronawirusa NATO pozostaje w gotowości operacyjnej. Podkreślił, że Sojusz jest obecny na ziemi, w powietrzu i na morzu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna NATO Jens Stoltenberg wojsko Rosja

USA w obliczu epidemii. "Sytuacja staje się dramatyczna"

W Stanach Zjednoczonych z godziny na godzinę przybywa ofiar śmiertelnych i osób zakażonych koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że po Chinach i Europie, to USA będą kolejnym miejscem światowej eskalacji pandemii. „Sytuacja w szpitalach staje się dramatyczna. Brakuje maseczek, kombinezonów ochronnych, respiratorów i miejsc w kostnicach” – relacjonuje z San Diego, Marta Zdzieborska, dziennikarka Tygodnika Powszechnego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus USA epidemia choroby zakaźne Stany Zjednoczone Ameryka Północna Małgorzata Frydrych

Atak na bazę USA. Ekspert: element długofalowej polityki Iranu

Trzech żołnierzy, w tym dwaj amerykańscy i jeden brytyjski, zginęło w ataku rakietowym na bazę wojskową w at-Tadżi w Iraku. Co najmniej 10 żołnierzy zostało rannych. Wśród rannych jest jeden żołnierz polski. - Mógł to być odwet za śmierć Ghasema Solejmaniego – powiedział Paweł Rakowski, dziennikarz i specjalista od tematyki bliskowschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Północna Iran Irak Stany Zjednoczone USA