Polskie Radio
Section05
Ameryka Północna

Bułgaria wprowadza lockdown, Czechy oferują pomoc sąsiadom. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z USA zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 60,57 mln ludzi na świecie, ponad 1,42 mln zakażonych zmarło. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia ŚWIAT Europa Ameryka Północna Ameryka Południowa COVID-19

Szkocja przedstawiła plan na święta, Włosi obawiają się wracać do kraju. COVID-19 na świecie

Na okres Bożego Narodzenia Szkoci będą mogli tworzyć "bańki" składające się z trzech gospodarstw, ale nie więcej niż 8 osób powyżej 12 roku życia. Powrotu do domu na święta obawia się ponad 2 mln Włochów mieszkających i pracujących za granicą. Zapraszamy do przeczytania relacji o walce z koronawirusem w różnych państwach świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 pandemia Europa Azja Afryka Ameryka Południowa Ameryka Północna

Bloomberg: Blinken prawdopodobnym sekretarzem stanu w administracji Bidena

Według źródeł poinformowanych, na które powołuje się Bloomberg, prezydent elekt Joe Biden zamierza powołać Antony'ego Blinkena na sekretarza stanu w swoje administracji. Blinken to były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i były zastępca sekretarza stanu w administracji Baracka Obamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Stany Zjednoczone wybory w USA Ameryka Północna

Relacje UE-USA za prezydentury Bidena. Piotrowski: Michelowi chodzi o nowe otwarcie

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził rozmowę z Joe Bidenem, który - wszystko na to wskazuje - będzie nowym prezydentem USA. - Pól do współpracy jest prawdopodobnie więcej niż kwestii spornych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Czy tak faktycznie będzie?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Paweł Lekki USA Unia Europejska Joe Biden Ameryka Północna

Nowy Jork: związane z pandemią ograniczenia dot. świątyń niezgodne z konstytucją. Tak uznał Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy USA przychylił się w środę do skargi grup religijnych przeciwko restrykcjom stanu Nowy Jork ograniczającym dozwoloną liczebność zgromadzeń w tamtejszych kościołach i synagogach. Sąd uznał, że ograniczenia są niekonstytucyjne.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Kościół religia Stany Zjednoczone koronawirus pandemia COVID-19 Sąd Najwyższy Ameryka Północna ŚWIAT USA

USA: znaleziono kolejne niepoliczone głosy. Większość oddana na Trumpa

W amerykańskim stanie Georgia zakończy się dziś audyt polegający na ręcznym przeliczaniu głosów w wyborach prezydenckich. Zarządzono go z powodu niewielkiej różnicy pomiędzy Joe Bidenem a Donaldem Trumpem. Wczoraj podczas weryfikacji wyników odnaleziono kolejne 2700 głosów, w większości oddanych na Donalda Trumpa, których nie uwzględniono w pierwotnym zestawieniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA USA Ameryka Ameryka Północna Donald Trump Joe Biden Georgia

"Element procesu wyborczego". Samuel Pereira o roli mediów społecznościowych w debacie publicznej

- Możliwe było oznaczanie wpisów, w tym wypadku głównie prezydenta Donalda Trumpa, jako fałszywych, zawierających nieprawdziwą informację o przebiegu wyborów, podczas gdy on wyrażał opinię - powiedział w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, komentując udział mediów społecznościowych w kampanii prezydenckiej w USA. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media społecznościowe wolność słowa Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA ŚWIAT Samuel Pereira

KE ostrzega Węgry przed importem rosyjskiej szczepionki, patriarcha Serbii intubowany. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 55,7 mln ludzi na świecie, a ponad 1,34 mln zakażonych zmarło. Wiele krajów zaostrza restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zachęcamy do przeczytania relacji z informacjami z całego świata, dotyczącymi pandemii.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 pandemia ŚWIAT Europa Ameryka Północna Azja

USA: koniec audytu wyborów w Georgii, ponowne liczenie głosów w hrabstwach Wisconsin

W amerykańskim stanie Georgia kończy się audyt głosowania w wyborach prezydenckich. Jego wyniki mają zostać przedstawione dzisiaj. Wczoraj sztab Donalda Trumpa złożył wniosek o ponowne przeliczenie głosów w dwóch okręgach stanu Wisconsin. Tymczasem sztab Joe Bidena kontynuuje przygotowania do przejęcia władzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka wybory prezydenckie w USA Donald Trump wybory w USA Ameryka Północna Joe Biden

Czechy chcą przyjmować pacjentów zza granicy, w Indiach ponad 9 mln zakażonych. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z USA zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 56,4 mln ludzi na świecie, ponad 1,3 mln zakażonych zmarło. Wiele krajów zaostrza restrykcje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zapraszamy do zapisu relacji.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus pandemia COVID-19 Europa Ameryka Północna ŚWIAT RELACJA

"Ktoś tę decyzję musiał podjąć". Prof. Lewicki o stanowisku Trumpa ws. Iraku i Afganistanu

- Decyzja Donalda Trumpa decyzja była po części propagandowa (…) ale dobra, nie ma powodu, żeby żołnierze amerykańscy przebywali w państwach, w których nie da się wprowadzić porządku - mówił o zapowiedziach wycofania przez USA części wojsk z Afganistanu i Iraku prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump ŚWIAT Ameryka Północna Irak Afganistan NATO

Gasper Keresztes: główne kierunki polityki USA wobec Węgier prawdopodobnie się nie zmienią

- Prawdopodobnie główne kierunki polityki USA wobec Węgier nie będą się zmieniać, natomiast można będzie się spodziewać trochę innej retoryki, szczególnie w sprawach gospodarczych, bo całkiem niedawno okazało się, że Węgry nie dołączyły do sieci 5G - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Gasper Keresztes z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  Węgry ŚWIAT Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Północna USA

Media: Donald Trump chce zaostrzyć kurs wobec Chin na koniec kadencji

W ostatnich 10 tygodniach swojej prezydentury Donald Trump zamierza tak zaostrzyć kurs wobec Pekinu, by administracja Joe Bidena miała trudności z ewentualną zmianą takiej polityki - informuje portal Axios, powołując się na źródła w Waszyngtonie. Portal dodaje, że owo planowane zaostrzenie kursu to m.in. nowe sankcje wobec Chin. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna USA Donald Trump Chiny Ameryka gospodarka USA

Social media w kampanii wyborczej w USA. Senatorowie wezwali szefów Twittera i Facebooka

Szefowie Facebooka i Twittera, Mark Zuckerberg i Jack Dorsey, bronili we wtorek w Senacie USA polityki swoich firm w walce z dezinformacją w trakcie amerykańskich wyborów. Nie przekonywało to wszystkich parlamentarzystów, z których część zapowiadała nałożenie regulacji na branże. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT twitter Facebook Donald Trump internet social media społeczeństwo społeczeństwo informacyjne Ameryka Ameryka Północna USA