X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Matysiakowie

Elżbieta Szymucha

12.03.2016 07:00
ELŻBIETA SZYMUCHA (z domu Kowalska) – urodziła się ok. 1943 r. Pierwsza żona Gienka Matysiaka, którego poznała w 1963 roku, kiedy to jako pielęgniarka przyszła do mieszkania Matysiaków na Dobrą, by zrobić mu zastrzyk.
Elżbieta Szymucha

Wówczas odbywała praktykę w szpitalu przy ul. Litewskiej (w czasie pierwszego roku nauki w Szkole Pielęgniarskiej). W 1965 r. dostała się na studia medyczne, które skończyła w 1971 r. Straciła rodziców już w dzieciństwie. Początkowo rodzice Gienka byli niechętni Elżbiecie, która była nieco starsza od Gienka. Po długim i burzliwym okresie narzeczeństwa została wreszcie jego żoną w 1969 roku i współgospodynią (wraz z Heleną Matysiakową) mieszkania przy Dobrej. Razem z Gienkiem zamieszkała w mieszkaniu po Feliksie Grabowskim. Od 1972 roku matka Piotrka Matysiaka. W 1982 r. wyjechała wraz z mężem do NRD, gdzie zostawiła go dla przyjaciela Gienka - Olgierda Szymuchy, z którym zresztą miała dziecko (Joasię ur. 1988 r.). Po powrocie do Polski i rozwodzie poślubiła Olgierda i zamieszkała wraz z nim na warszawskim Ursynowie. W 2001 roku owdowiała tracąc męża w wypadku samochodow.

Joanna Jędryka – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965). Debiutowała w 1964 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi w przedstawieniu „Gra interesów” J. Benevente (reż. M. Kaniewskiej).

Po dyplomie była związana, najpierw z Teatrem im. Jaracza w Łodzi (1965-1968), zagrała tu m.in. w: „Kto się boi Wirginii Woolf”, „Czarownicach z Salem”, „Ogniem i mieczem”, „Przełomie”, potem z Teatrem Ateneum w Warszawie (1968-1980): „Wujaszek Wania”, „Głupi Jakub”, „Peer Gynt”, „Biesy”, "Panna Tutli-Putli”, „Oni”, oraz z warszawskim Teatrem Kwadrat (1980-1989): „Pamiętnik Pani Hanki”, „Czyje to życie”. Związana również z Teatrami na Woli i Teatrem Ochoty.

Obecnie występuje w filmach, serialach, gra w teatrze, nagrywa słuchowiska radiowe dla dorosłych i dla dzieci (m.in.: „Wojna i pokój” L. Tołstoja, „Pożegnanie z bronią” E. Hemingwaya, „Kochałam Tyberiusza” E. Dored, „Pogoda dla bogaczy” I. Shawa, „Doktor Murek” T. Dołęgi-Mostowicza). Wzięła również udział w reklamach telewizyjnych. Od kilkunastu lat kreuje postać Elżbiety Szymuchy, byłej żony Gienka Matysiaka w powieści radiowej „Matysiakowie”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak