Pekin 2015

Lekkoatletyczne MŚ: znamy skład reprezentacji Polski. "Podnieśliśmy nieco poprzeczkę"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 07:26
Do 15. mistrzostw świata w Pekinie (22-30 sierpnia) Polski Związek Lekkiej Atletyki zgłosił ostatecznie po Memoriale Janusza Kusocińskiego 52 sportowców - 25 zawodniczek i 27 zawodników. W tym gronie są trzy sztafety: 4x100 i 4x400 m kobiet oraz 4x400 m mężczyzn.
Audio
  • Rafał Bała rozmawiał z lekkoatletami po memoriale im. Janusza Kusocińskiego (Kronika Sportowa/Jedynka)
Piotr Małachowski zwyciężył w konkursie rzutu dyskiem mężczyzn rozegranym podczas odbywającego się na stadionie im. Wiesława Maniaka, 61. mityngu im. Janusza Kusocińskiego
Piotr Małachowski zwyciężył w konkursie rzutu dyskiem mężczyzn rozegranym podczas odbywającego się na stadionie im. Wiesława Maniaka, 61. mityngu im. Janusza KusocińskiegoFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Generalnie skład jest silny, z sześcioma szansami na podium. Największe mają: Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek w rzucie młotem, dyskobol Piotr Małachowski, 800-metrowcy Adam Kszczot i Marcin Lewandowski oraz Kamila Lićwinko w skoku wzwyż. Zwykle bywa tak, że z szans mniej więcej połowa przekuwa się na medale - powiedział prezes PZLA Jerzy Skucha po zatwierdzeniu przez zarząd składu reprezentacji.

Przypomniał, że po raz pierwszy każdy, kto miał aspiracje startu w mistrzostwach, musiał dwukrotnie uzyskać w wyznaczonym terminie wskaźnik PZLA.

- Jeśli komuś udało się raz, można było mówić o przypadku. Dlatego podnieśliśmy nieco poprzeczkę. Jak zawsze od reguły są wyjątki, dlatego też parę osób pojedzie z nie do końca wypełnionym warunkiem. Wzięliśmy jednak pod uwagę to, że w najbliższych dniach forma tych osób powinna zwyżkować. Na przykład Sylwester Bednarek - skoczył wcześniej minimum 2,30 i teraz zbliżył się do niego wynikiem 2,28 - dodał Skucha.

Pierwsza grupa lekkoatletów odleci do Japonii na aklimatyzację 11 sierpnia, zaś z kraju do Pekinu pierwsi udadzą się w podróż 16 sierpnia.

Skład reprezentacji Polski na 15. lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Pekinie (22-30 sierpnia):

K O B I E T Y
100 m, 4x100 m
Marika Popowicz (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
200 m, 4x100 m
Marta Jeschke (SKLA Sopot)
Anna Kiełbasińska (AZS AWF Warszawa)
400 m, 4x400 m
Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz)
Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań)
800 m, 4x400 m
Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa)
800 m, 1500 m
Angelika Cichocka (SKLA Sopot)
Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice)
1500 m
Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście)
100 m ppł
Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz)
400 m ppł, 4x400 m
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław)
wzwyż
Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok)
kula
Paulina Guba (OKS Start Otwock)
dysk
Żaneta Glanc (OŚ AZS Poznań)
młot
Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa)
Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań)
Malwina Kopron (OŚ AZS Poznań)
oszczep
Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki)
siedmiobój
Karolina Tymińska (SKLA Sopot)
chód 20 km
Agnieszka Dygacz (AZS AWF Katowice)
4x100 m
Agata Forkasiewicz (AZS AWF Wrocław)
Weronika Wedler (AZS AWF Wrocław)
4x400 m
Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok)
Justyna Święty (AZS AWF Katowice)

M Ę Ż C Z Y Ź N I
200 m, 4x400 m
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)
800 m
Adam Kszczot (RKS Łódź)
Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Artur Kuciapski (AZS AWF Warszawa)
110 m ppł
Artur Noga (SKLA Sopot)
400 m ppł
Patryk Dobek (SKLA Sopot)
3000 m z przeszkodami
Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów)
wzwyż
Sylwester Bednarek (RKS Łódź)
tyczka
Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)
Piotr Lisek (OSOT Szczecin)
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
kula
Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa)
Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno)
dysk
Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław)
Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki)
młot
Paweł Fajdek (Agros Zamość)
Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok)
oszczep
Marcin Krukowski (Warszawianka)
dziesięciobój
Paweł Wiesiołek (Warszawianka)
chód 50 km
Rafał Augustyn (LKS Stal Mielec)
Łukasz Nowak (OŚ AZS Poznań)
Adrian Błocki (AZS AWF Katowice)
4x400 m
Jakub  Krzewina (WKS Śląsk Wrocław)
Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
Rafał Omelko  (AZS AWF Wrocław)
Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice)
Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn)

ps

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka Pekin 2015

Czytaj także

Lekkoatletyczne MŚ: Paweł Fajdek chce powtórzyć rok 2013

03.08.2015 21:24
Paweł Fajdek nie ukrywa, że jego celem w tym sezonie jest powtórzenie osiągnięć sprzed dwóch lat. "Rok 2013 był najlepszy w mojej karierze. Wygrałem wtedy mistrzostwa świata, Uniwersjadę oraz klasyfikację Hammer Throw Challenge" - powiedział 26-letni młociarz.
Paweł Fajdek
Paweł FajdekFoto: Wikipedia/Robert Drózd

Pierwszą część tego planu Fajdek już zrealizował. 9. lipca zwyciężył w koreańskiej miejscowości Gwangju w Uniwersjadzie - był to zresztą jego trzeci triumf z rzędu w studenckich mistrzostwach - poprzednio wygrał tę rywalizację w 2013 roku w Kazaniu oraz w 2011 w chińskim Shenzhen. Lekkoatleta Agrosu Zamość nie ukrywa jednak, że nie jest zbyt pilnym żakiem.

- Studiuję na warszawskiej AWF, ale nauka znajduje się obecnie u mnie na bocznym torze. Nie mam na nią czasu, bo do igrzysk w Rio de Janeiro zamierzam poświęcić się tylko treningowi. Dopiero po powrocie z Brazylii spróbuję nadrobić zaległości na studiach - wyjaśnił.

Drugi krok najlepszy polski młociarz planuje wykonać w Pekinie, gdzie będzie bronił wywalczonego dwa lata temu tytułu mistrza świata. Złoty medalista z Moskwy, notabene najmłodszy czempion globu w tej konkurencji, jest głównym kandydatem do kolejnego triumfu w stolicy Chin.

W tym roku tylko Fajdek zdołał bowiem przekroczyć barierę 80 metrów - ta sztuka udała mu się osiem razy. Srebrny medalista mistrzostw Europy z Zurychu cztery razy posłał młot poza granicę 81 metrów, trzy razy ponad 82 metry i raz ponad 83 - najlepszy wynik zanotował 7 lipca w Szekesfehervar, gdzie uzyskał 83,12.

- Cieszę się również, że mogę pochwalić się najdłuższą serią zwycięstw w karierze, triumfowałem bowiem w 14 zawodach z rzędu. Na papierze wszystko to wygląda bardzo ładnie, ale zapewniam, że nie jest takie proste. Poza tym zbliżamy się do wielkiego finału, czyli najważniejszej imprezy sezonu. Jestem pewien, że przed mistrzostwami świata forma wielu zawodników będzie rosnąć, co też pokazał we Władysławowie Węgier Krisztian Pars, który uzyskał swój najlepszy wynik w tym roku - 79,91 - zauważył.

Mistrz świata także zaimponował w 3. Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej, w którym uzyskał trzeci najlepszy rezultat sezonu - 82,07.

- Przed startem we Władysławowie nie miałem żadnych założeń i nie nastawiałem się na konkretny wynik. Po mistrzostwach Polski w Krakowie, które odbyły się 20 lipca, zaordynowałem sobie mocniejszy trening i byłem trochę zmęczony. To miał być tylko start kontrolny - zapewnił.

W poniedziałek 26-letni lekkoatleta rozpoczął ostatni etap przygotowań do mistrzostw świata. Nie weźmie w nim jednak udziału jego szkoleniowiec Czesław Cybulski, który wciąż przebywa w szpitalu - w połowie czerwca podczas treningu rzucony przez jego podopiecznego młot złamał mu kość piszczelową.

- Jestem w Spale, gdzie znowu czeka mnie ciężka robota. Zawsze przygotowuję się w tym ośrodku przed najważniejszymi zawodami, bo tamtejszy klimat i spokój najbardziej mi odpowiada. Mam również nadzieję, że wszystkie rzutnie zostały już poprawione według naszych majowych sugestii - stwierdził.

Ostatni sprawdzian przed mistrzostwami reprezentant Agrosu Zamość ma zaplanowany w niedzielę 9 sierpnia w 61. Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie. Do Pekinu Fajdek wyleci 18 sierpnia - cztery dni później zaplanowano eliminacje rzutu młotem, a 23 sierpnia finał tej konkurencji.

- Cztery dni na aklimatyzację w zupełności mi wystarczy. Mam nadzieję, że uda mi się powtórzyć osiągnięcia z 2013 roku, który był najlepszy w mojej karierze. Wtedy wygrałem Uniwersjadę, mistrzostwa świata oraz zwyciężyłem w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge, w której sumowane są najlepsze rzuty - podsumował Fajdek.

ps