X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Narodowe Czytanie 2015

Rzecki, Wokulski, Łęcka... Galeria postaci "Lalki"

01.09.2015 12:00
Postacie te odegrały ważną rolę nie tylko w fabule powieści, lecz także w jej konstrukcji. Dla czytelników zaś stały się równie prawdziwe, jak autor "Lalki".
Beata Tyszkiewicz, odtwórczyni roli Izabeli Łęckiej w ekranizacji Lalki z 1968 r. w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa
Beata Tyszkiewicz, odtwórczyni roli Izabeli Łęckiej w ekranizacji "Lalki" z 1968 r. w reżyserii Wojciecha Jerzego HasaFoto: wikimedia/cc
Posłuchaj
45'54 Powieść z krainy arcydzieł, czyli "Spotkania z »Lalką«" prof. Józefa Bachórza. Z literaturoznawcą rozmawia Dorota Gacek (30.04.2012)
12'21 O postaci Ignacego Rzeckiego z drem Tomaszem Wroczyńskim rozmawia MałgorzataTułowiecka (07.05.2015)
34'51 Z Krzysztofem Rutkowskim, autorem książki "Wokulski w Paryżu", rozmawia Anna Lisiecka (1.10.2009)
więcej
Audio

Niewielu jest bohaterów literackich, którym z całą powagą wmurowano pamiątkowe tablice na ścianach związanych z nimi budynków. Pod adresem Krakowskie Przedmieście 7 w Warszawie znajdziemy tablicę poświęconą Ignacemu Rzeckiemu, pod numerem 4 zaś - Stanisławowi Wokulskiemu. Tymczasem, jak zauważył znawca literatury XIX w. prof. Józef Bachórz, "Prus w Lalce nie stworzył żadnej postaci, która by zasługiwała na kanonizację".

Czy rzeczywiście tak jest? Być może wyjaśni to przegląd najważniejszych postaci "Lalki".

***

Fot. Jolanta Dyr/Wikimedia/CC Fot. Jolanta Dyr/Wikimedia/CC

Ignacy Rzecki to jedna z najsympatyczniejszych postaci polskiej literatury. Przyjaciel i doradca Wokulskiego, jego pełnomocnik w sklepie, przez otoczenie postrzegany jest jako dziwak, komiczny w swoich złudzeniach. – Ten biedny idealista żyje w świecie, którego w ogóle nie rozumie, zamyka się więc w swoich szlachetnych iluzjach – powiedział literaturoznawca dr Tomasz Wroczyński.

Wiele o starym subiekcie mówi jego pamiętnik, którym co pewien czas przerywana jest trzecioosobowa narracja powieści. Dr Tomasz Wroczyński zauważył, że ten przełomowy w ówczesnej literaturze zabieg przynosi znacznie więcej, niż tylko garść wspomnień i obserwacji Rzeckiego.

Stanisław Wokulski może irytować czytelnika nie tylko swoją biografią, niepasującą do pożądanych w XIX w. bohaterskich życiorysów, lecz także postępowaniem. – Daje się nabierać i ponieść złudzeniom – powiedział prof. Józef Bachórz, analizując "romantyczną aktywność" tej postaci, bardzo złożonej i niejednoznacznej. Najtrafniej być może określa go Izabela Łęcka, której absztyfikant kojarzy się z nieznanym pejzażem, zaskakującym za każdym zakrętem. Podczas gdy jej znajomi z arystokratycznego światka dają się scharakteryzować jednym słowem, Wokulski wymyka się takiemu opisowi.

Zaskakujący jest także wybór nazwiska tej postaci. Prof. Józef Bachórz wyśledził jej pierwowzór. Okazało się, że Bolesław Prus wykazał się niemałym sprytem, nazywając swego bohatera "Wokulskim".

Izabela Łęcka, sprawczyni uczuciowego zamieszania w duszy Wokulskiego, sama zakochana jest w zakupionym przez siebie posągu Apollina. – To bardzo niebezpieczna gra. Apollin jest niezmiernie okrutnym bogiem – zwracał uwagę Krzysztof Rutkowski, autor książki "Wokulski w Paryżu".

Jego zdaniem nie można jednak mówić, że Łęcka jest głupia albo zła. Po prostu jest kobietą, a, jak zauważył Geist, "kobiety zabijają powoli". Krzysztof Rutkowski stwierdził także, że choć Izabela wydaje się niedostępna, Wokulski zdobyłby ją bez problemu, gdyby... nie był chory psychicznie.

***

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak