X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Czerwiec 76
Section01
Section02

Aby Polska rosła w siłę...

Pierwsze lata rządów ekipy Edwarda Gierka należały do najspokojniejszego okresu w PRL. I Sekretarz PZPR chciał pozyskać społeczeństwo poprawiając stopę życiową.

Koniec cudu gospodarczego

W połowie lat siedemdziesiątych kończył się cud gospodarczy Gierka. Po kredytach z zachodnich banków nie było już śladu. Przed sklepami pojawiły się kolejki.
Section04
Był rok 1976
Ostatnio dodane
Ursus 1976

Koniec cudu gospodarczego Gierka, czyli o ekonomicznych przyczynach robotniczych protestów w Radomiu i Ursusie. Reportaż Ireny Piłatowskiej. (PR, 2006)

Władza musiała się wycofać

- Podwyżka cen i niesprawiedliwy system rekompensat doprowadził do wyjścia robotników na ulice w Radomiu, Ursusie i Płocku – mówił prof. Jerzy Eisler. (PR, 14.12.2004)

Ludzie mieli dość obłudy

- Poczuli się oszukani, nie samą podwyżką cen, ale tym, że ich okłamywano. Negocjacje ze społeczeństwem to była fikcja - mówił świadek wydarzeń. (PR, 11.09.1990)

Trzeba zmienić styl rządzenia

- Podział ludzi na klasy i warstwy nie jest zgodny z zasadami równości społecznej i nie ma nic wspólnego z demokratyzacją - mówił kardynał Stefan Wyszyński. (RWE, 28.05.1981)

Władza się skompromitowała

Dyskusja o sprawach polskich - brakach żywności, podwyżkach cen, pułapkach kredytowych, protestach robotniczych i represjach wobec uczestników demonstracji. (RWE, 22.08.1976)

Kronika roku 1976

Wspomnienia świadków, propaganda radiowo-telewizyjna, ocena historyków na tle wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej Polski. (PR, 10.06.1976)

Section06
Spojrzenie po latach
Section08
Z Archiwum Polskiego Radia
Sejm zgadza się na rządowe podwyżki

- Decyzje te podyktowała troska o dalszy rozwój Polski i budowanie pomyślności naszego narodu - mówił Edward Babiuch w imieniu klubów poselskich PZPR, ZSL, SD. (PR, 24.06.1976)

Podwyżki będą sprawiedliwe

- Dokonujemy wielkiego postępu w budowie społeczeństwa socjalistycznego - mówił premier Piotr Jaroszewicz. Przykład "propagandy sukcesu" dekady Edwarda Gierka. (PR, 24.06.1976)

Radom pogrążył Gierka

- Polityka Gierka załamała się wraz z wydarzeniami radomskimi - o kryzysie politycznym lat 70. mówił Józef Tejchma, wicepremier w rządzie Piotra Jaroszewicza. (PR, brak daty)

Polskie Radio w rocznicę Czerwca '76
Section10