Czerwiec 76
Section01
Section02

Aby Polska rosła w siłę...

Pierwsze lata rządów ekipy Edwarda Gierka należały do najspokojniejszego okresu w PRL. I Sekretarz PZPR chciał pozyskać społeczeństwo poprawiając stopę życiową.

Koniec cudu gospodarczego

W połowie lat siedemdziesiątych kończył się cud gospodarczy Gierka. Po kredytach z zachodnich banków nie było już śladu. Przed sklepami pojawiły się kolejki.
Section04
Był rok 1976
Ostatnio dodane
Ursus 1976

Koniec cudu gospodarczego Gierka, czyli o ekonomicznych przyczynach robotniczych protestów w Radomiu i Ursusie. Reportaż Ireny Piłatowskiej. (PR, 2006)

Władza musiała się wycofać

- Podwyżka cen i niesprawiedliwy system rekompensat doprowadził do wyjścia robotników na ulice w Radomiu, Ursusie i Płocku – mówił prof. Jerzy Eisler. (PR, 14.12.2004)

Ludzie mieli dość obłudy

- Poczuli się oszukani, nie samą podwyżką cen, ale tym, że ich okłamywano. Negocjacje ze społeczeństwem to była fikcja - mówił świadek wydarzeń. (PR, 11.09.1990)

Trzeba zmienić styl rządzenia

- Podział ludzi na klasy i warstwy nie jest zgodny z zasadami równości społecznej i nie ma nic wspólnego z demokratyzacją - mówił kardynał Stefan Wyszyński. (RWE, 28.05.1981)

Władza się skompromitowała

Dyskusja o sprawach polskich - brakach żywności, podwyżkach cen, pułapkach kredytowych, protestach robotniczych i represjach wobec uczestników demonstracji. (RWE, 22.08.1976)

Kronika roku 1976

Wspomnienia świadków, propaganda radiowo-telewizyjna, ocena historyków na tle wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej Polski. (PR, 10.06.1976)

Section06
Spojrzenie po latach
Section08
Z Archiwum Polskiego Radia
Sejm zgadza się na rządowe podwyżki

- Decyzje te podyktowała troska o dalszy rozwój Polski i budowanie pomyślności naszego narodu - mówił Edward Babiuch w imieniu klubów poselskich PZPR, ZSL, SD. (PR, 24.06.1976)

Podwyżki będą sprawiedliwe

- Dokonujemy wielkiego postępu w budowie społeczeństwa socjalistycznego - mówił premier Piotr Jaroszewicz. Przykład "propagandy sukcesu" dekady Edwarda Gierka. (PR, 24.06.1976)

Radom pogrążył Gierka

- Polityka Gierka załamała się wraz z wydarzeniami radomskimi - o kryzysie politycznym lat 70. mówił Józef Tejchma, wicepremier w rządzie Piotra Jaroszewicza. (PR, brak daty)

Polskie Radio w rocznicę Czerwca '76
Section10