Czerwiec 76represje i opozycja
Section01
Section02
Władza mściła się na robotnikach
Władza mściła się na robotnikach Tym razem nie strzelano do ludzi, ale odwet rządzących był brutalny. Aresztowania, nieludzkie pałowania, "ścieżki zdrowia", wieloletnie wyroki więzienia, wyrzucanie z pracy z wilczym biletem. Odpowiedzią na represje było powołanie 23 września 1976 Komitetu Obrony Robotników. więcej
Section04
Z Archiwum Polskiego Radia i BBC
Grozili mi karą śmierci

- Kogo mogli, to łapali, najpierw kobiety. W więzieniu była "ścieżka zdrowia" - okładali pałkami, kopali, wyżywali się całą noc - wspomnienia świadków. (BBC, brak daty)

Wyzywali mnie i straszyli

- Komendant milicji w Ursusie pokazał mi leżącego zakrwawionego mężczyznę i zapytał, czy chcę leżeć obok niego - mówi Halina Sosińska, aresztowana po strajkach. (BBC, brak daty)

"Warchoły- Radom'76"

Reportaż Andrzeja Mędrzyckiego i Andrzeja Maćkowskiego o wydarzeniach w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Wspomnienia byłego Sekretarza KW PZPR w Radomiu. (PR, 1981)

Sprawa pani Ewy

Reportaż o rehabilitacji pracowników "Ursusa" i innych zakładów pracy, zwolnionych po czerwcu 1976 roku. Historia bezprawnie zwolnionej Ewy Lewandowskiej. (PR, 24.06.1981)

KOR to moralne zobowiązanie

- Jeździłem na procesy do Radomia i w tamtych dniach stałem się członkiem KOR. Poruszyły mnie niesprawiedliwość i krzywda ludzka - mówił Stanisław Barańczak. (RWE, maj 1981)

Komitet Obrony Robotników

- Konsekwencją czerwca 1976 roku było ukształtowanie się opozycji działającej jawnie, choć nielegalnie – mówił prof. Jerzy Eisler. (PR, 15.12.2004)

Section06
Mówią świadkowie
Antoni Macierewicz:
Antoni Macierewicz: - Rozumieliśmy, że solidarność społeczna i narodowa musi zostać przeciwstawiona komunistycznej władzy. więcej
Section08