X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Henryk Sienkiewicz
Section02
00:00
"Panie Wołodyjowski! Larum grają!", Ludwik Solski czyta fragment "Trylogii". Polskie Radio, 1933
16:31
Section03
Twórca narodowych mitów
Twórca narodowych mitów - Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha - i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! i czytamy w dalszym ciągu, urzeczeni. Potężny geniusz! - i nigdy chyba nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To Homer drugiej kategorii, to Dumas Ojciec pierwszej klasy - pisał Witold Gombrowicz w swoich "Dziennikach". więcej
Section04
Klasyk polskiej prozy
"Henryk Sienkiewicz posiadał od natury niezwykły dar słowa". Stefan Żeromski
Był ratunkiem w potrzebie

- Wskazywał narodowi prostą drogę. Był narzędziem Boga, by spełnić jego wolę. I on ją spełnił święcie, za pomocą słowa – słowa Ignacego Paderewskiego czyta lektor. (PR, 1996)

Melancholik w roli ojca narodu

- Paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówiła prof. Ewa Paczoska. (PR, 4.01.2016)

Budował poczucie tożsamości

- Wyzwalał z kompleksu polskości, przekonania, że jedynym naszym doświadczeniem jest katastrofa, strata państwa, depozyt rozbiorów - mówił prof. Ryszard Koziołek. (PR, 14.03.2016)

Wychowawca pokoleń

- W każdym pokoleniu bywaliśmy Skrzetuskim, Kmicicem, Wołodyjowskim, Zbyszkiem z Bogdańca – mówił Wiktor Trościanko w 50. rocznicę śmierci pisarza. (RWE, 1966)

Ratował nas od rozpaczy

- Zaznał triumfów co niemiara, ale triumf wśród polskich żołnierzy ewakuowanych do Szkocji w 1940 roku z Francji był chyba największy – uznał Zygmunt Nowakowski. (RWE, 2.07.1961)

Zawsze pisał dobrze

- Rodzice pisarza chcieli, żeby był lekarzem, nawet dostał się na studia medyczne, ale przeniósł się na wydział filozoficzno-historyczny – słyszymy w audycji. (PR, 16.09.2005)

Wspaniale konstruował tekst

- Kocham Sienkiewicza za język, którym niezwykle operował. Chcę wierzyć w historie przez niego opowiadane – mówił prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca. (PR, 26.02.2016)

Oblęgorek – dar od narodu

- Moją pracę dla kraju kraj wynagradza w sposób najdoskonalszy i najzgodniejszy z nasza tradycją, bo wynagradza ziemią – pisał Henryk Sienkiewicz. (PR, 7.08.2000)

Wskrzesiciel bohaterskiej przeszłości

O pasjach myśliwskich, dworku w Oblęgorku i umiłowaniu wolności przez Henryka Sienkiewicza opowiadał Wacław Grubiński, pisarz i krytyk teatralny. (RWE, brak daty)

Zachwyt nad Sienkiewiczem

O kłopotach z dostarczeniem listu z Akademii Szwedzkiej, Nagrodzie Nobla, powodzeniu dzieł Sienkiewicza za granicą, adaptacjach filmowych i teatralnych. (PR, 12.12.1980)

Laureat Nagrody Nobla

- To zaszczyt dla syna Polski, o której głoszono, że umarła, a to jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje – mówił Henryk Sienkiewicz po odebraniu nagrody. (PR, 10.09.2001)

Międzynarodowa sława

- Sienkiewicz przetłumaczony był na 40 języków. Powieść "Krzyżacy" dwa razy przeczytał Ernest Hemingway – pogadanka literacka Zygmunta Nowakowskiego. (RWE, 30.07.1961)

To było trzęsienie ziemi

- Sienkiewicz był w 1903 roku instytucją kulturalną i wtedy w dyskusję światopoglądową wdaje się z nim młody Stanisław Brzozowski – mówił prof. Andrzej Mencwel. (PR, 14.04.1977)

Gombrowicz szarpany emocjami

- Walka z Sienkiewiczem to była gra o lewicowy wymiar polskiej kultury, uderzenie w kulturę renesansowego sarmatyzmu - mówiła prof. Maria Olszewska. (PR, 29.01.2015)

Był hipochondrykiem

- Pierwszy stworzyłem biografię Sienkiewicza, opierając się na jego listach - mówił prof. Julian Krzyżanowski, redaktor 60-tomowego wydania Sienkiewicza. (PR, 16.04.1976)

Tropami Sienkiewicza

Audycja o śladach Sienkiewicza na Podlasiu i Mazowszu – wizyta we wsi Lipków na skraju Puszczy Kampinowskiej, gdzie pojedynkował się Bohun z Wołodyjowskim. (PR, 13.08.1985)

Popełniła mezalians z Sienkiewiczem

Opowieść o najbliższych osobach pisarza - rodzicach, żonach, kuzynach, fragmenty pamiętników oraz wspomnienia Marii Korniłowiczówny, wnuczki pisarza. (PR, 29.03.1982)

Marie jego życia

O pochodzeniu i rodzinie Henryka Sienkiewcza oraz o kobietach jego życia opowiadała Barbara Wachowicz, autorka biografii pisarza. (PR, 15.02.2016)

Ostatni postój pana Henryka

Reportaż Anny Mieczkowskiej z podróży śladami pobytu Henryka Sienkiewicza w Szwajcarii, ostatnie lata pisarza i śmierć w hotelu w miasteczku Vevey. (RWE, 13.11.1963)

I nie doczekałem się wolnej Polski...

Wspomnienia o śmierci i uroczystym pogrzebie pisarza w Szwajcarii oraz o sprowadzeniu zwłok do Polski i pochowania Henryka Sienkiewicza na Wawelu. (PR, brak daty)

Section05
Dzieła kultowe
"Mam młode serce w starym ciele, a gdy czytam Sienkiewicza znakomite epopeje, wciąż mi bije serce zachwytem. Cóż to za cudowna rzecz. (…) Jestem nim zachwycony". Mark Twain
TRYLOGIAWIĘCEJ
QUO VADISWIĘCEJ
KRZYŻACYWIĘCEJ
W PUSTYNI I W PUSZCZYWIĘCEJ
Section08
Section09
Podróżnik, nowelista i publicysta
"Miłość rozumiem tak jak on, szukam tak samo jak on ostatniego na ból serca remedium w wyrazie: śmierć, to ja – to ten sam mój charakter! Cześć ci, mistrzu Henryku!". Stefan Żeromski
Poszukiwał spokoju

Sienkiewicz zabiegał o prywatność, w hotelach podawał fałszywe nazwiska. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz.1. (PR, 9.09.1996)

Był włóczegą i wagabundem

Ślubne perypetie pisarza z Marią Wołodkowiczówną oraz o potrzebnie podróżowania. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 2. (PR, 10.09.1996)

Zachwycał się światem

O sienkiewiczowskiej fenomenologii podróży, która ukształtowała legendę pisarza. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 3. (PR, 11.09.1996)

Jako chłopiec chciał być Napoleonem

Pierwszą podróż odbył pisarz do Wiednia w 1873 roku na wystawę dorobku narodów świata. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 4. (PR, 12.09.1996)

Korespondent w wielkim stylu

O etapach podróży z Polski do Ameryki i publikacjach "Listów z Ameryki". Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 5. (PR, 13.09.1996)

Przełomowa podróż

Jak pobyt w Ameryce wpłynął na rozwój warsztatu pisarskiego? Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 6. (PR, 16.09.1996)

Z Ameryki przywiózł Zagłobę

Prototypy swoich późniejszych postaci Sienkiewicz spotkał w podróży po Ameryce. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 7. (PR, 17.09.1996)

Nie pokochał Paryża

Pobyt pisarza w Paryżu w 1878 roku, wyprawa do Normandii oraz trudy podróży. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 8. (PR, 18.09.1996)

Praca pod presją

Choroba żony, poszukiwanie lekarzy w Europie i trudach pracy pisarskiej w tym czasie. Gawęda prof. Andrzeja Gronczewskiego "Podróże Henryka Sienkiewicza", cz. 9. (PR, 19.09.1996)

Zafascynowała go Ameryka

- Rozkochał się w amerykańskiej wolności i demokracji. Zachwycał się Amerykanami i ich przewagą nad Europejczykami – mówił prof. Lech Ludorowski. (PR, 5.08.2016)

Wypalał setki papierosów

- Sienkiewicz "orał" w gazetach przez 10 lat, żył w pośpiechu od odcinka do odcinka, choć tego nienawidził – mówił Zygmunt Nowakowski. (RWE, 1961)

Sienkiewicz w kieracie

- W felietonach widać talent, ale nie widać w nich Sienkiewicza - o cotygodniowych kronikach pisarza w "Gazecie Polskiej" mówi Zygmunt Nowakowski. (RWE, 9.07.1961)

Los pielgrzyma

O emigracji polskiej po powstaniu listopadowym i znaczeniu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza w noweli "Latarnik". (PR, 11.06.2003)

Section10
Wspominają pisarza
"W każdym narodzie rodzą się geniusze, których geniusz narodu skupia swoje siły. Stoją wobec świata jako reprezentanci ducha narodu. Strzegą pamiątki narodu z dni dawnych, ale na to, by wzmocnić jego nadzieję przyszłości". Stefan Żeromski
To była taka postać od święta

- Matka w dzieciństwie widziała ojca od czasu do czasu. Ona się wychowywała u dziadków, a on był stale w rozjazdach - wspominała wnuczka pisarza Maria Korniłowicz. (PR, 2.07.1976)

Myśl mego dziada jest żywa

- Mój dziadek jest dla mnie wzorem do naśladowania tego, jak służyć Polsce – mówiła Maria Sienkiewicz. Wnuczki wspominają Henryka Sienkiewicza, (PR, 6.10.1996)

Wygładzał ludzkie troski

Rodzinne wspomnienia, anegdoty o słynnym dziadku przedstawiała Maria Korniłowiczówna, wnuczka pisarza, z okazji 50. rocznicy śmierci pisarza. (PR, 10.11.1966)

Jego opinie nie znajdowały sprzeciwu

- Do swoich słuchaczy mówił głosem swobodnym i spokojnym, raczej nie donośnym, nie zapalając się przy tym zupełnie - wspominał płk Konrad Libicki. (RWE, 30.05.1976)

Grałem dla niego tango

- Dostałem od niego egzemplarz "W pustyni i w puszczy" z podpisem, co było dla mnie jedną z najcenniejszych pamiątek – wspominał Stanisław Baliński, poeta. (RWE, 26.12.1967)

Pokrzepiciel serc polskich

- Jako pokrzepiciel serc rehabilitował przeszłość, przywracał sens walce o wolność, wskrzeszał radość życia – mówiła Zofia Kossak-Szczucka o Sienkiewiczu. (PR, 10.11.1966)

Pokazywał romantyczną przeszłość

Jarosław Iwaszkiewicz mówi o sile Sienkiewicza i odczytuje swój felieton napisany w 10. rocznicę śmierci Sienkiewicza pt. "Czytanie Sienkiewicza". (PR, 10.11.1966)

Pisał dla Polski

- Jest coś w tym pisarzu, co garnie do niego nas i obcych – mówił Jan Parandowski, pisarz i prezes polskiego PEN Clubu z okazji 50. rocznicy śmierci pisarza. (PR, 10.11.1966)

Mówiliśmy do niego "wuju"

Był bardzo pracowity. Pisał wszędzie. Dużo podróżował. Był serdeczny, ale trochę nieśmiały – pisarza wspominają kobiety z rodziny, m.in. wnuczka i żona syna. (PR, 5.07.1973)

Nie pamiętam go nigdy uśmiechniętego

- Był niewysoki, dość okrągły, o jasnych blond włosach i poważnych smutnych oczach za złotymi okularami - mówił Jan Jundziłł Baliński, syn przyjaciela poety. (RWE, 30.05.1976)

Pierwsze spotkanie

- Jego sława była tak wielka, że siedzenie blisko niego wydawało się zaszczytem, starałam się uchwycić każe jego słowo – wspominała Janina Żółtowska. (RWE, 30.05.1976)

Baliśmy się go panicznie

- Brał dzieci za ręce, sprawdzał czystość paznokci, pytał, czy wymyliśmy uszy i zęby - wspominała jedna z pracownic Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. (RWE, 30.05.1976)

Rosjanie zabronili przemawiać

- Odsłonięcie pomnika Mickiewicza odbywało się w zupełnej ciszy. Sienkiewicz zdjął kapelusz, a za nim wszyscy odkryli głowy - mówił Jan Fryling. (RWE, 30.05.1976)

Prośba mieszkańców Czech

- Trumnę ze zwłokami, w drodze ze Szwajcarii do Polski, zatrzymano na dzień w Pradze. Czesi oddali hołd ulubionemu pisarzowi - wspominał Zdzisław Szczerbiński. (RWE, 30.05.1976)

Section12
Zbiory archiwaliów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie związanych z Henrykiem Sienkiewiczem prezentuje dr Marta Kacprzak
Zbiory archiwaliów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie związanych z Henrykiem Sienkiewiczem prezentuje dr Marta Kacprzak więcej
Section13
Polecane serwisy
Section20