"Zagłoba swatem". Sienkiewicz na deskach teatru

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:00
W audycji "W stronę Sienkiewicza" rozmawialiśmy z historyk teatru prof. Anną Kuligowską-Korzeniewską o sztukach teatralnych Henryka Sienkiewicza.
Audio
  • "Zagłoba swatem". Sienkiewicz na deskach teatru (W stronę Sienkiewicza/Dwójka)
Jan Onufry Zagłoba według Piotra Stachiewicza
Jan Onufry Zagłoba według Piotra Stachiewicza Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Przypadek sprawił, że jako autor Sienkiewicz zadebiutował w druku - recenzją teatralną. W ramach zastępstwa otrzymał zadanie zrelacjonowania premiery farsy Sardou "Nasi najserdeczniejsi". Tekst ukazał się w kwietniu 1869 roku w "Przeglądzie Tygodniowym", następne recenzje zaś w różnych periodykach, z którymi autor współpracował.

Zafascynowany aktorstwem Heleny Modrzejewskiej, podczas jej występów w Warszawie, nie wahał się towarzyszyć wraz z innymi wielkiej gwieździe w wyjeździe do Ameryki. To za sprawą Modrzejewskiej zadebiutował jako dramaturg, autor sztuki "Na jedną kartę" i jednoaktówek: "Czyja wina?" i "Zagłoba swatem". Wszystkie doczekały się wystawień scenicznych w doborowych obsadach aktorskich. Rolę Zagłoby w tej ostatniej grał we Lwowie Mieczysław Frenkiel, a w Warszawie - Ludwik Solski.

***

Tytuł audycji: "W stronę Sienkiewicza" w paśmie "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Iwona Malinowska

Gość:  prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska (historyk teatru)

Data emisji: 03.06.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Czytaj także

Walka z Sienkiewiczem. "Gombrowicz nie był pierwszy"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 15:00
- Krytyka Sienkiewicza sprowadzała się często do promocji własnego światopoglądu, do wyboru kilku utworów, z którymi się walczy. Zwykle była to Trylogia - wyjaśniała profesor Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Bralczyk całe życie mówi cytatami z "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 14:30
– Zaraziłem tym syna. Kto wie, czy w znajomości Sienkiewiczowskich dialogów nie jest lepszy ode mnie – mówił wybitny językoznawca i wielki miłośnik "Trylogii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz. "Chrześcijański Homer, słowiański Szekspir"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:00
- Pod koniec XIX wieku każdy w Europie czytał "Quo Vadis". Powstawały ekranizacje, adaptacje, ilustracje; imiona bohaterów nadawano hotelom, łodziom i koniom - mówił o sukcesie "wielkiego eposu chrześcijańskiego" Henryka Sienkiewicza filolog klasyczny dr Jacek Hajduk.
rozwiń zwiń