Section00

NAGRODY SPORTOWE POLSKIEGO RADIA
im. Bohdana Tomaszewskiego

Nagrody Sportowe Polskiego Radia
Section02
Section03
Section04

ANITA WŁODARCZYK (LEKKOATLETYKA)

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Audio
  • Sylwetkę Anity Włodarczyk przedstawia Rafał Bała (Jedynka)
Anita Włodarczyk
Anita Włodarczyk Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Pochodzi z Rawicza. Tam zaczynała przygodę ze sportem od… speedroweru (w 1998 roku została mistrzynią Europy juniorów w rywalizacji drużynowej). Jako 17-latka rzucała już młotem, a 5 lat później po raz pierwszy reprezentowała Polskę w dużej międzynarodowej imprezie.

Od tego czasu wygrywała niemal wszystko, co było do wygrania. Jest dwukrotną mistrzynią olimpijską (2012 i 2016), trzykrotną mistrzynią świata (2009, 2015, 2017) i trzykrotną mistrzynią Europy (2012, 2014, 2016). Sześciokrotnie ustanawiała rekord świata.

W sezonie 2017 po raz piąty w karierze zwyciężyła w klasyfikacji World Hammer Challenge (odpowiedniku serii mityngów Diamentowej Ligi dla młociarzy). Na 12 startów zanotowała 12 zwycięstw. Miała w tym roku 6 rzutów poza granicę 80 metrów - najdalszy z nich na 82.87 m. To jej drugi wynik w karierze, gorszy od rekordu świata zaledwie o 11 centymetrów.

Po raz ósmy triumfowała w rankingu Złote Kolce, wyprzedzając tym samym w klasyfikacji wszechczasów samą Irenę Szewińską. Z powodu problemów zdrowotnych musiała zrezygnować ze startu w Drużynowych Mistrzostwach Europy, ale w drugiej części sezonu nie miała sobie równych. Mimo kontuzji palca wygrała finał mistrzostw świata w Londynie. To jej trzeci mistrzowski tytuł w karierze.

Zobacz więcej na temat: Anita Włodarczyk Lekkoatletyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Section05

Patron honorowy

Ministerstwo Sportu i Rekreacji

Partner wspierający

Komitet Olimpijski

Partner Główny

Orlen

Partner strategiczny

Totalizator Spotowy

Patron medialny

TVP Sport

Organizator

Polskie Radio