Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Świąteczna atmosfera w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 16:09
- Czas szybko mija i trudno zatrzymać się w pędzie, dobrze przygotować do świąt. Ale staramy się wygospodarować czas na wspólne z dziećmi przygotowanie ozdób choinkowych, bo to właśnie tworzy atmosferę wspólnie spędzonych świąt - mówią bohaterowie reportażu.
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Rodzina"
Świąteczna atmosfera w naszych rękach
Foto: Glow Images/East News

Iza i Maciek, rodzice Ludwika, Hani, Ignacego i Róży na swoim przykładzie pokazują, że mimo absorbującej pracy zawodowej, daje się pielęgnować miłość i dużo uwagi poświęcać małym dzieciom tak, by wiedziały, co w życiu jest najważniejsze.

Widać to już przekraczając próg ich domu, gdyż na drzwiach wisi powitalny wieniec. Róża opowiada, że mama zrobiła go z mchu i wiesza, by wchodzili goście. - Jak się zaczyna Adwent, ja czuję, że już są święta. Najbardziej lubię jak Mama zapala ostatnią adwentową świecę, bo wtedy już jest Wigilia - kontynuuje dziewczynka.

Iza wykorzystuje rzeczy, które sama robiła w dzieciństwie, albo znalazła w piwnicy u babci. Ozdoby choinkowe, wieniec na drzwiach, adwentowy kalendarz czy własnoręcznie robione prezenty, choć wymagają sporo wysiłku, dają niesamowicie dużo radości. - Gdy codziennie rano dzieci biegną do kalendarza czuję, że było warto. Kiedy się skupiamy na rękodziele można się poczuć naprawdę tu i teraz, udaje nam się nie tracić chwil - opowiada Iza.

Podkreśla, że inspiruje się blogami kobiet, które mają wiele dzieci, gdyż właśnie one kładą duży nacisk na tworzenie czegoś własnymi rękami i we własnym gronie, zamiast spędzania czasu przed telewizorem czy na zakupach.

Maciek dodaje, że atmosfera świąt, to nie kupowane prezenty, ale przede wszystkim wspólnie spędzony czas i włożony wysiłek. I nie chodzi o to, by wykonane rzeczy były piękne. - To jest kwestia umiejętności manualnych, ale każdy daje z siebie to, co potrafi - mówi z uśmiechem.

Iza podsumowuje słowami "największa przyjemność jest w dawaniu". I w ich rodzinie nie jest to banał. - Dzieci też zaczynają to pomału odkrywać i w tym roku zainspirowałam je, żeby same coś zrobiły dla pozostałego rodzeństwa.

 

Jakie to będą prezenty dowiesz się, słuchając całego reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.


(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak