Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: koncert Ledeckiej, dopingowa wpadka Rosjanki i heroizm Czyszczoń [16. DZIEŃ IGRZYSK NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 18:00
W sobotę - przedostatnim dniu igrzysk olimpijskich w Pjongczangu zostanie rozdanych osiem kompletów medali. Polacy wystąpią w snowboardzie, łyżwiarstwie szybkim i bobslejach. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.
Audio
 • Sobota to przedostatni dzień igrzysk. Polacy już startowali. Jak sobie poradzili? O tym Tadeusz Kwaśniak, Krzysztof Klepczyński i Marek Solecki (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Jedynka)
 • Za nami już starty polskich bobsleistów i snowboardzistów. Czy mamy powody do optymizmu? O tym Tadeusz Kwaśniak. Trwa rywalizacja na dystansie 50 km biegaczy narciarskich - relacja Marka Soleckiego (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Jedynka)
 • Rozmowa Tadeusza Kwaśniaka ze snowboardzistką Aleksandrą Król, snowboardzistą Oskarem Kwiatkowskim i bobsleistą Arnoldem Zdebiakiem. Relacja Marka Soleckiego z biegu narciarskiego na 50 km (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Jedynka)
 • Za nami narciarski maraton - 50 km techniką klasyczną mężczyzn. O szczegółach Tadeusz Kwaśniak (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Jedynka)
 • Przed nami m.in. łyżwiarskie biegi ze startu wspólnego z udziałem polskich panczenistów. Jakie szanse mają biało-czerwoni? O tym Krzysztof Klepczyński (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Jedynka)
 • Relacja Cezarego Gurjewa z biegu masowego łyżwiarzy szybkich (Prosto z Pjongczangu/Filip Jastrzębski/Krzysztof Klepczyński/Jedynka)
 • Podsumowanie startów łyżwiarzy. Rozmowa Cezarego Gurjewa z Magdaleną Czyszczoń (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Występy biało-czerwonych w snowboardowym slalomie gigancie równoległym. Komentują zawodnicy Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski oraz trener kadry Piotr Skowroński (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Rozmowa Witolda Banacha z bobsleistami Mateuszem Lutym i Arnoldem Zdebiakiem (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Polski akcent na hokejowym turnieju. Rozmowa Marka Soleckiego z sędziną Martą Zawadzką (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Luiza Złotkowska: ten bieg półfinałowy był dla mnie bardzo dziwny. Myślę, że zapisałam się w historii. Rozmawiał Witold Banach (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Na końcówce igrzysk próbujemy podsumować udział Polaków w imprezie. Wypowiedzi ekspertów zebrał Andrzej Grabowski (Studio Pjongczang/Andrzej Janisz/Jedynka)
 • Andrzej Grabowski ocenia występy reprezentantów Polski w PjongCzangu (Studio Olimpijskie/PR1)
 • Podsumowanie siedemnastego dnia igrzysk w "Kronice Pjongczang" (PR1)
 • Podsumowanie sobotnich wydarzeń na olimpijskich arenach (Prosto z Pjongczangu/Andrzej Janisz/Jedynka)
Ester Ledecka
Ester Ledecka Foto: EPA/FAZRY ISMAIL

Polskie Radio jest jedyną w naszym kraju radiofonią z wyłącznymi prawami do Igrzysk Olimpijskich PjongCzang 2018. Zapraszamy do śledzenia naszego specjalnego serwisu PjongCzang2018.polskieradio.pl i słuchania relacji naszych wysłanników na antenach Jedynki, Trójki, Czwórki oraz PR24.

15:33 - Czesi gonili, ale zabrakło im czasu. Kanadyjczycy wygrywają 6:4 i zdobywają brązowy medal. 

A my kończymy już naszą relację. Dziękujemy za śledzenie olimpijskich zmagań wspólnie z nami i już zapraszamy Państwa na naszą jutrzejszą relację z ostatniego dnia igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. 

15:26 - I już 4:6! Znowu Cervenka. Czesi nie tracą nadziei. 

15:20 - Roman Cervenka strzela jeszcze trafia na 3:6. 

15:18 - I już 6:2 dla Kanady po golu Wojtka Wolskiego! Cztery minuty do końca. Sprawa medalu wydaje się być załatwiona.

15:09 - Duże zamieszanie, sędziowie nie uznają bramki. Czescy napastnicy utrudniali interwencję Kevinowi Poulinowi. 

15:05 - Czesi walczą! Nasi południowi sąsiedzi wykorzystują chaos w szeregach Kanady po wymianie piątek. Martin Erat trafia do bramki. 

15:03 - Chris Kelly na 5:2 dla Kanadyjczyków! Mecz o brązowy medal chyba już rozstrzygnięty. Do końca trzeciej tercji tylko 10 minut.

14:57 - Trwa trzecia tercja meczu o brązowy medal hokeistów. Kanadyjczycy wciąż prowadzą dwiema bramkami (4:2), jednak Czesi wciąż ambitnie walczą. 

14.08 - Kramer zaatakował na dwa okrążenia przed metą, jednak został doścignięty. Ze złotym medalem reprezentant gospodarzy Seung-Hoon Lee. Na drugim miejscu finiszuje Belg Bart Swings, a na trzecim - Holender Koen Verweij.

14.00 - Za chwilę finałowy bieg ze startu wspólnego panczenistów. Czy Sven Kramer zrehabilituje się za przegraną na 10000 metrów i sięgnie po drugie złoto na igrzyskach?

13.58 - Tymczasem po pierwszej tercji meczu o brązowy medal Kanadyjczycy prowadzą z Czechami 3:1.

13.40 - Japonka Nana Takagi mistrzynią olimpijską w biegu ze startu wspólnego. Zapisuje na swoim koncie 60 punktów za pierwsze miejsce na mecie. Srebro dla Koreanki Bo-reum Kim, a brąz zdobywa Holenderka Irene Schouten.

Złotkowska kończy rywalizację na dziewiątym miejscu.

a 

13.37 - Alusalu już z piętnastoma punktami, ale peleton zbliża się do Estonki. Trzy okrążenia do mety, Złotkowska nieco zostaje.

13.35 - Alusalu wciąż na czele. Po ośmiu okrążeniach ma już 10 punktów. Złotkowska przyjeżdża trzecia i zapisuje pierwszy punkt na koncie. 

13.32 - Urwała się stawce Estonka Saskia Alusalu. Zapisuje ona pięć punktów na czwartym okrążeniu, bez punktów Złotkowska. 

13.30 - Ruszyły! Spokojny początek rywalizacji. 

13.28 - Za chwilę początek finałowego biegu masowego panczenistek. Wśród 16 zawodniczek wystartuje Luiza Złotkowska. 

13:08 - Niestety, jeden punkt Niedźwiedzkiego nie daje awansu do finału. 60 punktów i wygrana w półfinale dla Nowozelandczyka Petera Michaela. Polak sklasyfikowany ostatecznie na dziesiątym miejscu. 

13:02 - Niedźwiedzki trzeci na czwartym okrążeniu, zapisuje na swoim koncie jeden punkt. 

12.55 - Zwycięzcą półfinału pierwszego zostaje Austriak Linus Heidegger. Za chwilę półfinał z udziałem Polaka. 

12.45 - Wracamy na tor Gangneung. Rozpoczyna się rywalizacja mężczyzn w biegu masowym. Niedźwiedzki pobiegnie w drugim półfinale. 

12.28 - O 12.45 półfinały mężczyzn, z udziałem Konrada Niedźwiedzkiego. Teraz przerwa na czyszczenie lodu.

12.24 - Bieg wygrywa z sześćdziesięcioma punktami za pierwsze miejsce na ostatnim okrążeniu Czeszka Nikola Zdrahalova. Złotkowska z trzema punktami zajmuje ósmą pozycję, rzutem na taśmie wchodząc do finału. 

12.22 - Złotkowska z trzema punktami za drugie miejsce na dwunastym okrażeniu. Niestety, Polka upadła, przez co zostaje z tyłu rywalizacji. Oby zdobyte trzy oczka wystarczyły do awansu...

12.19 - Mały karambol na torze przed finiszem ósmego okrażenia. Trzy prowadzące zawodniczki: Japonka Ayano Sato, Kanadyjka Ivanie Blondin i Holenderka Annouk van der Weijden leżą na torze! Japonka rezygnuje z dalszej jazdy, pozostałe dwie panczenistki próbują gonić peleton.

12.17 - Heather Bergsma z USA z pięcioma punktami za wygraną na czwartym okrążeniu. Złotkowska na razie bez punktów. 

12.12 - Czas na drugi półfinał z udziałem Luizy Złotkowskiej. 

12.09 - Polka finiszuje jako dziesiąta. W ostatecznej klasyfikacji Polka zajmuje jedenastą pozycję. Półfinał wygrywa Włoszka Francesca Lollobrigida.

Niestety, nie udało jej się zdobyć punktów, więc nie pobiegnie w finale. Naszej reprezentantce należą się brawa za ogromną waleczność. 

12.07 - Niestety, Czyszczoń znowu zostaje z tyłu. Doganianie rywalek kosztowało ją mnóstwo sił. 

12.06 - Polka nie tylko dogania peleton, ale wychodzi na prowadzenie. 

12.04 - Niestety, upadek Polki na szóstym okrążeniu. Magdalena Czyszczoń zostaje z tyłu, o awans będzie bardzo ciężko. 

12.02 - Czyszczoń bez punktów na czwartym okrążeniu. 5 punktów zapisuje na swym koncie Japonka Nana Takagi. 

12.00 - Rozpoczyna się pierwszy bieg półflinałowy w rywalizacji kobiet. Wśród dwunastu panczenistek reprezentantka Polski - Magdalena Czyszczoń. 

Przed nami 16 okrążeń. 8 najlepszych zawodniczek na podstawie punktów zgromadzonych za kolejność po 4,8, 12 i 16 okrążeniach awansuje do finału.  Najlepiej punktowana będzie oczywiście kolejność po ostatnim okrążeniu. Najlepsza na mecie zgarnie aż 60 punktów. 

11.50 - Do startu biegu masowego pań już tylko dziesięć minut.

11.10 - Już niedługo na torze łyżwiarskim pojawią się panczeniści - o 12.00 wyścig ze startu wspólnego - wystąpi Magdalena Czyszczoń i Luiza Złotkowska, a 12.45 Konrad Niedźwiedzki.

Czytaj więcej
Justyna Kowalczyk 1200.jpg
PjongCzang 2018: "zrobić swoje i stąd jechać". Entuzjazm Justyny Kowalczyk opadł?

10.40- W niedzielę narciarskim biegiem kobiet na 30 km techniką klasyczną zakończą się igrzyska w Pjongczangu. Do rywalizacji przystąpi Justyna Kowalczyk, mistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Vancouver (2010). To może być ostatni start w imprezie tej rangi 35-letniej Polki. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego od igrzysk w Soczi w 2014 roku nie jest tą samą zawodniczką. Z roku na rok jej rezultaty są coraz słabsze, ale liczyła, że w Korei Południowej nawiąże jeszcze walkę z najlepszymi. Czy to się uda? 

10.10 - Drużyna USA ze złotem w curlingu!

09.30 - Rosyjska bobsleistka Nadieżda Siergiejewa została zdyskwalifikowana z igrzysk olimpijskich w Pjongczangu za stosowanie dopingu - potwierdził w sobotę Międzynarodowy Trybunał ds. Sportu. A jeszcze jakiś czas temu Rosjanka prezentowała się w bluzie z wymownym napisem ... 

09.00 - Po pięciu partiach Szwecja prowadzi z USA 4:3 w finale turnieju curlingowego mężczyzn. Ivanka Trump, córka prezydenta USA, śledzi przebieg finału 

Ivanka Trump na trybunach w PjongCzangu Ivanka Trump na trybunach w PjongCzangu

08.25 - Brąz zdobyty w rywalizacji drużynowej w narciarstwie alpejskim był medalem numer 38 dla Norwegii w Pjongczangu. Skandynawowie w ten sposób pobili rekord Amerykanów, którzy w 2010 roku w Vancouver wywalczyli 37 krążków. Norwegowie mają obecnie 38 medali - 13 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. 

08.08 - Fin Iivo Niskanen wygrał bieg na 50 km techniką klasyczną. Po rywalizacji trwającej ponad dwie godziny, wyprzedził o 18,7 s Aleksandra Bołszunowa (Olimpijczycy z Rosji). Brązowy krążek wywalczył rodak Bołszunowa, Andriej Larkow. Stracił 2.37,5. 26-letni Niskanen sięgnął po drugi tytuł mistrza olimpijskiego. W 2014 roku w Soczi zwyciężył w sprincie drużynowym, w duecie z Samim Jauhojaervim.

07.50 - W PjongCzangu trwa bieg panów na 50 km stylem klasycznym. Przed narciarzami ostatnie 10 km. Na czele Rosjanin Bolszunow i Fin Niskanen. 

07.45 - Polska czwórka bobslejowa Mateusz Luty, Arnold Zdebiak, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski zajęła 7. oraz 18. miejsce podczas w dwóch pierwszych ślizgach. Dwukrotnie wygrywała niemiecka czwórka Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp i Thorsten Margis. Druga niemiecka ekipa - Nico Walhter, Kevin Kuske, Alexander Roediger, Eric Franke - zajęła trzecie oraz drugie miejsce.

07.30 - Ester Ledecka zdobyła drugie złoto w Pjongczangu! Czeszka najpierw sensacyjnie wygrała supergigant, a teraz okazała się najlepsza w snowboardowym slalomie równoległym.

07.10 - A co wydarzyło się, gdy w Polsce była noc?

- Kanadyjczyk Sebastien Toutant zdobył złoty medal w snowboardowej konkurencji big air. Srebrny wywalczył Amerykanin Kyle Mack, a brązowy - Brytyjczyk Billy Morgan. Polacy nie startowali. Konkurencja ta była po raz pierwszy rozgrywana na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Szwajcarscy narciarze alpejscy zdobyli złoty medal olimpijski w rywalizacji drużynowej. W finale pokonali Austriaków 3:1. Brąz wywalczyli Norwegowie, którzy zremisowali z Francuzami 2:2, ale mieli lepszy łączny czas przejazdów. Polacy nie startowali. Konkurencja ta była po raz pierwszy rozgrywana na zimowych igrzyskach olimpijskich.

- Szwajcar Nevin Galmarini pokonał reprezentanta gospodarzy Lee Sangho w finale snowboardowego slalomu giganta równoległego igrzysk w Pjongczangu. Brązowy medal zdobył Słoweniec Zan Kosir. Oskar Kwiatkowski zajął 13. miejsce.

07.05 - Program i starty Polaków:

Narciarstwo alpejskie - 03.00 drużynowo
Snowboard - 03.00 big air, M
- 06.30 slalom gigant równoległy, K
(ew. Aleksandra Król, Weronika Biela, Karolina Sztokfisz)
06.37 slalom gigant równoległy, M (ew. Oskar Kwiatkowski)
Biegi narciarskie - 06.00 50 km techniką klasyczną, M
Curling - 07.35 finał, M: Szwecja - USA
- 12.05 mecz o 3. miejsce, K: W. Brytania - Japonia
Łyżwiarstwo szybkie - 12.00 wyścig ze startu wspólnego, K (Magdalena Czyszczoń, Luiza Złotkowska)
- 12.45 wyścig ze startu wspólnego, M (Konrad Niedźwiedzki)
Hokej na lodzie - 13.10 mecz o 3. miejsce, M: Czechy - Kanada
pozostałe konkurencje
Bobsleje - 01.30 czwórki - 1. i 2. ślizg
(Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski, Arnold Zdebiak)
Snowboard - 01.00 slalom gigant równoległy, K - kwalifikacje
(Aleksandra Król, Weronika Biela, Karolina Sztokfisz)
- 01.27 slalom gigant równoległy, M - kwalifikacje (Oskar Kwiatkowski)

07.00 - Witamy i zapraszamy na kolejny dzień emocji sportowych.

Aneta Hołówek, Paweł Majewski, PolskieRadio.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak