82 lata Dwójki

Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Wzór dla BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:34
Pierwszy Festiwal Muzyczny Polskiego Radia został zorganizowany w 1997 r. pod tytułem "Szymanowski i jego Europa". O imprezie opowiadał w Dwójce, w 2012 roku, jej sekretarz Grzegorz Michalski.
Audio
  • Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Wzór dla BBC Proms (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu pierwszego Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, który został poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego (21-26 czerwca 1997)
Fragment plakatu pierwszego Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, który został poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego (21-26 czerwca 1997)Foto: Archiwum PR

Grunt dla myślenia o festiwalu muzycznym stworzyły stabilizacja Programu 2 Polskiego Radia w obecnej formule, powstanie studia koncertowego (które z czasem przyjęło imię Witolda Lutosławskiego) oraz istnienie w strukturach Polskiego Radia znakomitych zespołów artystycznych. Inicjatorką Festiwali Muzycznych Polskiego Radia była dyrektor Dwójki Elżbieta Markowska, która nad formułą wydarzenia współpracowała z prof. Michałem Bristigerem i Grzegorzem Michalskim.

– To, co zrobiliśmy z muzyki Szymanowskiego na pierwszym festiwalu, stało się inspiracją i kontrapunktem dla Promsów, które BBC organizowało rok później. Programy obu imprez zostały tak ułożone, że zabrzmiał podczas nich komplet dzieł Szymanowskiego – mówił sekretarz festiwalu.

Wspominając tamten czas, Grzegorz Michalski zauważył, że zaproponowany przez prof. Michała Bristigera repertuar festiwalu był dość zaskakującą propozycją...

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Grzegorz Michalski (muzykolog, dziennikarz muzyczny, sekretarz Festiwali Muzycznych Polskiego Radia)

Data emisji: 29.02.2012

Godzina emisji: 6.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak