82 lata Dwójki

Bogdan Ostromęcki. Dwójkowy gospodarz poezji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:00
Bogdan Ostromęcki, zmarły w 1979 r. poeta, eseista, tłumacz i edytor (redaktor trzytomowej antologii poezji religijnej "Każdej nocy, każdego dnia"), który także autorem radiowych słuchowisk i audycji literackich.
Audio
Bogdan Ostromęcki - zdjęcie z okładki wyboru jego poezji z 1975 r.
Bogdan Ostromęcki - zdjęcie z okładki wyboru jego poezji z 1975 r.Foto: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza

W Polskim Radiu Bogdan Ostromęcki pracował od 1950 do 1976 roku. Słuchaczom Programu 2 Polskiego Radia przybliżał poezję polską i światową oraz sylwetki jej twórców. Był jednym z autorów cyklicznych audycji literackich: "Szkic do portretu", "Poezja i muzyka", "Poeta i jego świat". Przygotowywał także słuchowiska dla radiowego "Teatru Poezji".

– Praca w radiu daje sporo satysfakcji – wyznał Bogdan Ostromęcki na antenie Dwójki w latach 70. – Odwiedzają mnie prawdziwi poeci, nieraz świetni poeci. Odwiedzają i osoby niezupełnie jakoś samowite, jakby powiedział Witkacy – dodał, twórca, który w radiu przyjaźnił się i współpracował z Tadeuszem Kubiakiem, Ludmiłą Marjańską, Janem Śpiewakiem, Anną Kamieńską, Pawłem Hertzem i Jerzym Kierstem.

W przygotowanej przez Dorotę Gacek i Elżbietę Łukomską audycji o Bogdanie Ostromęckim opowiadali jego syn Tomasz oraz poeta i krytyk literacki Krzysztof Karasek. Przypomnieliśmy również wspomnienia Ludmiły Marjańskiej, Janiny Titkow, Marii Flisowskiej i Stanisława Żesławskiego nagrane w 1980 roku oraz fragmenty archiwalnych programów Bogdana Ostromęckiego.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak