82 lata Dwójki

Andrzej Mularczyk. 62 lata z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:40
Pisarz, scenarzysta i reportażysta i autor wielu znakomitych słuchowisk to jeden z tych twórców, bez których trudno wyobrazić sobie Polskie Radio, zarówno dzisiaj, jak i przed wieloma laty.
Audio
Andrzej Mularczyk. Zdjęcie pochodzi z publikacji: 70 lat Polskiego Radia, 1995 r.
Andrzej Mularczyk. Zdjęcie pochodzi z publikacji: "70 lat Polskiego Radia", 1995 r.Foto: Archiwum PR

Andrzej Mularczyk pracę reportażysty podjął w wieku 19 lat, którą - po studiach na UW - kontynuował od 1955 roku jako reporter tygodnika "Świat". W tym samym czasie nawiązał współpracę z Redakcją Reportaży Polskiego Radia, gdzie zrealizował kilkadziesiąt audycji dokumentalnych.

Wieloletnie doświadczenie dokumentalisty zaowocowało kilkoma książkami z dziedziny literatury faktu (m.in. "Co się komu śni", "Czyim ja żyłem życiem" oraz "Polskie miłości").


sami swoi pap 1200.jpg
Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Jest także autorem prozy literackiej ("Śmietnik Pana Boga", "Cudownie ocalony" i "Świeży zapach dzikiej mięty"), która była podstawą niektórych jego scenariuszy filmowych, według których powstało kilkanaście filmów fabularnych (wśród nich niezapomniany tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć") oraz wiele spektakli i filmów telewizyjnych (m.in. "Ostatnie takie trio", "Cesarskie cięcie", "Goryl, czyli ostatnie zadanie", "Dom na kościach" i "Bal stulecia"). Jest autorem serialu "Droga" oraz współtwórcą (z Jerzym Janickim) opowieści filmowej "Dom", określonej mianem serialu wszech czasów.

Andrzej Mularczyk napisał ponad 70 słuchowisk, wielokrotnie nagradzanych na konkursach literackich i emitowanych przez liczne radiofonie europejskie. Wiele z nich reprezentowało polską dramaturgię radiową na konkursach Prix Italia. Jako jedyny polski autor został dwukrotnie laureatem tej międzynarodowej nagrody radiowej. Od 1960 r. Andrzej Mularczyk jest również nieprzerwanie autorem popularnej powieści radiowej "W Jezioranach", emitowanej co tydzień na antenie Programu I Polskiego Radia.


andrzej mularczyk pap 1200.jpg
Andrzej Mularczyk: bez piłki nie byłbym pisarzem

Wiele jego zrealizowanych scenariuszy filmowych i telewizyjnych było opartych na tekstach słuchowisk, gdyż ich autor uważa, że uprawianie wielu form wypowiedzi poszerza pole realizacji wyobraźni twórczej. Nazywa Radio "Wielką Wspólnotą Osobnych", z którą w epoce wszechogarniającego wrzasku można się porozumiewać cicho, szeptem i na ucho. Stąd jego wierność dla Teatru Polskiego Radia.

Za twórczość literacką dla Polskiego Radia w latach 60. został uhonorowany Złotym Mikrofonem, a w 1996 r. zaszczytną nagrodą Wielkiego Splendora Teatru Polskiego Radia. Na 80-lecie Polskiego Radia otrzymał Diamentowy Mikrofon (2005).

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Andrzeja Mularczyka w audycji przygotowanej przez Ewę Stocką-Kalinowską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak