X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Karol Stromenger. Między Chopinem a operą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:00
Był związany z Radiem od początku. Pierwszy raz pojawił się na antenie w 1925 roku i przez następnych 50 lat jego głos towarzyszył pokoleniom melomanów.
Audio
Karol Stromenger (za: 70 lat Polskiego Radia, Warszawa 1995)
Karol Stromenger (za: "70 lat Polskiego Radia", Warszawa 1995)Foto: archiwum PR

Karol Stromenger (1885-1975), publicysta i krytyk muzyczny, swoją działalność publicystyczną i popularyzatorską skoncentrował wokół dwóch tematów: Chopina i opery. Fryderykowi Chopinowi poświęcił liczne artykuły, starając się dociec fenomenu Chopina-pianisty ("How Chopin played"), Chopina-kompozytora ("Mesjanistyczna Barkarola"), Chopina-człowieka ("Chopin - homme et artiste d'aprs sa correspondance").

Każdy miłośnik opery w Polsce u początku swej pasji zetknął się z Karolem Stromengerem, jest on bowiem autorem wciąż popularnego "Przewodnika operowego" Iskier. O operze pisywał również na łamach radiowego magazynu "Antena".

Przed mikrofonem Polskiego Radia spędził 50 lat, od początków w 1925 roku, prowadząc audycje pod tytułem "Kwadrans muzyczny Karola Stromengera" i wygłaszając zapowiedzi do antenowych koncertów. Mimo to nigdy nie był pracownikiem etatowym Polskiego Radia.

Karola Stromengera wspomninaliśmy w audycji przygotowanej przez Annę Skulską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak