82 lata Dwójki

Karol Stromenger. Między Chopinem a operą

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 17:00
Był związany z Radiem od początku. Pierwszy raz pojawił się na antenie w 1925 roku i przez następnych 50 lat jego głos towarzyszył pokoleniom melomanów.
Audio
Karol Stromenger (za: 70 lat Polskiego Radia, Warszawa 1995)
Karol Stromenger (za: "70 lat Polskiego Radia", Warszawa 1995)Foto: archiwum PR

Karol Stromenger (1885-1975), publicysta i krytyk muzyczny, swoją działalność publicystyczną i popularyzatorską skoncentrował wokół dwóch tematów: Chopina i opery. Fryderykowi Chopinowi poświęcił liczne artykuły, starając się dociec fenomenu Chopina-pianisty ("How Chopin played"), Chopina-kompozytora ("Mesjanistyczna Barkarola"), Chopina-człowieka ("Chopin - homme et artiste d'aprs sa correspondance").

Każdy miłośnik opery w Polsce u początku swej pasji zetknął się z Karolem Stromengerem, jest on bowiem autorem wciąż popularnego "Przewodnika operowego" Iskier. O operze pisywał również na łamach radiowego magazynu "Antena".

Przed mikrofonem Polskiego Radia spędził 50 lat, od początków w 1925 roku, prowadząc audycje pod tytułem "Kwadrans muzyczny Karola Stromengera" i wygłaszając zapowiedzi do antenowych koncertów. Mimo to nigdy nie był pracownikiem etatowym Polskiego Radia.

Karola Stromengera wspomninaliśmy w audycji przygotowanej przez Annę Skulską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak