X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:00
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki i laureat "Złotego Mikrofonu" świętował z nami jeszcze jubileusz 75-lecia Dwójki w 2012 r. We wrześniu tego samego roku przedwcześnie zmarł...
Audio
  • Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne
Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne
Foto: źr. Wikipedia, lic. CC.

A Chłopecki- Five O Clock 663.jpg
Andrzej Chłopecki: hipis, slamer, rewolucjonista

- Polityka zamówień utworów powstała tak naprawdę w związku z Forum Kompozytorów w latach 1977-80 - mówił wtedy Andrzej Chłopecki.  – W 1981 czas był już gorący, a potem już mnie w radiu nie było. Wymienić można świetne utwory: Diwertimento na smyczki Stachowskiego, Koncert klawesynowy Góreckiego, Anenaiki Blocha, Diwertimento II Tansmana, V Kwartet Meyera, I Kwartet Lasonia…

Obecnie, niestety, zamówień jest mniej. Istotne, że utwory zamówione przez Polskie Radio są zauważane przez Trybunę Kompozytorów. Większość zamówień miała od razu określonych wykonawców i okoliczności prawykonania. Zatem nowy utwór miał od razu zapewnioną promocję.

Po śmierci Witolda Lutosławskiego powstała idea zorganizowania koncertu, podczas którego zostałyby wykonane dzieła napisane w hołdzie kompozytorowi przez najważniejszych twórców współczesnych.

- Gdy zwróciłem się z tym do Toru Takemitsu, odpowiedział "Ja już napisałem". Nie na zamówienie, z potrzeby serca. Carter zaś zaproponował swój utwór "Gra", który napisał rok wcześniej z okazji urodzin Lutosławskiego.

W archiwalnej audycji Agaty Kwiecińskiej Andrzej Chłopecki opowiadał także, między innymi, o emocjach towarzyszących mu, gdy z radiowego faksu wysypują się kartki z nową kompozycją, o projekcie metamszy i o współpracy z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Pawłem Mykietynem i Hanną Kulenty.

***

Andrzej Chłopecki (1950-2012), muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, członek Związku Kompozytorów Polskich. Z Polskim Radiem związany w latach 1975-81 i ponownie od 1991, jest autorem ok. 2000 audycji radiowych, a od 2005 komentatorem w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 1994 programuje udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Od 1996 pracuje też ze stopniem doktora sztuki muzycznej na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykłada historię, literaturę i estetykę muzyki XX-XXI wieku. Od 2000 wykłada także w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest autorem licznych recenzji, artykułów, esejów, komentarzy i rozpraw.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) oraz "Złoty Mikrofon" (2008).

Zmarł 23 września 2012 r.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak