82 lata Dwójki

Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 18:00
Muzykolog i teoretyk, krytyk i animator życia muzycznego, dziennikarz Dwójki i laureat "Złotego Mikrofonu" świętował z nami jeszcze jubileusz 75-lecia Dwójki w 2012 r. We wrześniu tego samego roku przedwcześnie zmarł...
Audio
  • Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne
Andrzej Chłopecki. Zmysłowe przyjemności muzyczne
Foto: źr. Wikipedia, lic. CC.

A Chłopecki- Five O Clock 663.jpg
Andrzej Chłopecki: hipis, slamer, rewolucjonista

- Polityka zamówień utworów powstała tak naprawdę w związku z Forum Kompozytorów w latach 1977-80 - mówił wtedy Andrzej Chłopecki.  – W 1981 czas był już gorący, a potem już mnie w radiu nie było. Wymienić można świetne utwory: Diwertimento na smyczki Stachowskiego, Koncert klawesynowy Góreckiego, Anenaiki Blocha, Diwertimento II Tansmana, V Kwartet Meyera, I Kwartet Lasonia…

Obecnie, niestety, zamówień jest mniej. Istotne, że utwory zamówione przez Polskie Radio są zauważane przez Trybunę Kompozytorów. Większość zamówień miała od razu określonych wykonawców i okoliczności prawykonania. Zatem nowy utwór miał od razu zapewnioną promocję.

Po śmierci Witolda Lutosławskiego powstała idea zorganizowania koncertu, podczas którego zostałyby wykonane dzieła napisane w hołdzie kompozytorowi przez najważniejszych twórców współczesnych.

- Gdy zwróciłem się z tym do Toru Takemitsu, odpowiedział "Ja już napisałem". Nie na zamówienie, z potrzeby serca. Carter zaś zaproponował swój utwór "Gra", który napisał rok wcześniej z okazji urodzin Lutosławskiego.

W archiwalnej audycji Agaty Kwiecińskiej Andrzej Chłopecki opowiadał także, między innymi, o emocjach towarzyszących mu, gdy z radiowego faksu wysypują się kartki z nową kompozycją, o projekcie metamszy i o współpracy z Henrykiem Mikołajem Góreckim, Pawłem Mykietynem i Hanną Kulenty.

***

Andrzej Chłopecki (1950-2012), muzykolog, teoretyk, krytyk muzyczny, publicysta i animator życia muzycznego, członek Związku Kompozytorów Polskich. Z Polskim Radiem związany w latach 1975-81 i ponownie od 1991, jest autorem ok. 2000 audycji radiowych, a od 2005 komentatorem w Redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 1994 programuje udział Polskiego Radia w Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Od 1996 pracuje też ze stopniem doktora sztuki muzycznej na stanowisku adiunkta Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykłada historię, literaturę i estetykę muzyki XX-XXI wieku. Od 2000 wykłada także w Studium Podyplomowym Instytutu Badań Literackich przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest autorem licznych recenzji, artykułów, esejów, komentarzy i rozpraw.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. otrzymał Nagrodę Specjalną Kapituły Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za twórczość radiową i działania kulturotwórcze realizowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia (1998), Odznakę Honorową Polskiego Radia (2001) oraz "Złoty Mikrofon" (2008).

Zmarł 23 września 2012 r.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak