Rosja 2018

Adidas zdekomunizowany. Kontrowersyjna kolekcja z okazji mistrzostw w Rosji na przemiał

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:36
Firma Adidas wycofała ze sprzedaży sukienkę z symboliką ZSRR, zaprojektowaną z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. Produkt spotkał się z falą krytyki m.in. ze strony MSZ Litwy i IPN Ukrainy - podało Radio Swoboda.
Firma Adidas spotkała się z zarzutami o rozpowszechnianie zabronionej symboliki komunistycznej.
Firma Adidas spotkała się z zarzutami o rozpowszechnianie zabronionej symboliki komunistycznej.Foto: PIXABAY

Kolekcję produktów nawiązujących do czasów ZSRR zalała fala krytycznych komentarzy internautów przede wszystkim z Litwy i Ukrainy. Na stronie Adidasa czerwona sukienka z wizerunkiem godła ZSRR - sierpem i młotem - oraz napisem USSR nie jest już dostępna.

Nostalgia za imperium

Na kolekcję zareagowali przedstawiciele MSZ Litwy, podkreślając, że nie spodziewali się, że firma znajdzie się wśród "cierpiących na nostalgię za imperium". Po wycofaniu ze sprzedaży sukienki resort napisał na Twitterze: "Z radością przyjmujemy decyzję Adidasa o wycofaniu ze sprzedaży ubrań z sowieckimi symbolami. Szacunek dla milionów ofiar sowieckiego totalitaryzmu, to kwestia ludzkiej przyzwoitości, niech tak pozostanie".

Sowiecka symbolika

Ukraiński IPN przypomniał firmie Adidas-Ukraina, że za rozpowszechnianie zabronionej symboliki komunistycznego reżimu totalitarnego na Ukrainie grozi odpowiedzialność karna.

Na stronie Change.org pojawiła się petycja przeciwko czterem produktom Adidasa z sowiecką symboliką.

PAP, ak, NRG

Czytaj także

Rosja 2018: Wybrano maskotkę mundialu. To wilk Zabawiaka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 13:05
Mundial nie obejść się bez swojej maskotki. Od 1966 roku i mistrzostw w Anglii turniejom towarzyszą sympatyczne postaci. Nie inaczej będzie w Rosji, która za dwa lata ugości najlepszych piłkarzy globu. Poznajcie wilka Zabawiakę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja 2018: dobrzy znajomi Polaków powalczą ze sobą o awans na mistrzostwa świata

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:56
Duńczycy, którzy w fazie grupowej eliminacji MŚ rywalizowali z Polską, zmierzą się w barażu o wyjazd na mistrzostwa z Irlandią, która była rywalem biało-czerwonych w eliminacjach Euro 2016. Cztery pary rozlosowano we wtorek w Zurychu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja 2018: świat piłki zachwyca się Lewandowskim. "Przykład gwiazdy, która świeci nieco jaśniej"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 18:10
Do mundialu w Rosji pozostało 65 dni. FIFA na swojej stronie internetowej przedstawia potencjalne gwiazdy turnieju. We wtorek padło na Roberta Lewandowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja 2018: Adam Nawałka odkryje pierwsze karty. Nikt nie chce znaleźć się w "parszywej dwunastce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:41
Już w najbliższy piątek 11 maja trener Adam Nawałka ogłosi szeroki skład polskiej reprezentacji w piłce nożnej na rozpoczynające się w połowie czerwca mistrzostwa świata w piłce nożnej - czytamy w "Przeglądzie Sportowym”. 
rozwiń zwiń