Rosja 2018

Rosja 2018: wszystko już jasne. Kapitalny finał zwycięski dla Francji [DZIEŃ NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 19:48
Znamy już wszystkie rozstrzygnięcia mistrzostw świata 2018! Mistrzami globu zostali reprezentanci Francji, którzy w wielkim finale pokonali w Moskwie Chorwację 4:2 (2:1).
  • Magazyn "Prosto z mundialu" cz. 1 (Radiowa Jedynka)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" cz. 2 (Radiowa Jedynka)
  • Spotkanie Francja-Chorwacja w rozmowie z Filipem Jastrzębskim zapowiada były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel (IAR)
  • Francja szanuje przeciwnika, ale marzy o triumfie (IAR)
  • Relacja Marka Brzezińskiego z Francji. Gorączka przed finałem MŚ (IAR)
  • Belgijscy piłkarze, którzy wczoraj zdobyli brązowy medal Mistrzostw Świata, dziś wracają do kraju, gdzie czekają na nich kibice (IAR)
  • Moskwa czeka na finał (IAR)
  • Jerzy Engel przed finałem MŚ (IAR)
  • Zdaniem trenera Rafała Ulatowskiego kluczowe znaczenie może mieć postać selekcjonera Francuzów Didiera Deschampsa (IAR)
  • Arkadiusz Onyszko w rozmowie z Józefem Kuflem mówi m.in. o największym przegranym mundialu w Rosji (IAR)
  • Ariel Borysiuk, pomocnik Lechii Gdańsk uważa, że większe szanse na zwycięstwo mają "Trójkolorowi". (IAR)
  • Klubowy kolega Borysiuka, Rafał Wolski także stawia na zwycięstwo Francji. (IAR)
  • Magazyn "Prosto z mundialu" cz. 3 (Radiowa Jedynka)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują pierwszą połowę meczu Francja-Chorwacja (PR1/Studio Mundial)
  • Finał mundialu w Rosji. Relacja Adama Maleckiego z Moskwy cz.1 (Trzecia strona medalu/Trójka)
  • Andrzej Janisz i Robert Skrzyński komentują drugą połowę meczu Francja-Chorwacja (PR1/Studio Mundial)
  • Wielka feta na słynnym rynku w Brukseli, Grand Place - belgijscy piłkarze witani owacyjnie przez kibiców. O szczegółach - Beata Płomecka (IAR)
Kylian Mbappe w kolejnym ataku na bramkę Chorwatów
Kylian Mbappe w kolejnym ataku na bramkę Chorwatów Foto: PAP/EPA/PETER POWELL

Cały świat opanowała piłkarska gorączka. Nie inaczej jest na portalu PolskieRadio.pl. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy unikalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Rosji. Ponadto zapraszamy do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach Jedynki i Trójki.

Rosja 2018

Relacja LIVE z ostatniego dnia MŚ w Rosji:

19.50 - My tymczasem dziękujemy, że śledziliście Państwo z nami zarówno mecz finałowy, jak i całe mistrzostwa! Turniej się już kończy, ale w naszym mundialowym serwisie wciąż można będzie znaleźć wiele wartościowych informacji. Dziękujemy i zapraszamy na kolejne relacje naszego serwisu!

19.33 - Gianni Infantino wręczył puchar Hugo Llorisowi! Francja już oficjalnie mistrzem świata 2018!

19.30 - Teraz czas na mistrzów świata, którzy odbierają złote krążki.

19.27 - W Moskwie pada rzęsisty deszcz. Srebrne medal odbierają Chorwaci, witani brawami przez swoją panią prezydent oraz niemal cały stadion.

19.25 - Teraz pamiątkowe medale dla Pitany i pozostałych arbitrów.

19.23 - Najpierw nagrody indywidualne. Kylian Mbappe najlepszym młodym zawodnikiem mistrzostw. Złota Piłka dla najlepszego piłkarza turnieju natomiast pada łupem Luki Modricia! Najlepszym bramkarzem został natomiast Belg Thibaut Courtois.

19.21 - Na murawie także prezydent FIFA - Gianni Infantino oraz prezydenci: Rosji - Władimir Putin, Francji - Emanuel Macron i Chorwacji - Kolinda Grabar-Kitarović.

19.20 - Lahm po raz drugi dzisiaj  wnosi Puchar Świata na murawę moskiewskiego obiektu!

19.00 - Trwa wielka feta reprezentantów Francji. Wręczenie medali powinno rozpocząć się za około kwadrans.

18.56 - Cóż to był za finał! My tymczasem czekamy na ceremonię dekoracji mistrzów i wicemistrzów.

Finał MŚ: Francja - Chorwacja 4:2 (2:1) | KONIEC MECZU

Łużniki, Moskwa

***

90. + 5 min. - Koniec meczu! Francuzi mistrzami świata! Allez Les Bleus! Chorwaci walczyli do samego końca, ale nie byli w stanie odwrócić losów finału!

90.+3 min. - Znowu okazja Pogby, ale pomocnik zbyt długo czekał z oddaniem uderzenia.

90.+1 min. - Po łatwej stracie w środku pola Mbappe i Pogba mieli szansę na kolejnego gola. Vida odebrał jednak piłkę Pogbie i wynik pozostał bez zmian.

90. min. - Szans na tytuł Chorwaci chyba już nie mają. Piłkarze pograją jeszcze przez pięć minut, które dolicza sędzia Pitana.

88.min. - Dobra interwencja Llorisa na przedpolu. Francuski bramkarz łapie kolejne dośrodkowanie.

87. min. - Mocny strzał Fekira zza pola karnego ląduje w rękach Subasicia.

84. min. - Lloris pewnie łapie piłkę po rzucie wolnym wykonywanym przez Perisicia.

82. min. - Piłka w pole karny w kierunku Pjacy, jednak chorwacki rezerwowy nie opanował futbolówki.

81. min. - Zmiany w obydwu drużynach. Nabil Fekir zmienia Giroud. Francuski napastnik kończy zatem mistrzostwa bez gola!

U Chorwatów z kolei Marko Pjaca zastępuje Strinicia.

79. min. - Kolejna akcja Mbappe, ale tym razem Francuz zgubił piłkę.

77. min. - Chorwaci w ofensywie. Teraz blisko bramki był Rakitić. Jego strzał odbity jednak od N'Zonziego.

72. min. - Druga zmiana w zespole Francji. Corentin Tolisso w miejsce Blaise'a Matuidiego.

70. min. - Zmiana w drużynie Chorwacji. Andrija Kramarić zastępuje Rebicia.

69. min. - Bramka kontaktowa dla Chorwacji! Cóż za kuriozalny gol: Lloris wybijał piłkę w swoim polu karnym i trafił wprost w nogi Mandzukicia. Chorwaci jeszcze powalczą!

67. min. - Chorwaci wciąż próbują! Wielka waleczność piłkarzy z Bałkanów.

65. min. - 4:1! Chyba znamy nowego mistrza świata! Piękne uderzenie zza pola karnego w wykonaniu Kyliana Mbappe. Gwiazdor PSG wcześniej bardzo dobre podanie Lucasa Hernandeza. Zasłonięty Subasić nie miał szans na interwencję.

62. min. - Mogło być po meczu. Marcelo Brozović ratuje jednak Chorwatów wybiciem na rzut rożny po dograniu Giroud przewrotką przed bramkę Subasicia.

59. min. - TRZECI GOL DLA FRANCJI! Dalekie, kilkudziesięciometrowe podanie od Paula Pogby do Mbappe. Piłkarz PSG dryblował w polu karnym, po czym odegrał Griezmannowi. Ten, po krótkiej żonglerce, podał do Paula Pogby. Pierwszy strzał zza pola karnego został zablokowany, ale przy dobitce Subasić nie miał już szans!

Czy Chorwaci będą w stanie się podnieść?

55. min. - Pierwsza zmiana w zespole Francuzów. Steven N'Zonzi zmienia N'Golo Kante, który ma już na swoim koncie żółtą kartkę.

54. min. - Mandzukić ruszył do dośrodkowania z lewej strony, ale tylko zderzył się z interweniującym Llorisem.

52. min. - Przerwa w grze. Na murawę wbiegło kilka osób z trybun, jednak szybka interwencja porządkowych zażegnała niebezpieczeństwo.

51. min. - Odpowiedź Francuzów, ale nie ma trzeciego gola! Subasić broni nogami w sytuacji sam na sam z Mbappe, który wcześniej łatwo poradził sobie z Vidą.

49. min. - Ładnie z woleja próbował Vrsaljko. Strzał zza pola karnego był jednak niecelny.

47. min. - Przedarł się Rebić, uderzył na bramkę, ale znakomita interwencja Llorisa, który przeniósł piłkę na poprzeczką! Tylko rzut rożny dla podopiecznym Zlatko Dalicia.

46. min. - Zaczynamy druga połowę!

Najpierw próba Chorwatów zakończona złapanym przez Llorisa dośrodkowaniem Vrsaljko, w odpowiedzi Subasić złapał strzał Griezmanna z dystansu. W tej sytuacji podawał Oliver Giroud.

KONIEC BARDZO EMOCJONUJĄCEJ PIERWSZEJ POŁOWY. Przewagę mają Chorwaci, ale na prowadzeniu reprezentacja Francji. Wracamy za kwadrans!

45. + 3. min - Znowu dobrze dośrodkowywał Vrsaljko, ale żaden z Chorwatów nie sięgnął piłki w polu karnym rywali.

45. min. - Trzy minuty doliczone do pierwszej połowy!

44. min. - Drugi korner z rzędu wybity daleko poza pole karne przez Francuzów. Tymczasem w starciu z Lovrenem ucierpiał Umtiti. Mamy przerwę w grze.

43. min. - Po dośrodkowaniu Modricia do piłki doszedł Dejan Lovren. Mocny strzał stopera Liverpoolu zablokowany przez Umtitiego i kolejny korner dla Chorwatów.

40. min. - Mogli odpowiedzieć golem Chorwaci! Po dośrodkowaniu Perisicia blisko strzału był Ante Rebić, ale nie zdołał wystarczająco mocno kopnąć piłki.

38. min. - 2:1 dla Francji! Ależ pewne wykonanie rzutu karnego przez Antoine'a Griezmanna. Subasić rzucił się w prawy róg bramki, podczas gdy Griezmann pewnym strzałem kopnął w drugą stronę.

36. min. - Mamy rzut karny! Czy Danijel Subasić znowu obroni jedenastkę?

34. min. - Groźnie było pod chorwacką bramką po bitym przez Griezmanna kornerze. Francuzi domagają się rzutu karnego za zagranie ręką Perisicia. Sędzia Pitana czeka na decyzję VAR...

Argentyńczyk sam ruszył do ekranu, by sprawdzić tę sytuację.

32. min. - Ante Rebić szukał w polu karnym Mandzukicia, ale jego dośrodkowanie trafia wprost w ręce Llorisa.

30. min. - "Vatreni" moga teraz uspokoić grę.

28. min. - I mamy wyrównanie! Po rzucie wolnym piłkę odbiło kilku Chorwatów, wreszcie futbolówkę strącił Domagoj Vida. Ta trafiła do Ivana Perisicia, który kapitalnym strzałem nie dał szans Llorisowi!

27. min. - Żółta kartka dla N'Golo Kante za faul na Perisiciu. Będzie rzut wolny dla Chorwatów.

23. min. - Chorwaci przyśpieszyli. Najpierw Lloris musiał piąstkować po dośrodkowaniu w pole karne, a potem niezłą szansę miał Rakitić, ale strzał pomocnika Barcelony bardzo niecelny...

20. min. - Chorwaci muszą zaatakować. Tempo ich gry nieco jednak zwolniło...

18. min. - 1:0! BRAMKA DLA FRANCJI! Strzelcem samobójczego gola... Mario Mandzukić. Napastnik Chorwatów pokonał głową własnego bramkarza po dośrodkowaniu Antoine'a Griezmanna z rzutu wolnego.

16. min. - Wreszcie trochę groźniejsza sytuacja pod bramką ekipy z Bałkanów. Mbappe czarował w polu karnym, ale piłkę ostatecznie wybijają obrońcy.

14. min. - Groźne wyjście Chorwatów. Samuel Umtiti wybija jednak na aut dośrodkowanie Ivana Perisicia z lewej strony. Piłka była adresowana do Mario Mandzukicia.

13. min. - Obraz gry nie ulega zmianie. Chorwaci grają bardziej ofensywnie, ale konkretów brakuje obu drużynom. Ani Hugo Lloris ani Danijel Subasić nie musieli dotąd wykazać się bramkarskim kunsztem.

10. min. - Inicjatywa wciąż w rękach Chorwatów. Niezła piłka Ivana Rakiticia do Perisicia, ale skrzydłowy Interu Mediolan nie przyjął dobrze futbolówki.

8. min. - Rzut rożny dla "Hrvatskiej" po interwencji... Kyliana Mbappe, który zablokował Strinicia.

Francuzi wybijają jednak dośrodkowanie Luki Modricia. Po chwili poradzili sobie także z dośrodkowaniem Sime Vrsaljko z prawej strony.

7. min. - Niezłe wejście Ivana Strinicia na lewej stronie, jednak piłkę na aut wybija Paul Pogba.

5. min. - Chorwaci są częściej przy piłce. Podopieczni Didiera Deschampsa z rzadka opuszczają własną połowę.

3. min. - Wpadł w pole karne Ivan Perisić, ale dobra postawa francuskich stoperów i piłka wybita na aut.

2. min.  - Spokojny początek. Jak na razie gra toczy się głównie w środku boiska.

17.00 - Zaczęli! Oby to było wielkie widowisko!

16.54 - Czas na hymny!

16:52 - Mecz poprowadzi argentyński arbiter Nestor Pitana - ten sam, który sędziował także otwierające mistrzostwa starcie Rosji z Arabią Saudyjską.

Tymczasem zawodnicy wychodzą już na boisko!

16.50 - Puchar już na murawie! Piłkarze czekają w tunelu na wejście.

16.45 - Ceremonia zakończona. Za chwilę na murawie pojawi się kapitan mistrzów świata z 2014 roku - Niemiec Philipp Lahm, który wniesie Puchar Świata - trofeum, o które już za kwadrans powalczą piłkarze. Byłemu obrońcy towarzyszyć będzie rosyjska supermodelka - Natalia Wodianowa.

16.42 - W Moskwie wybrzmiewa teraz "Kalinka", a największą gwiazdą występu jest słynny Ronaldinho, grający na .

16.37 - Słyszymy hymn mistrzostw w wykonaniu m.in. Willa Smitha. Wszyscy czekają jednak na finał...

16.28 - Za chwilę początek ceremonii zamknięcia mistrzostw. Po niej obie drużyny rozpoczną decydujący mecz!

16.25 - Piłkarze mają już za sobą rozgrzewkę!

16.07 - Tak wyglądają teraz ulice stolic Francji i Chorwacji.

16.00 - Do meczu już tylko godzina. Tymczasem w Belgii trwa świętowanie brązowego medalu.

15.25 - Znamy składy, w jakich rozpoczną obie drużyny. Ani Didier Deschamps, ani Zlatko Dalić nie zaskoczyli kibiców swoim wyborem.

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna).

15.13 - Moskiewskie ulice wypełniają się kibicami, którzy udają się na Łużniki. Coraz bliżej początku meczu!

14.55 - Moskwa (Łużniki): do spotkania jeszcze dwie godziny, wkrótce powinniśmy poznać oficjalne jedenastki, które od pierwszych minut wybiegną na murawę moskiewskiego stadionu. Tymczasem czas na popołudniową filiżankę kawy.

World Cup final. ☕️

Post udostępniony przez Squawka Football (@squawkafootball)

14.48 - Oni już wiedzą do kogo trafi złoty puchar..

14.38 - Przy okazji meczu Francja - Chorwacja, powrót do przeszłości..

14.33 - Tak Państwo głosowali w naszej sondzie przed finałem piłkarskiego mundialu.

14.29 - Paryż również gotowy na finałowe starcie..

14.25 - Kolejna ciekawostka przed finałem:
niezależnie od wyniku niedzielnego finału piłkarskich mistrzostw świata Chorwacja - Francja zwycięzcą marketingowym walki o trofeum jest jedna firma odzieżowa - amerykańska Nike. Przygotowuje ona bowiem stroje dla obydwu najlepszych drużyn mundialu. To historyczne wydarzenie, bo w pokonanym polu został inny gigant w tej branży, partner biznesowy FIFA -Adidas.

Amerykańska firma ubiera nie tylko piłkarzy finalistów, ale i 10 innych reprezentacji, które zagrały na mundialu w Rosji, w tym Polskę. Niemiecki potentat w odzieży sportowej miał w swojej "stajni" 12 z 32 uczestników MŚ.

"Jesteśmy w piłce nożnej od ponad 20 lat, ale po raz pierwszy zdarzyła się taka sytuacja. W półfinale mieliśmy trzy z czterech zespołów, w finale obydwa są nasze. Ponad 65 procent zawodników nosi buty Nike. To więcej niż wszystkie inne firmy razem wzięte. Mistrzostwa to dla nas wielki sukces na boisku i poza nim" - powiedział jeden z szefów amerykańskiego giganta Elliot Hill, odpowiedzialny za rynek konsumencki.

14.20 - Ostatnie narady w sztabie Zlatko Dalicia przed finałem z Francją..

14.17 -
Chorwaci zwarci i gotowi. Wszyscy w kraju żyją finałowym spotkaniem.

14.10 -
A tak bawi się Chorwacja..

14.08 -
"Trójkolorowi" gotowi na finał..

14.04 - Rosja:
piłkarski mistrz świata zarobi w sumie 38 milionów dolarów, a pokonany w niedzielnym finale - 28 milionów.

faza grupowa - 8 mln (8)

13.57 - Adam Malecki z Radiowej Trójki już przed Łużnikami. Coraz więcej kibiców gromadzi się wokół stadionu w Moskwie.

13.50 -
Prasa we Francji i Chorwacji przed dzisiejszym finałem MŚ..

13.32 -
Podopieczni Zlatko Dalicia mają szansę zostać dziewiątym triumfatorem mistrzostw świata. Dotychczas osiem reprezentacji może pochwalić się takim osiągnięciem.

Jako ostatnia w gronie mistrzów globu pojawiła się w 2010 roku Hiszpania. Wcześniej, poza Francją, tytuł zdobyły: Urugwaj, Włochy, Niemcy, Brazylia, Anglia i Argentyna. Najbardziej utytułowanym zespołem są "Canarinhos", którzy zwyciężyli pięciokrotnie: w 1958, 1962, 1970, 1994 i 2002 roku. Czterokrotnie najlepsi, obok Niemców (1954, 1974, 1990 i 2014), okazali się również Włosi: w 1934, 1938, 1982 i 2006 roku. Po dwa sukcesy mają w dorobku Argentyna (1978, 1986) i Urugwaj (1930, 1950).

13.23 - Moskwa (Łużniki): And the Oscar goes to...

13.13 - CIEKAWOSTKA: 6,175 kg
waży złoty puchar, który otrzyma mistrz świata.

13.04 - Na legendarnych Łużnikach jest już nasz człowiek Maciej Jastrzębski.

13.01 - Cofnijmy się do 1998 roku. Tak było w półfinale MŚ we Francji..

12.56 -
Miejmy nadzieję, że dzisiaj nie będziemy musieli oglądać piłkarskich szachów, tylko pojedynek godny finału mundialu..

12.24 -
A tak obecne gwiazdy ekipy "Trójkolorowych" spędzały czas dwadzieścia lat temu..

12.03 -
 "W finale na bok trzeba odłożyć wszelkie emocje, twardo stanąć na ziemni i zagrać tak, jak tylko najlepiej potrafimy" - powiedział kapitan Chorwacji Luka Modrić na konferencji prasowej przed finałowym meczem MŚ z Francją.

11.53 - Historia spotkań: Chorwaci nigdy w historii nie wygrali z Francuzami. Oba zespoły mierzyły się ze sobą pięciokrotnie. "Trójkolorowi" zwyciężyli trzy razy, dwukrotnie padł remis (bramki 9-3). Z tych pięciu meczów dwa były o stawkę. Pierwszy to wspomniany półfinał MŚ 1998, a drugi - spotkanie fazy grupowej Euro 2004 w Portugalii (2:2). Poprzednie starcie obu zespołów miało miejsce ponad siedem lat temu - w marcu 2011 roku na Stade de France w towarzyskiej potyczce było 0:0.

11.41 - A tak było w 1998 roku...

11.22 - Ciekawy pomysł francuskiej gazety "L'Equipe", która przedstawia piłkarzy obecnej kadry jak wyglądali... dwadzieścia lat temu -

11.10 -
Sylwetka obu ekip w pigułce. Która ze stron okaże się silniejsza?

11.05 - Rosja:
mecz finałowy poprowadzi Pan Nestor Pitana z Argentyny.

11.00 - Moskiewskie Łużniki będą areną finału piłkarskich mistrzostw świata między Francją a Chorwacją. Wybudowany w latach 50. obiekt przeszedł przed mundialem gruntowną przebudowę, choć zachowano monumentalną fasadę, dach oraz całą bryłę słynnego stadionu. Łużniki to główna arena turnieju w Rosji. Odbyło się na nim już sześć spotkań. Padło w nich 12 goli, a obaj finaliści już na nim gościli - "Trójkolorowi" przy okazji grupowego pojedynku z Danią (0:0), a ekipa z Bałkanów rozegrała na nim półfinał z Anglią (2:1 po dogrywce). Jak wynika z danych agencji analitycznej TurStat, wszystkie dotychczasowe mecze obejrzało z trybun 468 066 widzów.

Nazwa obiektu nawiązuje do charakterystyki okolicznego terenu. Stadion wybudowany został w zakolu rzeki Moskwa. Grunt na tym obszarze był bardzo podmokły i nazywany Łużniki od rosyjskich wyrazów określających kałużę i łąkę.

Исторически самые красивые кадры нашего спорткомплекса получаются с высоты верхних этажей Главного здания Московского университета. Сейчас или 50 лет назад — композиция кадра несколько менялась, от черно-белой пленки мы перешли к "цифре", но ракурсы все те же. Кстати, спорткомплекс "Лужники" и Главное здание МГУ почти ровесники: мы появились в 1956 году, а ГЗ — в 1953-м. #лужники #воробьевыгоры #мгу #история #архитектура #фото #пейзаж

Post udostępniony przez Спорткомплекс «Лужники» (@luzhniki_official)

Oprócz imprez sportowych obiekt był też areną wystąpień politycznych oraz szeregu wydarzeń kulturalnych. Jednym z najsłynniejszych był rockowy festiwal w 1989 roku, gdzie na jednej scenie, przed ponad stutysięczną widownią, wystąpili m.in. Bon Jovi i Ozzy Osbourne. Dwudniowe koncerty stały się symbolem otwarcia ZSRR na muzykę z Zachodu i inspiracją do napisania przez zespół Scorpions piosenki "Wind of Change". Kolejne lata przyniosły szereg innych występów takich wykonawców, jak Madonna czy The Rolling Stones.

Ogółem w ponad 100 tys. różnego rodzaju imprez i zawodów na samym stadionie oraz w okalającym go kompleksie sportowym udział wzięło ok. 360 milionów widzów.

10.45 - Było trochę o Chorwatach, to czas na młodzież z Francji. O tym czy "Les Bleus" stać na powrót do tradycji z 1998 roku >>>

"Les Bleus" w bałkańskim kotle. Młodzież dorosła do sukcesu?

10.36 - Moskwa (Łużniki): w takich trykotach zagrają dzisiaj finaliści XXI mistrzostw świata w Rosji. Kiedy to zleciało?

10.29 -
Chorwacki trener Legii Warszawa Dean Klafurić przyznał, że przed niedzielnym meczem z Francją w finale piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, w jego ojczyźnie zapanowało szaleństwo. „Ludzie na ulicach tańczą i śpiewają” – przyznał.

10.15 - Okładki gazet w Chorwacji..

10.10 -
Opinie ekspertów przed spotkaniem Francja - Chorwacja:

"W półfinale ze względu na wcześniejsze dogrywki Chorwatów więcej szans na awans dawałem Anglikom. Jestem jednak mile zaskoczony postawą ekipy Zlatko Dalica. Chorwaci oprócz walorów czysto piłkarskich pokazali bowiem, że są świetnie przygotowani do tego turnieju pod względem motorycznym. Po takim zwycięstwie, do finałowego spotkania mogą wychodzić bez żadnych kompleksów wobec swoich rywali" – podkreślił 69-krotny reprezentant kraju Tomasz Kłos.

09.58 - Francja: w stolicy kraju panuje gorączka przed popołudniowym finałem piłkarskiego mundialu. Więcej o nastrojach w relacji korespondenta Polskiego Radia Marka Brzezińskiego >>>

Sekwana bliska wrzenia. Nastroje przed finałem MŚ

09.29 - Finał coraz bliżej..

09.19 - CIEKAWOSTKA:
 dwa kluby: włoski Inter Mediolan i niemiecki Bayern Monachium mają od 1982 roku swoich piłkarzy w finale mistrzostw świata. W niedzielę w Moskwie w walce o tytuł najlepszej drużyny globu zmierzą się Chorwacja i Francja.

Inter reprezentować będą w finale na Łużnikach Chorwaci Ivan Perisić i Marcelo Brozović, a Bayern Francuz Corentin Tolisso.

Od 1982 roku Niemcy zagrali w finale pięć razy (1982, 1986, 1990, 2002, 2014), a Włosi trzy (1982, 1994, 2006).

Reprezentanci Interu i Bayernu w finałach MŚ od 1982 r. (wg zestawienia AFP):

1982 Hiszpania (finał: RFN – Włochy 3:1)
Bayern: Paul Breitner, Wolfgang Dremmler, Karl-Heinz Rummenigge
Inter: Giuseppe Bergomi, Alessandro Altobelli, Giampiero Marini, Ivano Berdon, Gabriele Oriali

1986 Meksyk: (finał: Argentyna - RFN 3:2)
Bayern: Andreas Brehme, Lothar Matthaeus, Klaus Augenthaler, Norbert Eder, Dieter Hoeness
Inter: Karl-Heinz Rummenigge, Daniel Passarella

1990 Włochy (finał: RFN – Argentyna 1:0)
Bayern: Stefan Reuter, Juergen Kohler, Klaus Augenthaler, Raimond Aumann, Hans Pfluegler, Olaf Thon
Inter: Andreas Brehme, Lothar Matthaeus, Juergen Klinsmann

1994 USA (finał: Brazylia – Włochy 0:0, karne 3:2)
Bayern: Jorginho
Inter: Nicola Berti

1998 Francja (finał: Francja – Brazylia 3:0)
Bayern: Bixente Lizarazu
Inter: Youri Djorkaeff, Ronaldo

2002 Korea Płd. (finał: Brazylia – Niemcy 2:0)
Bayern: Oliver Kahn, Thomas Linke, Carsten Jancker, Jens Jeremies
Inter: Ronaldo

2006 Niemcy (finał: Włochy - Francja 1:1, karne 5:3)
Bayern: Willy Sagnol
Inter: Marco Materazzi

2010 RPA (finał: Hiszpania – Holandia 1:0 dogr.)
Bayern: Marc Van Bommel, Arjen Robben
Inter: Wesley Sneijder

2014 Brazylia (finał: Niemcy – Argentyna 1:0 dogr.)
Bayern: Manuel Neuer, Philip Lahm, Jerome Boateng, Bastian Schweinsteiger, Thomas Mueller, Toni Kroos, Mario Goetze
Inter: Rodrigo Palacio, Hugo Campagnaro, Ricky Alvarez

2018 Rosja (finał: Francja - Chorwacja)
Bayern: Corentin Tolisso
Inter: Ivan Perisic, Marcelo Brozovic.

09.00 - Przypominamy, że cały czas trwa jeszcze sonda odnośnie finału na Łużnikach.

08.30 - Z historii MŚ:
pamiętacie tę drużynę? Bohaterowie mundialu z 1998 roku...

08.23 - Moskwa (Łużniki):
przypuszczalne składy na finał mundialu?

Francja: 1-Hugo Lloris - 2-Benjamin Pavard, 4-Raphael Varane, 5-Samuel Umtiti, 21-Lucas Hernandez - 6-Paul Pogba, 13-N’Golo Kante - 10-Kylian Mbappe, 7-Antoine Griezmann, 14-Blaise Matuidi - 9-Olivier Giroud

Chorwacja: 23-Danijel Subasić – 2-Sime Vrsaljko, 21-Domagoj Vida, 6-Dejan Lovren, 3-Ivan Strinić - 18-Ante Rebić, 7-Ivan Rakitić, 11-Marcelo Brozović, 10-Luka Modrić, 4-Ivan Perisić - 17-Mario Mandzukić

08.07 - Rosja: jakby ktoś jeszcze nie czytał. Lektura od naszego kolegi Pawła Słójkowskiego przed dzisiejszym finałem. Trochę o drużynie "Vatreni" >>>

Chorwacja chce tytułu. "Świat nie wie, na co nas stać"

07.55 - Jakie nastroje przed finałem piłkarskiego mundialu?

"Mała Chorwacja w finale mistrzostw świata! Nikt nie wierzył przed turniejem, że możemy zajść tak daleko, ale my wierzyliśmy" - podkreślił Ivan Perisić, bohater półfinału z Anglią, w którym zdobył bramkę i zaliczył asystę.

"Wierzymy w siebie. Musimy sobie wyobrazić, że to normalny mecz. I dać z siebie wszystko na boisku. Nie będziemy mieć wiele okazji, dlatego musimy je wykorzystać, kiedy nadejdą" - powiedział francuski napastnik Antoine Griezmann.

07.34 - Moskwa (Łużniki): jak będzie dzisiaj?

So who’s next? #France 🇫🇷 or #Croatia 🇭🇷 ?

Post udostępniony przez Goal (@goalglobal)

07.28 - Sankt Petersburg:
wróćmy jeszcze do sobotniego meczu o 3. miejsce. Co powiedzieli selekcjonerzy po meczu?

Gareth Southgate (trener reprezentacji Anglii) -

"Jestem niezwykle dumny z tego, co osiągnęli moi piłkarze. Dzisiaj graliśmy z jedną z najlepszych drużyn świata, w której występują zawodnicy o ogromnych umiejętnościach indywidualnych. Mieliśmy dwa dni na przygotowania, niektórzy piłkarze nie byli w stanie znów rozegrać całego meczu. Chcieli, ale my wiedzieliśmy, że jeśli mamy mieć jakąkolwiek szansę, musimy odświeżyć skład. W drugiej połowie zawodnicy byli niezmordowani, grali dobrze i stwarzali sytuacje, ale zagrożeniem cały czas były kontrataki. Mieliśmy tu wspaniałą przygodę i zebraliśmy doświadczenie na przyszłość. Nie mógłbym niczego więcej wymagać od swoich podopiecznych. Dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie w Rosji".

Roberto Martinez (trener reprezentacji Belgii) -

"Jestem bardzo dumny, że nasze osiągnięcie jest najlepszym w historii tej reprezentacji. Anglia to najlepszy zespół jeśli chodzi o stałe fragmenty gry, ale może zabrakło rywalom energii, którą my mieliśmy. Te 24 godziny mogą mieć duży wpływ na tym etapie turnieju. Po półfinale dołączyły do nas rodziny piłkarzy, przywróciliśmy normalność w życiu zawodników, być może dlatego tak szybko minęła frustracja po półfinale. Przez dwa dni nie chciałem widzieć w chłopakach piłkarzy, tylko normalnych ludzi. Później obserwowałem w nich ten sam poziom motywacji, ten sam apetyt, jak wcześniej. Niezależnie od tego, czy w finale wygra Francja, czy Chorwacja, tytuł będzie zasłużony".

07.26 - Dzień dobry! To już nasza ostatnia relacja, a zarazem ostatni, najważniejszy mecz tegorocznych mistrzostw świata w Rosji. Francja czy Chorwacja? Kto dzisiaj będzie się cieszył ze złotego trofeum, a komu pozostanie srebrny medal?

Mateusz Brożyna, Paweł Majewski  | PolskieRadio.pl, IAR, PAP

W meczu o trzecie miejsce piłkarskich mistrzostw świata w Rosji reprezentacja Belgii pokonała Anglię 2:0, po bramkach Thomasa Meuniera i Edena Hazarda. To pierwszy brązowy medal w historii dla drużyny "Czerwonych diabłów".