Rosja 2018

MŚ 2002: nieudany powrót na salony po 16 latach. Polacy bez szans w starciach z Koreą Południową i Portugalią

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 14:58
Mundial w 2002 roku miał być dla polskich piłkarzy szczególny. Kadra wracała na mistrzostwa świata po długich szesnastu latach nieobecności. Z szumnych zapowiedzi niewiele jednak wyszło - Polacy odpadli już po fazie grupowej. 
Audio
  • Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski o mundialu w Korei Płd. w 2002 roku (Przy Muzyce o Sporcie/Radiowa Jedynka)
  • Z Radosławem Majdanem o mundialu w 2002 roku rozmawia Robert Skrzyński (IAR)
Emanuel Olisadebe strzelił gola w meczu ze Stanami Zjednoczonymi
Emanuel Olisadebe strzelił gola w meczu ze Stanami Zjednoczonymi Foto: PAP/EPA/JIMIN LAI

Prowadzona przez Jerzego Engela reprezentacja Polski, której gwiazdą był naturalizowany Emanuel Olisadebe, awansowała na turniej jako pierwsza drużyna z Europy. Na samym mundialu, niestety, tak pięknie już nie było.

Biało-czerwoni rozpoczęli od porażki 0:2 z Koreą Południową 0:2. Po starciu z gospodarzami, przyszedł czas na mecz z Portugalią. Klęska 0:4 oznaczała, że drużyna Jerzego Engela straciła szanse na awans.

- Nie potrafiliśmy zdobyć bramki. Byliśmy też słabi w obronie – samokrytycznie przyznawał selekcjoner, który stwierdził też, że po drugiej straconej bramce „pękło morale zespołu”.

Selekcjoner podkreślał, że zarówno on, jak i piłkarze zawiedli. Po porażkach w szatni polskiego zespołu zapanowała grobowa cisza.

- Poczuliśmy wagę orzełka na piersi – stwierdził.

Dopiero w ostatnim spotkaniu, gdy nie było już szans na awans, drużyna grająca w mocno rezerwowym składzie wygrała ze Stanami Zjednoczonymi 3:1. Bramki zdobywali Emanuel Olisadebe, Paweł Kryszałowicz i Marcin Żewłakow.

- Mimo odpadnięcia, możemy wracać z turnieju z podniesioną głową – mówił po wygranej z Amerykanami napastnik Maciej Żurawski.

Bardzo dobre spotkanie nie mogło przesłonić oceny całego turnieju, a ten w wykonaniu biało-czerwonych był nieudany. Z posadą pożegnał się trener Engel, a jego następcą wybrano obecnego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniewa Bońka.

Mistrzami świata zostali Brazylijczycy, którzy w finale pokonali Niemców 2:0.

pm, IAR

Czytaj także

MŚ 1986: zły dobór piłkarzy przyczyną porażki? "Dopiero prasa wymusiła zmiany przed meczem z Brazylią"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 16:05
Piłkarskie mistrzostwa świata w 1986 roku zorganizował Meksyk. Polacy, brązowi medaliści poprzedniego mundialu, odpadli już w 1/8 finału po wysokiej porażce z Brazylią (0:4). W rozmowie z Polskim Radiem występ biało-czerwonych na tej imprezie wspominał Ryszard Tarasiewicz. 
rozwiń zwiń