X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Sanatorium pod klepsydrą" Bruno Schulz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:20
W "Sanatorium pod klepsydrą" Schulz wraca do postaci i motywów znanych ze "Sklepów cynamonowych". Głównymi bohaterami uczynił autor syna i ojca, Józefa i Jakuba, a akcję osadził w scenerii sennego galicyjskiego miasteczka, przypominającego Drohobycz.
Audio
Sanatorium pod klepsydrą
"Sanatorium pod klepsydrą"Foto: Bruno Schulz

Drugi tom opowiadań Schulza ukazał się cztery lata po olśniewającym debiucie, w roku 1937. "Sklepy cynamonowe" otworzyły przed pisarzem drzwi literackich salonów i przekonały jego otoczenie, że jest wybitnym twórcą. To z kolei dało mu szansę na napisanie kolejnej książki. W "Sanatorium pod klepsydrą" Schulz wraca do postaci i motywów znanych ze "Sklepów cynamonowych". Znowu głównymi bohaterami uczynił autor syna i ojca, Józefa i Jakuba, a akcję osadził w scenerii sennego galicyjskiego miasteczka, przypominającego Drohobycz. Jednak tym razem, poza wątkami biblijnymi, wyraźniejsze są tropy odnoszące się do tradycji judaistycznej. Schulz wyrastał w niej i dobrze wiedział czym są talmud czy kabała. Ciąg skojarzeń pisarza w miarę czytania staje się coraz bardziej surrealistyczny. Trudno w "Sanatorium pod klepsydrą" dostrzec jakąś spójną opowieść, jest to raczej podróż w podświadomość autora, co doskonale udało się uchwycić Wojciechowi Jerzemu Hassowi w głośnej ekranizacji książki