Jazz na Starówce po raz 31. "Program festiwalu mieni się od gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2025 10:59
Czołówka polskiego jazzu, a do tego goście z wielu stron świata: Amerykanie Peter Bernstein Quartet, Christian McBride, Benny Green czy Greg Hutchinson, włoska pianistka i wokalistka Francesca Tandoi, a także Nduduzo Makhathini, pianista i kompozytor południowoafrykańskiej sceny. Muzyczna śmietanka zaprezentuje się podczas 31. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce".
Gitarzysta John Arman (P), perkusista Christian Salfellner (C) oraz organista Renato Chicco (L) podczas koncertu John Arman Organ Trio na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w 2024 roku.
Gitarzysta John Arman (P), perkusista Christian Salfellner (C) oraz organista Renato Chicco (L) podczas koncertu John Arman Organ Trio na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach 30. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w 2024 roku. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

- Jak co roku, latem zapraszamy warszawiaków i gości z kraju i zagranicy, którzy w wakacje odwiedzą Warszawę, na sobotnie koncerty na Rynku Starego Miasta - zachęca dyrektorka artystyczna festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim po raz 31. organizuje to wydarzenie muzyczne.

Jazz na Starówce po raz 31. 

- Rynek Starego Miasta, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest atrakcyjnym miejscem, tu bije serce stolicy, a dzięki festiwalowi przez całe wakacje bije ono w rytmie jazzu- zaznacza Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

Festiwal rozpoczną polscy jazzmani. Wydarzenie zainauguruje znany i bardzo lubiany przez miłośników program "A Story of Polish Jazz" poświęcony wybitnym twórcom jazzu, m.in. Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu i Jarosławowi Śmietanie.

"A Story of Polish Jazz" i Jazz na Starówce 2025

Kolekcja portretów gwiazd polskiego jazzu "A Story of Polish Jazz" składa się z 14 zwrotek, przedzielonych czterotaktowymi chorusami improwizujących solistów. Każdą zwrotkę puentuje nazwisko głównej postaci w danym momencie historii i wymieniony muzyk wychodzi na solo w symbolicznych czterech taktach. Tak jest w nagraniu, natomiast w wersji koncertowej uczestniczący w występie muzycy mogą się wypowiedzieć do woli, w długich formach w zaproponowanym przez siebie utworze. I tak się stanie podczas inauguracyjnego wieczoru na Starówce.

Światowa śmietanka sceny jazzowej zaprezentuje się w Warszawie 

12 lipca wystąpi Peter Bernstein Quartet, znana postać światowej sceny gitarowej. Muzyk związany z Nowym Jorkiem znany jest z sukcesów jego tria organowego z Larrym Goldingsem i Billem Stewartem, określonego przez "The New York Times" "największym triem organowym dekady".

W kolejną sobotę - 19 lipca - nadal prezentować się będą nowojorczycy. Kontrabasista Christian McBride przedstawi wraz z Bennym Greenem i Gregiem Hutchinsonem program "Remembering Ray Brown". Nowy, oryginalny projekt muzyczny do tekstów Wojciecha Młynarskiego przedstawi 26 lipca Myrczek and Schmidt Quintet z gościem specjalnym Krzysztofem Herdzinem.

Francesca Tandoi i Nduduzo Makhathini Trio

2 sierpnia wystąpi na festiwalu wokalistka i pianistka z Włoch Francesca Tandoi ze swoim trio. Artystka już zdobyła światowe uznanie; w Polsce też występowała, m.in. w stołecznym klubie Jassmine. W programie koncertu na Starówce znajdą się także premierowe utwory, które artystka przygotowuje na nową płytę. W kolejną sobotę - 9 sierpnia - Piotr Wojtasik, wirtuoz trąbki, zaprezentuje utwory z najnowszego albumu "Inscape", na który składa się sześć autorskich kompozycji na kwintet jazzowy.

16 sierpnia z kolei, na festiwalu zagra wysoko ceniony zespół New Bone Quintet, założony przez Tomasza Kudyka. Przedostatni koncert, organizowany 23 sierpnia, należeć będzie do Nduduzo Makhathini Trio. Lider zespołu, pianista i kompozytor, jedna z najważniejszych osobowości południowoafrykańskiej sceny muzycznej, realizuje własną wizję artystyczną, łącząc jazz spod znaku Johna Coltrane’a z afrykańskim folklorem.

Koniec lata i finał Jazzu na Starówce 

W finale festiwalu pojawi się EABS, jedna z najważniejszych grup nowej fali jazzu. Muzycy przedstawią wybrany materiał ze swojej dyskografii, m.in. ostatni album "Reflections of Purple Sun", hołd dla trębacza Tomasza Stańki.

Koncerty Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce" odbywać się będą na Rynku Starego Miasta w Warszawie od 5 lipca do 30 sierpnia.

*** 

PAP/IAR/zuzannachowaniec/k