Teatr Polskiego Radia

"Fantazy" Juliusza Słowackiego w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 21:30
W najbliższą niedzielę przypomnimy Państwu radiową realizację dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Fantazy". Za reżyserię tego słuchowiska Piotr Cieplak otrzymał nagrodę na X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2010".

Prapremiera teatralna Fantazego, czyli Nowej Dejaniry miała miejsce 6 czerwca 1878 roku. Komedia Słowackiego  (nazywana także: Niepoprawni ) została wystawiona przez teatr krakowski za dyrekcji i z inicjatywy Stanisława Koźmiana. Co prawda wcześniej wojażował z Fantazym po prowincji zespół Miłosza Sztengla, ale miał tak małą siłę oddziaływania, że to premierze krakowskiej przyznaje się dziś palmę pierwszeństwa.

W późniejszych latach dzieło Słowackiego było wystawiane wielokrotnie, najczęściej – z racji na ogromny potencjał aktorski – na benefisy wybitnych aktorów. Rolę tytułową grali w Fantazym między innymi Bolesław Ladnowski, Michał Tarasiewicz, Marian Wyrzykowski  i najsłynniejszy chyba „Fantazy dwóch epok” (przed i po wojnie) – Juliusz Osterwa. Niezapomniane kreacje stworzyli także Aleksandra Śląska jako Stella, Irena Eichlerówna jako hrabina Idalia czy Tadeusz Janczar – jako Jan. 
Obecnej realizacji – dzięki gwiazdorskiej obsadzie – posłuchają Państwo zapewne z przyjemnością i uznaniem dla aktorskiej interpretacji poetyckiego słowa. A jak tym razem zabrzmi rewelacyjna scena ze słynnym cytatem Duchowi memu dała w pysk – i poszła ?

Adaptacja i reżyseria: Piotr Cieplak

W roli tytułowej: Piotr Adamczyk
W pozostałych rolach:
Hrabia Respekt – Kazimierz Kaczor,
Respektowa, jego żona – Anna Seniuk,
Stella, ich córka – Wiktoria Gorodeckaja,
Dianna, ich druga córka – Lidia Sadowa,
Rzecznicki – Sławomir Pacek,
Hrabina Idalia – Dorota Segda,
Major – Mariusz Benoit,
Jan – Mirosław Zbrojewicz,
Kajetan, kamerdyner hr Respektów – Stanisław Brudny,
Helenka, pokojowa hr Idalii – Małgorzata Rożniatowska.

Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski.
Realizacja Andrzeja Brzoski.

1 czerwca (niedziela), godz. 21.30