Teatr Polskiego Radia

Laureaci debiutów Teatru Polskiego Radia 2017

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 19:00
Teatr Polskiego Radia wręczył wyróżnienia za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. W tym rogu nagrody w pięciu kategoriach zdobyło sześcioro twórców: Agata Skórska, Otar Saralidze, Mateusz Pakuła, Piotr Salaber oraz Piotr Dąbrówka. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek 18 września w Studiu im. W. Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia.
Audio
  • Nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia (Jedynka)
Laureaci debiutów 2017. Od lewej: Piotr Salaber, Piotr Dąbrówka, Izabela Żukowska, Agata Skórska, Otar Saralidze, Mateusz Pakuła, fot. W. Kusiński Polskie Radio S.A.
Laureaci debiutów 2017. Od lewej: Piotr Salaber, Piotr Dąbrówka, Izabela Żukowska, Agata Skórska, Otar Saralidze, Mateusz Pakuła, fot. W. Kusiński Polskie Radio S.A.Foto: Fot. Wojciech Kusiński

"Z ogromnym wzruszeniem stoję tu przed państwem po raz ósmy. To wyjątkowa nagroda. Jakich przymiotników tu użyć? Nagroda wręczana z czułością, delikatnością, nadzieją i przekonaniem, że właśnie jej wyjątkowość, jedyność sprawi, że tegoroczni laureaci pójdą piękną, artystyczną drogą" - powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, inaugurując galę.

W tym roku aktorską nagrodę Arete otrzymała Agata Skórska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka Wydziału Aktorskiego w PWST we Wrocławiu. W Teatrze Polskiego Radia debiutowała w 2016 roku w słuchowiskich dla dzieci „Lojzik” i "Benek i przyjaciele" Mariusza Niemyckiego (oba w reżyserii Dobrosławy Bałazy). Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wręczając nagrodę Arete za najlepszy debiut aktorki Agacie Skórskiej podkreślał, że Arete znaczy doskonałość. "To jest taka triada: cnota, odpowiedzialność i doskonałość. To jest plan na życie pani Agato" - powiedział Krzysztof Czabański, wręczając statuetkę aktorce.

Taką samą statuetką dla debiutującego aktora nagrodzony został Otar Saralidze – współpracujący z Teatrem Polskiego Radia od 2014 roku. Na koncie ma on role w słuchowiskach sensacyjno-kryminalnych Izabeli Żukowskiej „Diabeł” oraz "Gdynia" (jako Joseph Krupke) w reżyserii radiowej Janusza Kukuły, „Ogień” Marka Wortmana i Marka Harnego (reż. Marek Wortman), "Odyseja Xięcia" Darka Błaszczyka i Iwony Rusek (reż. Darek Błaszczyk), "Którzy upadają" Samuela Becketta w reż. Darka Błaszczyka. Jest aktorem teatralnym i filmowym, absolwente Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, obcenie w zespole Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wyróżnienie wręczył mu członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki. "Te cechy (...), czyli doskonałość, cnota, dzielność charakteryzują nie tylko kobiety aktorki, ale również mężczyzn aktorów" - ocenił prof. Kawecki. "Debiutował (...) w teatrze, mając lat 21 - i to w Teatrze Narodowym" - powiedział o laureacie.

Najlepszym reżyserem uznany został Mateusz Pakuła, który odebrał nagrodę Don Kichota. Dramaturg, scenarzysta, kilkakukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego autorskie sztuki są realizowane jako spektakle teatralne na terenie całej Polski. Swoją przygodę z Teatrem Polskiego Radia rozpoczął autorską adaptacją dramatu Iwony Korszańskiej pt. "Pawi tren" z Krystyną Królówna, Klarą Bielawką, Tomaszem Schuchardtem w rolach głównych. Premieria słuchowiska miała miejsce 15 stycznia 2017 roku na antenie radiowej Trójki. Dla Teatru Polskiego Radia zrealizował w formie słuchowiska dramat (razem z Marcinem Pakułą) pt. "Kowboj Parówka" - premiera radiowa słuchowiska odbyła się 2 kwietnia 2017 roku.

Z kolei statuetka Amadeusza za debiut kompozytorski – przyznawana od zeszłego roku – trafiła do Piotra Salabera, kompozytora, pianisty i dyrygenta, specjalizującego się w muzyce teatralnej i filmowej. Laureat współpracuje z telewizją, radiem i wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą akademickim. Piotr Salaber tworzył muzykę do słuchowisk: "Autobiografia Marii Konopnickiej" i "Autobiografia Bolesława Leśmiana" (scenariusz i reżyseria Janusza Kukuły), "Uśmiech szczęścia" Josepha Conrada (reż. Janusz Kukuła) oraz "Pułapka" Tadeusza Różewicza w reż. Julii Wernio (premiera radiowa styczeń 2017).

Już po raz trzeci w trakcie gali nagród Teatru Polskiego Radia dla młodych twórców przyznany został Talanton za debiut dramatopisarski. W tym roku trafił on do Izabeli Żukowskiej – dziennikarki muzycznej, powieściopisarki, autorki scenariuszy słuchowisk kryminalno-sensacyjnych emitowanych od jesieni 2016 roku w radiowej Jedynce ("Diabeł", "Gdynia", "Porwanie Maxa Lindera", "Nad miastem anioły") oraz radiowej Trójce ("Próba", "Do widzenia, jutra nie będzie"). Statuetkę Talantona wręczył dyrektor-redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia Rafał Porzeziński. "Wdzięk, talent, wiedza, dobro - to na pewno ją cechuje. Do tego jeszcze elokwencja, pracowitość, pogoda ducha i 'Skaza'. I skazę wymieniam nie dlatego, żeby tutaj łyżkę dziegciu wpuścić - tylko dlatego, że taki tytuł nosi jedna z powieści laureatki. Nieprzeciętnie utalentowana" - ocenił Porzeziński.

Po raz drugi już wręczona została nagroda Aojde za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia. W zeszłym roku otrzymał ją Łukasz Jemioła, a w tym Piotr Dąbrówka – autor muzyki i tekstów piosenek, interpretator  poezji śpiewanej i wokalista, wykonawca utworów w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Artysta wyznał, że dla niego jest to uwieńczenie 25 lat pracy. Wręczając mu statuetkę dyrektor Kukuła stwierdził: "Tak mądry, tak dobry, tak czuły, tak wrażliwy, że łzy czasami pojawiają się i wzruszenie ogarnia serce - jest jeden tylko - Piotr Dąbrówka".

Laureatów wszystkich nagród poznaliśmy podczas koncertu galowego 18 września w Studiu im. W. Szpilmana w Polskim Radiu. Gospodarzami wieczoru byli: dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła oraz dyrektor – redaktor naczelny radiowej Jedynki Rafał Porzeziński. Poniedziałkową uroczystość ubarwiły występy śpiewających artystów związanych z Teatrem Polskiego Radia. Całość poprowadził Marcin Kusy z Programu 1 Polskiego Radia.

Nagroda za debiut reżyserski Don Kichot to rzeźba wykonana w pracowni Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka Arete to „Maska kobiety” stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia. W tej samej hiszpańskiej pracowni powstały nagrody Amadeusza za debiut kompozytorski oraz Talantona dla debiutującego dramatopisarza i Aojde za talent muzyczny.

Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 roku przez Pierwszy Program i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014) i Julia Mark (2015), Mariusz Malec (2016) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015) oraz Joanna Kulig i Krzysztof Szczepaniak (2016) W ubiegłym roku statuetkę Amadeusza za debiut kompozytorski odebrał Marcin Partyka, a dramatopisarskiego Talantona otrzymała Sandra Szwarc. W 2016 roku wręczono po raz pierwszy wyróźnienie za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia. Lauretem tej nagrody został wokalista i kompozytor Łukasz Jemioła. Nagrody te funduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.