Teatr Polskiego Radia

Wiesław Michnikowski - wielki człowiek, wspaniały głos. Żegnamy wybitnego Artystę teatru

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 21:00
29 września w wieku 95 lat zmarł wybitny aktor kabaretowy, filmowy, teatralny, ale również i  radiowy. Wykonawca dziesiątek ról w audycjach satyrycznych i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Był laureatem Splendora Splendorów w 2006 roku oraz Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie w roku 2008.
Audio
  • Wiesław Michnikowski. Skarby z archiwum Polskiego Radia (Kulturalna Jedynka)
Wiesław Michnikowski był również znakomitym kreatorem ról radiowych. Na zdjęciu Aktor podczas próby czytanej do słuchowiska Piaskownica Michała Walczaka (2007), fot. K. Sielicki Polskie Radio SA
Wiesław Michnikowski był również znakomitym kreatorem ról radiowych. Na zdjęciu Aktor podczas próby czytanej do słuchowiska "Piaskownica" Michała Walczaka (2007), fot. K. Sielicki Polskie Radio SAFoto: Fot. Krzysztof Sielicki

W specjalnej audycji wspomnieniowej obficie czerpiemy z archiwów Polskiego Radia. Wyemitowaliśmy wspomnienia przyjaciół Michnikowskiego, piosenki, skecze i dialogi z filmów z jego udziałem, a także fragment audycji Anny Retmaniak pt. "Portret słowem malowany" z 2006 roku, w której gościł ten wybitny aktor.

Czytaj dalej
Michnikowski 1200.jpg
Zmarł Wiesław Michnikowski. "Odszedł aktor naprawdę wyjątkowy"

Powodem do zaproszenia Wiesława Michnikowskiego było przyznanie mu nagrody Teatru Polskiego Radia "Splendor Splendorów" w 2006 roku. To wyróżnienie zostało wręczone po raz pierwszy w historii odznaczeń. - Podczas gali byłem ciężko przerażony, ponieważ bardzo źle czuję się jako osoba wyróżniona, jubilat. Robiłem wszystko, żeby jak najlepiej wypaść, musiałem udzielić kilkunastu różnych wywiadów, bo napadały mnie panienki z mikrofonami - opowiadał Michnikowski.

W audycji z 2006 roku wspominał, jak kiedyś pewna dziennikarka wzięła go za innego znanego aktora, Edwarda Dziewońskiego. - Trochę się zdziwiłem, ale nie wyprowadzałem jej z błędu. Opowiedziałem jej wszystko, co tylko pamiętałem o Dudku, że grałem w "Eroice", że uruchomiłem "Kabaret Starszych Panów", a na koniec powiedziałem tylko, że nie nazywam się Edward Dziewoński, tylko Wiesław Gołas - mówił Michnikowski.

A jakie żarty Wiesław Michnikowski robił swoim kolegom? Kim miał zostać zgodnie z życzeniem swojej matki? W ilu spektaklach radiowych zagrał? I kto odkrył Michnikowskiego... w krzakach nad jeziorem? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 29.09.2017

Godzina emisji: 20.10

mg/gs