Teatr Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody Wielkiego Splendora 2017

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 21:05
Teatr Polskiego Radia wręczył – już po raz 30. – swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora dla wybitnych twórców teatru radiowego. W gali uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia Jacek Sobala i wiceprezes Mariusz Staniszewski.
Audio
  • Splendory 2017 wręczone. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Jerzy Trela o 50 latach pracy dla radia (IAR)
  • Elżbieta Kijowska o radości z wyróżnienia (IAR)
  • Jerzy Englert: radio ratuje tę warstwę naszego istnienia, która jest inspirująca (IAR)
Laureaci nagrody Wielkiego Splendora
Laureaci nagrody Wielkiego Splendora Foto: W.Kusiński/PR

Kultura, a teatr jest ważnym bardzo fragmentem kultury, jest być może jedynym prawdziwym sensem istnienia mediów publicznych – powiedział Krzysztof Czabański podczas gali. - Dlatego to jest tak ważne, żeby w tych mediach publicznych ta sztuka nie zaniknęła, bo media komercyjne kierują się innym rachunkiem, innymi potrzebami – podkreślił szed Rady Mediów Narodowych. Kultura wyższa, czy kultura po prostu, znajduje miejsce w naszych mediach narodowych - dodał.

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora lub aktorki za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymali w tym roku Elżbieta Kijowska i Jerzy Trela – wybitni aktorzy teatralni, filmowi, telewizyjni i radiowi.

Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku wybitnym postaciom kultury, został Jan Englert – znakomity aktor i reżyser, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.

- Ja dzisiaj w imieniu Polskiego Radia mówię panu "dziękuję”, ale to jest bardzo szerokie dziękuję. Ono nie jest tylko w imieniu Polskiego Radia, to jest kosmiczne dziękuje - powiedział prezes publicznego nadawcy Jacek Sobala.

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Podkreślił, że było, jest i, niestety, będzie bardzo niewielu takich aktorów, na których się patrzy i podziwia i przyznał, że do dziś pamięta wygłoszony przed laty przez Jana Englerta monodram w Teatrze Ateneum. - Pamiętam, co pan wtedy zrobił i jak pan to zrobił - powiedział Jacek Sobala.

Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który zajmuje się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego, a także moderuje publiczną debatę o polskim teatrze, poszerza perspektywy towarzyszącej mu refleksji, realizuje i wspiera projekty badawcze, wydawnicze i edukacyjne.

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Instytut prowadzi również archiwum gromadzące największą w Polsce kolekcję teatraliów (Pracownia Dokumentacji im. Barbary Krasnodębskiej), portal poświęcony polskiemu teatrowi e-teatr.pl, internetową "Encyklopedię teatru polskiego" a także bibliotekę, mediatekę oraz specjalistyczną księgarnię "Prospero".

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Po raz ósmy przyznana została nagroda Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka – wręczana twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Krzysztof Ścierański – znakomity muzyk, gitarzysta basowy i kompozytor, autor muzyki do filmów, spektakli i słuchowisk.

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tegoroczna gala odbyła się 4 grudnia w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie przy ul. Modzelewskiego. Uroczystość poprowadzili Małgorzata Kozłowska i Grzegorz Kwiecień.

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia przyznaje Splendory od 1988 roku. Dotychczas nagrodzono blisko 100 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci polskiego Teatru – m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Wieńczysława Glińskiego, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Henryka Talara, Janusza Zaorskiego.