X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Marek Kochan "Prezydent Paderewski"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:00
Zapraszamy na premierę słuchowiska  Marka Kochana "Prezydent Paderewski" w Programie 3 Polskiego Radia w niedzielę 20 stycznia, po godzinie 20.00 w reżyserii autora.
Prezydent Paderewski
Prezydent PaderewskiFoto: M. Rebzda

17 stycznia 2019 roku  mija równo sto lat od powołania polskiego rządu, którego szefem był Ignacy Jan Paderewski. Rząd ten poparły wszystkie liczące się stronnictwa polityczne. Paderewski, jak pisano, był pierwszym premierem wśród pianistów i pierwszym pianistą wśród premierów. Jego ogromny autorytet i sława wirtuoza przyczyniły się do uznania niepodległej Polski na konferencji pokojowej w Wersalu.

Trzy lata później wybrany na pierwszego prezydenta Gabriel Narutowicz zginął w zamachu. Czy gdyby prezydentem został Ignacy Jan Paderewski wypadki potoczyłyby się inaczej? Czy taki scenariusz był możliwy? Jaki wpływ na to mógł mieć znany jasnowidz inżynier Stefan Ossowiecki?        

O tym wszystkim opowiada słuchowisko Prezydent Paderewski, autorstwa i w reżyserii Marka Kochana, na podstawie sztuki wyróżnionej w Konkursie Na Nową Polską Sztukę Teatralną Niepodlegli, organizowanym przez Teatr Polski w Warszawie.  

Wystąpią znakomici aktorzy, m.in. Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Ewa Kania, Marzena Trybała.

Program 3 Polskiego Radia, Scena Teatralna Trójki, niedziela 20 stycznia po godzinie 20.00

 

Marek Kochan "Prezydent Paderewski"

Reżyseria: Marek Kochan

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marek Kochan   

 

Obsada:

Henryk Talar (inżynier Stefan Ossowiecki, jasnowidz), Olgierd Łukaszewicz (Ignacy Jan Paderewski), Mariusz Bonaszewski (marszałek Józef Piłsudski), Marek Lewandowski (Roman Dmowski), Robert Czebotar (prof. Prosper Szmurło), Mirosław Zbrojewicz (prof. fizyki Mieczysław Wolfke), Ewa Kania (Eusapia Palladino, jasnowidząca), Marzena Trybała (Helena Górska-Paderewska), Marcin Troński (pułkownik Albin Ryś-Bohoboyski), Olga Omeljaniec (baronowa Rozencwajg-Dzieduszycka), Mateusz Kwiecień (Kryspin Dzieduszycki, gracz), Szymon Rząca (Kręcisław Wrona, totumfacki Paderewskiego).