Polskie Radio
Section05
Ignacy Jan Paderewski

Front Morges. Antysanacyjny "Front Zmór"

17 lutego 1936 roku w szwajcarskim mieście Morges odbyło się spotkanie grupy oficerów i polityków, wśród których znaleźli się m.in. Wincenty Witos i gen. Władysław Sikorski. Efektem prowadzonych wówczas rozmów było zawarcie porozumienia, które przeszło do historii pod nazwą Frontu Morges. 
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski Józef Haller Wojciech Korfanty Józef Piłsudski Władysław Sikorski polityka POLSKA Szwajcaria

Roman Dmowski - jedna z najbardziej znanych postaci historii najnowszej Polski

Roman Dmowski to współtwórca ruchu narodowego, Narodowej Demokracji, przez wiele lat jego przywódca, niekwestionowany autorytet, dyplomata, nazywany jednym z ojców niepodległości, największy adwersarz Józefa Piłsudskiego. 2 stycznia 2024 roku minęło 85 lat od jego śmierci. Jak zapisał się w pamięci współpracowników, przyjaciół, współczesnych jego czasom?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski niepodległość Jan Żaryn Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski

Rząd Ignacego Paderewskiego. Pierwszy powojenny polski gabinet uznany przez ententę

9 grudnia 1919 roku Ignacy Jan Paderewski ustąpił z funkcji premiera Polski. Chociaż jego rząd utrzymał się przez zaledwie kilka miesięcy, działania gabinetu budziły wśród ówczesnych polityków zażarte dyskusje. Z jednej strony chwalony był za przeprowadzenie pierwszych w historii Polski wolnych wyborów parlamentarnych, z drugiej krytykowany za złe prowadzenie polityki skarbowej państwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA II Rzeczpospolita Ignacy Jan Paderewski niepodległość rząd Ignacy Daszyński Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne Józef Haller

Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim wystawione na Zamku Królewskim

– Przestrzeń polskiej kultury powiększyła się o dodatkowe, wcześniej nieznane artefakty – mówi o wystawie pamiątek po Ignacym Paderewskim dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn. Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać przedmioty sprowadzone na początku tego roku ze Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zamek Królewski Katarzyna Cygler Ignacy Jan Paderewski Warszawa MUZYKA

Pamięci Paderewskiego i Modrzejewskiej. Słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie" [POSŁUCHAJ]

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na słuchowisko poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Helenie Modrzejewskiej. Ich spotkanie miało ogromny wpływ na losy Polski i niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku. Bez nich historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Ignacy Jan Paderewski Helena Modrzejewska

Prof. Jabłoński: prezydent nieprzypadkowo odwoływał się w swym przemówieniu do Witosa

- To był wielki proces - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, odnosząc się do ciągu wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Adam Buława z UKSW wtórował, że wybranie 11 listopada jako daty symbolicznej było dobrym pomysłem. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL komentował dzisiejsze przemówienie Andrzeja Dudy. - Pan prezydent często cytował Wincenta Witosa. Nie widzę w tym przypadku - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda Robert Kostro Muzeum Historii Polski Arkadiusz Jabłoński Adam Buława Józef Piłsudski Roman Dmowski Wincenty Witos Ignacy Jan Paderewski historia Polski tożsamość bezpieczeństwo Krzysztof Grzesiowski

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Święto Niepodległości historia Polski niepodległość Dwójka Jakub Jamrozek

Polski Biały Krzyż - wielkie dzieło Paderewskich. "To była pomoc dla walczących o niepodległość Polski"

- Polski Biały Krzyż prowadził działalność na rzecz setek tysięcy osób poszkodowanych przez wojnę. Najpierw I wojnę światową, a potem również wojnę polsko-sowiecką, ta pomoc była nieustanna do roku 1922, gdy sytuacja na polskich ziemiach się uspokoiła - mówił w Dwójce Tomasz Lerski.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski II RP historia Polski Dwójka Paweł Siwek

163 lata temu urodził się Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk

Ignacy Jan Paderewski zdobył międzynarodową sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Ignacy Jan Paderewski historia Polski muzyka klasyczna Stany Zjednoczone