Polskie Radio
Section05

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski. "Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci"

"Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty, lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci" - mówił w 1919 roku w Warszawie Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk.
Zobacz więcej na temat:  Francja Szwajcaria USA niepodległość I wojna światowa II Rzeczpospolita

Twórczość Ignacego Jana Paderewskiego. Dlaczego wcześniej był niedoceniany?

Ignacy Jan Paderewski swoją sławę i znajomości, które zdobył podczas kariery pianisty, wykorzystał w budowaniu polskiej niepodległości. Jednak przez swoją aktywność polityczną po wojnie był marginalizowany jako kompozytor. To od pewnego czasu zaczęło się zmieniać - ocenił w Dwójce Michał Szymanowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szymanowski Paweł Siwek KULTURA

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

Merian C. Cooper, amerykański pilot, po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski II wojna światowa HISTORIA

Festiwal "Paderewski na Ujazdowie". Koncert Piotra Sałajczyka

Koncerty plenerowe to format uwielbiany zarówno przez mieszkańców Warszawy, jak i turystów odwiedzających naszą stolicę. Ignacy Jan Paderewski, genialny pianista, kompozytor, dyplomata i autor polskiej niepodległości słusznie doczekał się organizowanego przez Fundację AveArte letniego festiwalu w Warszawie, gdzie w każdą sobotę lata w Parku Ujazdowskim wybrzmią jego największe dzieła.
Zobacz więcej na temat:  koncert Piotr Sałajczyk

Dzień Psa. Pupile Ojców Niepodległości. Dorek, Moryc, Bystrek i... Pies

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo nie od dziś. Słabość do tych czworonogów przejawiali również mężowie stanu. Dziś obchodzony jest Dzień Psa. Z tej okazji przypominamy pupili Ojców Niepodległości. Zwierzęta te były ich wiernymi towarzyszami, obrońcami, a nawet... natchnieniem literackim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pies PSY Józef Piłsudski Roman Dmowski Wojciech Korfanty Wincenty Witos Ignacy Daszyński wakacje 2021

"Paderewski na Ujazdowie". Karol Radziwonowicz na inaugurację cyklu

- Nigdy nie zapomnę, jak od dziecka mój ojciec mówił, że artysta gra swoim wnętrzem. Im to wnętrze jest bogatsze, tym bogatsza może być sztuka artystyczna. I taką postacią Ignacy Jan Paderewski - mówił w Dwójce pianista Karol Radziwonowicz, który wystąpi w ramach cyklu koncertów "Paderewski na Ujazdowie".
Zobacz więcej na temat:  Paderewski na Ujazdowie Karol Radziwonowicz Monika Zając Dwójka muzyka klasyczna

Roman Dmowski - jedna z najbardziej znanych postaci historii najnowszej Polski

Roman Dmowski to współtwórca ruchu narodowego, Narodowej Demokracji, przez wiele lat jego przywódca, niekwestionowany autorytet, dyplomata, nazywany jednym z ojców niepodległości, największy adwersarz Józefa Piłsudskiego. 2 stycznia 2024 roku minęło 85 lat od jego śmierci. Jak zapisał się w pamięci współpracowników, przyjaciół, współczesnych jego czasom?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski niepodległość Jan Żaryn Józef Piłsudski