Teatr Polskiego Radia

Dwie śmierci Simona Mathiasa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:00
23 marca o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Grzegorza Gortata "Dwie śmierci Simona Mathiasa" w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.
Dwie śmierci Simona Mathiasa - kadr z nagrania
Dwie śmierci Simona Mathiasa - kadr z nagraniaFoto: Krzysztof Sielicki/Polskie Radio

Franciszek Kroll, bibliotekarz mieszkający samotnie w służbówce na poddaszu jednego z miejskich gimnazjów, jest „akuszerem książek” – w tajemnicy przed światem czyta odrzucone utwory zupełnie nieznanych sobie autorów, bo wierzy, że w ten sposób pozwala rękopisom „przyjść na świat”. Tłumaczy: „Z rękopisami jest jak z ludźmi. Każdy ma prawo opowiedzieć swoją historię. (…) Muszą tak jak człowiek przejść cały cykl od narodzin po śmierć”. Za sprawą jednego z rękopisów spotyka Wiktorię Ulrich i poznaje historię Simona Mathiasa.

Słuchowisko Grzegorza Gortata to opowieść o przewrotności życia i zwodniczości literatury – o kłamstwach, w jakie gotowi jesteśmy uwierzyć, byle odsunąć od siebie niechcianą prawdę.

                                                  

Grzegorz Gortat "Dwie śmierci Simona Mathiasa" 

Adaptacja: Przemysław Wyszyński

Reżyseria: Przemysław Wyszyński 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski 

Obsada:

Szymon Kuśmider, Grażyna Barszczewska, Krzysztof Stelmaszyk, Anna Szymańczyk, Piotr Bajtlik, Tomasz Marzecki, Zbigniew Dziduch,