Teatr Polskiego Radia

Pistolet

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:00
7 kwietnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Wojciecha Dróżdża "Pistolet"  reżyserii Janusza Kukuły.
Kadr z nagrania słuchowiska Pistolet
Kadr z nagrania słuchowiska "Pistolet"Foto: M. Rebzda

Słuchowisko skonstruowane jest na trzech skorelowanych planach. Pierwszy – dzieje się współcześnie, drugi - to wspomnienia bohatera z dzieciństwa wywołane jego wizytą w rodzinnym małym miasteczku, a to jest inspiracją trzeciego planu, którego wydarzenia dotyczą Powstania Styczniowego. Jeden wywołuje drugi, przeplatają się wzajemnie, uzupełniają i tłumaczą następujące wydarzenia.

    Te trzy wątki, narracyjny, fabularny i dokumentalny, stanowią kanwę dla próby oceny sensu życia głównego bohatera, człowieka światowego, bardzo wziętego dyrygenta. Czy kariera zawodowa, sukcesy, pieniądze czy poczucie przynależności do małej ojczyzny, jej historii, do małomiasteczkowych spraw i problemów? Która droga jest trudniejszą by zrozumieć siebie, znaleźć sens życia? Czy w świecie ulotnych wartości, braw, zachwytów, czy w szarym wypełnianiu obowiązków, nieciekawej pracy na rzecz małej społeczności, małych radości bez owacji, bez wspaniałych recenzji?

     Bohater słuchowiska jest światowej sławy dyrygentem. Śmierć starszego brata jest przyczyną jego przyjazdu po wielu latach do rodzinnego miasteczka. Ale by móc przyjechać, musiał zerwać koncerty, to nie on decyduje o sobie. Robi to za niego impresariat. Im pociąg bliżej celu – tym więcej wspomnień. Przypomina sobie epizod kiedy miał dziesięć lat, znalezienia w rzece razem z bratem starego – pistoletu. Brat konfabulował wówczas historię powodów, dla których pistolet mógł się znaleźć w rzece. Teraz, po latach, ta historia się wyjaśni.

Słuchowisko zdobyło pierwszą nagrodę w Konkursie Stowarzyszenia Autorów „ZAiKS” i Teatru Polskiego Radia z okazji Jubileuszu 100 – lecia ZAiKSU oraz 90 – tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska.

                                                  

Wojciech Antoni Dróżdż "Pistolet"

Reżyseria: Janusz Kukuła 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber 

Obsada

Krzysztof Gosztyła, Antoni Scardina, Przemysław Wyszyński, Andrzej Mastalerz, Robert Czebotar, Piotr Bajtlik, Adam Bauman, Aleksandra Kowalicka, Paweł Szczesny, Sławomir Holland